Muitinės departamentas informuoja, kad automobiliai su rusiškais registracijos numeriais, įvažiavę į Lietuvą iki 2023 metų rugsėjo 11 dienos, turi išvykti iš Lietuvos ir visos Europos Sąjungos teritorijos per 6 mėnesius nuo atvykimo dienos.
Taip pat transporto priemonės, registruotos Rusijoje, gali vykti tranzitu per Lietuvą į Kaliningrado sritį arba iš jos. Pamačius automobilius su rusiškais numeriais, nereikia skambinti tarnyboms, nes numeris 112 yra skirtas išsikviesti tik 4 skubiosios pagalbos tarnyboms policijai, priešgaisrinėms gelbėjimo pajėgoms, greitosios medicinos pagalbos tarnybai, aplinkos apsaugos pajėgoms.
Konsultacijos ir informacija numeriu 112 neteikiama.
„Žinių radijo“ laidoje „Piko minutės“ žurnalistas Ramūnas Fetingis aptarė tuometinius pakeitimus, dėl kurių dešimtys transporto priemonių su rusiškais registracijos numeriais jau nebuvo įleistos į Lietuvą.
Kaip teigė R. Fetingis, Rusijos gyventojai toliau tampa atstumtaisiais, net ir kalbant apie keliones automobiliu. Europos Sąjunga penktadienį išleido dokumentą, kuriame siūloma neleisti po ES teritoriją važinėti automobiliams su rusiškais registracijos numeriais. Net tokiu atveju, kai tai asmeninis automobilis ir važiuojama asmeniniais tikslais, pavyzdžiui, keliaujant.
Taigi nuo praėjusios penktadienio rusams, važiuojantiems automobiliais su rusiškais registracijos numeriais, neįmanoma įvažiuoti į ES teritoriją. Įdomu, kaip šį nutarimą traktuos įvairios Europos šalys, ypač tokios prorusiškos, kaip Vengrija ar Serbija.
Tačiau rusai jau perspėjami nerizikuoti, nes jų automobiliai tiesiog gali būti konfiskuoti ar bent jau sulaikyti. Iš tikrųjų jau seniai, dar praėjusių metų rudenį įvestas apribojimas iš Rusijos importuojamoms prekėms, įskaitant ir automobilius. Tiesiog šis apribojimas turėjo pereinamąjį vienerių metų laikotarpį, kuris kaip tik ir baigėsi praėjusį penktadienį, primena R. Fetingis.
Beje, precedentų jau buvo ir anksčiau. Ypač plačiai nuskambėjo liepos mėnesį Vokietijoje areštuotas „Audi“ automobilis su rusiškais registracijos numeriais. Jis buvo areštuotas Hamburge. Ir nors nebuvo rasta jokių pažeidimų, automobilis yra legaliai, tačiau vokiečiai, vadovaudamiesi tuo pačiu nutarimu, vis tiek sulaikė automobilį „Audi Q3“.
Tiesa, tuokart rusas Ivanas Kovalis atsiėmė savo automobilį būtent dėl pereinamojo laikotarpio, kuris dar nebuvo pasibaigęs. Bet nuo praėjusio penktadienio kiekvienas automobilis gali būti areštuotas ir nebūti perduotas taip paprastai.
Ir netgi nebūtina kirsti valstybės sieną. Visi šiuo metu ES esantys ir gatvėse važinėjantys automobiliai su rusiškais registracijos numeriais gali būti sulaikomi.
Vokietija šį apribojimą traktuoja itin griežtai – net jei ir rusas, pervažiuodamas sieną, deklaruoja, kad įvažiuoja laikinai, tarkime, yra tik tranzitinis keliautojas, jo automobilį vokieičiai, greičiausiai, sulaikys, nes taip numatyta ES sankcijose.
Todėl dabar Rusijos gyventojams valdžia rekomenduoja nevykti į Vakarų Europą savo automobiliu, bent jau kol situacija nenurims ar nebus papildomų išaiškinimų. Ir tai nebus labai greitai, nes reikia, kad kažkoks nukentėjęs rusas paduotų tą valstybę, kurioje konfiskuotas automobilis, į teismą, ten įrodytų savo teisybę ir tada pagal tokį precedentą kitose ES valstybėse būtų galima apeliuoti, kad laikinas įvežimas neskirtas parduoti ir tiesiog važinėjimas Europoje rusišku automobiliu neatitinka sankcijų kriterijų. Tačiau tai gali užtrukti mažiausiai metus, per kuriuos visi rusiški automobiliai galėtų būti lengvai išgaudyti ir areštuoti.
Atsiranda ir toks jautresnis dalykas – yra nemažai rusų opozicionierių, kurie pabėgo iš šalies su savo transportu. Tačiau tokiu atveju turbūt reikėtų kuo greičiau automobilius perregistruoti šalyje, kurioje gyvenama. Kol kas rusiškų registracijų automobilius rekomenduojama laikyti uždaruose kiemuose ir aikštelėse ir nevažinėti jais bendrame eisme.
Rusai jau rėkia, kad tai rasizmas ir žmogaus teisių pažeidimas, tuo pačiu visai nekreipdami dėmesio į šimtus žūvančių ukrainiečių nuo rusiškų sviedinių ir raketų. Taigi siūlau imtis iniciatyvos – surinkti rusiškus automobilius iš mūsų gatvių ir nors, greičiausiai, jie po kažkurio laiko bus atiduoti atgal, tačiau apsunkinti gyvenimą, tai tikrai apsunkins.
Lenkija įvedė draudimą įvažiuoti automobiliams su rusiškais registracijos numeriais
Lenkija sekmadienį pradėjo taikyti Europos Sąjungos draudimą į šalį įvažiuoti visiems Rusijoje registruotiems automobiliams, sekmadienį skelbė BNS.
Tai naujausia iš daugelio Rusijai taikomų sankcijų, kuriomis ji baudžiama už plataus masto invaziją į Ukrainą.
Pagal ES sprendimą Rusijoje registruotoms transporto priemonėms nebeleidžiama įvažiuoti į 27 narių bloko teritoriją.
„Rusijoje registruotas automobilis neturi teisės įvažiuoti į Lenkiją“, – šeštadienį sakė Lenkijos vidaus reikalų ministras Mariuszas Kaminskis, paskelbdamas apie draudimą, kuris įsigaliojo vidurnaktį.
„Tai dar vienas sankcijų, taikomų Rusijai ir jos piliečiams dėl žiauraus karo Ukrainoje, elementas, nes Rusijos valstybė šiandien kelia grėsmę tarptautiniam saugumui“, – pridūrė jis.
Lenkija turi bendrą sausumos sieną su Rusijos Kaliningrado teritorija, kuri yra nuo Rusijos žemyninės dalies atskirtas eksklavas. Pasienio apsaugos agentūra teigė, kad draudimas bus visur toks pat, nepriklausomai nuo to, kurią sieną norės kirsti transporto priemonės.
Pasienio apsaugos tarnybos interneto svetainėje teigiama, kad rusiškais numeriais paženklinti automobiliai „bus grąžinami į ES nepriklausančią šalį, iš kurios jie atvyko, nepriklausomai nuo to, ar tai būtų Rusija, ar kita šalis. Tokie veiksmai bus atliekami net ir tuo atveju, jei automobilio vairuotojas nėra Rusijos Federacijos pilietis“.
Tai įvyko praėjus kelioms dienoms po to, kai Lietuva, Latvija ir Estija uždraudė įvažiuoti į savo teritoriją transporto priemonėms su rusiškais registracijos numeriais.
Suomija penktadienį irgi prisidėjo prie trijų Baltijos valstybių ir uždraudė įvažiuoti transporto priemonėms su Rusijos valstybiniais numeriais.
Pagal praėjusios savaitės pabaigoje pateiktą EK išaiškinimą, į Europos Sąjungą negali būti įleisti Rusijoje įsigyti ar registruoti automobiliai.
Lietuvos muitinė šiais išaiškinimais vadovaujasi nuo pirmadienio, jie netaikomi tranzitui į ar iš Kaliningrado srities.
Antradienį buvęs Rusijos prezidentas ir Saugumo Tarybos pirmininko pavaduotojas Dmitrijus Medvedevas pasmerkė šį žingsnį kaip rasistinį. Jis taip pat užsiminė, kad Maskva gali imtis atsakomųjų veiksmų – sustabdyti diplomatinius santykius su ES ir atšaukti savo diplomatus iš Briuselio.