Nuolatinis Lietuvos gyventojas kasmet iki gegužės 1 d. gali pateikti metinę pajamų mokesčio deklaraciją už praėjusius metus. Teritoriniai Valstybinės mokesčių inspekcijos skyriai kasmet organizuoja „šou“ – susikviečia visų įmanomų žiniasklaidos priemonių atstovus, kad praneštų naujieną – jau galima deklaruoti. Pompastiškai pristatoma, kad valstybė „suteiks malonę“ – grąžins gyventojams vieną kitą jiems priklausantį litą – šiemet, kaip ir pernai, daugiau nei 200 milijonų. Apie jų skolas nutylima, nes, pasirodo, pinigų geraširdei valstybei nereikia.
Grąžina, bet neišsireikalauja pati
Taigi, jei vis dėlto deklaravus pajamas paaiškėtų, kad esi prastas buhalteris, blogai išmanai, kaip apskaičiuojamas tavo atlyginimas, ir tau pačiam dabar teks kelias dešimtis ar net šimtus sumokėti valstybei? Tu ne vienintelis toks! Yra žmonių, to nepadariusių ne tik už praeitus, bet ir už daugiau metų. Jie tvarkingai kasmet deklaruoja pajamas Elektroninėje deklaravimo sistemoje, mato, kad yra skolingi valstybei, laukia pranešimų iš Mokesčių inspekcijos ir nesulaukia, kol ateina kiti metai ir vėl reikia deklaruoti. Arba jie niekada nedeklaravo savo pajamų, nes tai jiems neaktualu, ir net nežino, kad yra skolingi.
Dar kovo vidury Valstybinė mokesčių inspekcija džiaugsmingai pranešė, kad 920 tūkstančių gyventojų, deklaruojančių pajamas ir turtą už 2011 m., Elektroninėje deklaravimo sistemoje jau yra suformuotos preliminariosios gyventojų pajamų mokesčio (toliau – GPM) deklaracijos. Gyventojų pajamų mokesčio permokas, kurių preliminariai planuojama grąžinti panašiai kaip ir pernai – daugiau nei 200 mln. Lt, Valstybinė mokesčių inspekcija pradės grąžinti kovo pabaigoje.
Kita medalio pusė, t. y. tai, kas neakcentuojama – šalyje prasidedant elektroniniam deklaravimui, apie 50 tūkst. gyventojų buvo skolingi apie 16 mln. Lt. Neatrodo, kad tų pinigų kam nors labai reikėtų, nes nedaroma jokių žingsnių skolai susigrąžinti.
„Žinau, kad esu skolinga VMI. Girdėjau, kad turi būti skaičiuojami delspinigiai, bet jokių pranešimų ar paraginimų nei paprastu, nei el. paštu negavau. Deklaruodama pajamas, nurodžiau ir adresą, ir el. paštą. Negi sunku informuoti? Kodėl turiu skambinti Mokesčių inspekcijai ir teirautis, ar nesu skolinga? Juk daug žmonių apskritai nedeklaruoja pajamų ir net neįsivaizduoja, kad gali būti skolingi. Juk neturiu pati skambinti ir klausti policijos, ar neprivalau atsėdėti parų? – svarstė šiaulietė. – Valstybė tuoj sprogs besipuikuodama, kiek milijonų grąžins, bet pati nė piršto nepakrutina, kad išsireikalautų tai, kas jai priklauso – skolas iš gyventojų.“
Kaip apskritai galėjo susidaryti skola? Kas paskaičiuoja darbuotojui atlyginimą – jis pats ar įstaiga, kurioje dirba?
Turi sumokėti skirtumą
Pasirodo, kaltininkas – neapmokestinamųjų pajamų dydis. Būtent dėl pastarojo kilo ir tebekyla daug neaiškumų gyventojams. Juokaujama, kad turi būti pats pusiau buhalteris, kad suprastum, kaip yra paskaičiuojamas atlyginimas, kas ir kokio dydžio yra visi tie GPM, NPD, PNPD ir kt., kada jie taikomi ir ar apskritai taikomi. Pasirodo, jei gyventojas pasinaudojo per dideliu NPD, turėtų pateikti deklaraciją ir nepriemoką sumokėti iki gegužės 1 d. (už 2011-uosius – iki 2012 m. gegužės 2 d.).
O jei nesumokės, kas tada? Juk yra žmonių, to nepadariusių ne tik už praėjusius, bet ir daugiau metų. Ir nieko. Jokių pranešimų, įspėjimų, baudų. Anot Loretos Milašauskaitės, Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Mokestinių prievolių departamento direktoriaus pavaduotojos, VMI tik nuolat primena ir ragina gyventojus, neįvykdžiusius prievolės pateikti pajamų deklaraciją, tai padaryti. Susidaro įspūdis, kad privalu tik deklaruoti, o skola inspekcijai neberūpi. Gal pasimirš ar sueis senaties terminas?
Specialistė teigia, kad tie nuolatiniai Lietuvos gyventojai, kuriems per mokestinį laikotarpį buvo pritaikytas per didelis NPD, todėl buvo išskaičiuota per mažai pajamų mokesčio, pateikdami metinę pajamų deklaraciją turi papildomai sumokėti į biudžetą pajamų mokestį. „Jei jie to nepadarys iki 2012 gegužės 2 d., VMI jiems išsiųs priminimus el. paštu apie tai, kad dėl pritaikyto per didelio MNPD jie privalo pateikti gyventojų pajamų deklaraciją. Jeigu paaiškės, kad gyventojas skolingas pajamų mokesčio ne dėl MNPD ir neatliks prievolės laiku, tokius gyventojus taip pat pasieks mokesčių administratoriaus priminimai apie neįvykdytą prievolę“, – tvirtina pavaduotoja.
Nustatyta atsakomybė
Ką gi, pažiūrėsime, galbūt šiemet pagaliau gausime bent kažkokią žinutę, kad privalome sumokėti valstybei skolą. Yra teigiančių, kad tokį VMI paraginimą gavę tik po dvejų metų. Su visais delspinigiais. Tačiau kiek yra negavusių? Gal kai kurios Elektroninės deklaravimo sistemos funkcijos stringa?
Deklaracijoje apskaičiuoto mokesčio nesumokėjus iki gegužės 2 d., skaičiuojami delspinigiai. Mokesčių administravimo įstatyme numatyta, kad delspinigiai mokesčių mokėtojui skaičiuojami už nesumokėtą arba pavėluotai į biudžetą sumokėtą mokesčių mokėtojo deklaruotą mokestį arba mokesčių mokėtojo (atitinkamo mokesčio įstatyme numatytu atveju – mokesčių administratoriaus) apskaičiuotą nedeklaruojamą mokestį. Taip pat yra numatyta, kad delspinigių dydį ir jo apskaičiavimo tvarką nustato finansų ministras, atsižvelgdamas į vidutinę praėjusio kalendorinio ketvirčio aukciono būdu išleistų litais Lietuvos Respublikos valstybės iždo vekselių metinės palūkanų normos svertinį vidurkį. Delspinigių dydis nustatomas minėtąją palūkanų normą padidinus 10 procentinių punktų.
Turbūt turėtum būti ne tik geras buhalteris, bet ir finansų ministras, kad suprastum. Paprasčiau – 2012 m. I ir II ketv. už ne laiku sumokėtus mokesčius ir baudas nustatytas delspinigių dydis – 0,03 proc. už dieną. Delspinigiai pradedami skaičiuoti nuo kitos dienos po to, kai mokestis pagal tuo metu galiojančius mokesčių teisės aktus turėjo būti sumokėtas į biudžetą.
Anot Loretos Milašauskaitės, šalyje prasidedant elektroniniam deklaravimui, apie 50 tūkst. gyventojų buvo skolingi apie 16 mln. Lt. Gal ir negražu skaičiuoti svetimus pinigus, tuo labiau skolas, bet delspinigiai už jas ne tokie jau menki – jei visi tie gyventojai būtų nepareigingi ir skolos nesumokėtų, per kelerius metus susidarytų milijonai! Iškart kyla klausimas – gal VMI apie skolas gyventojų neinformuoja tyčia? Delspinigiai nemaži, galima ne vieną inspekcijos ar net miesto biudžeto skylę užlopyti. Be to, kur yra delspinigių riba?
Mokesčių administravimo įstatyme nurodyta, kad delspinigiai skaičiuojami ne ilgiau nei 180 dienų nuo teisės priverstinai išieškoti mokestinę nepriemoką atsiradimo dienos, o mokesčių mokėtojui nesumokėjus jo apskaičiuoto nedeklaruojamo mokesčio, – ne ilgiau nei 180 dienų nuo atitinkamo mokesčio įstatyme numatyto sumokėjimo termino. Nuo pernai metų gegužės 1-osios gerokai daugiau vandens nutekėjo...
Beje, į redakciją besikreipusiam gyventojui, pernai nesumokėjusiam 287 Lt valstybei, šiemet pagal VMI duomenis, be šios skolos, jau teks sumokėti ir 17,71 Lt delspinigių. Keista tik tai, kad kiek beskaičiavome, niekaip negavome 180 dienų. Atrodo, kad delspinigiai paskaičiuoti už 205-ias.
Ar jau deklaravai pajamas?
Pajamas ir turtą privalo deklaruoti valstybės politikai, tarnautojai, Europos Parlamento nariai, kiti asmenys, išvardyti Lietuvos Respublikos gyventojų turto deklaravimo įstatymo 2 straipsnyje, ir jų šeimos nariai. Deklaracijas privalo pateikti ir individualiai dirbantys gyventojai, t. y. tie, kurie VMI buvo įregistravę individualią veiklą pagal pažymą arba įsigiję verslo liudijimą, nesvarbu, ar gavo jie pajamų, ar – ne. Pajamas deklaruoti privalo ūkininkai ir jų partneriai.
Nuo šių metų turto ir pajamų deklaracijas pateikti privalo kredito įstaigų tarybų ir (ar) valdybų nariai, administracijų vadovai, pavaduotojai ir jų šeimų nariai, viešosios informacijos rengėjo ir (ar) skleidėjo tarybų ir (ar) valdybų nariai, vadovai, jų pavaduotojai, vyriausieji redaktoriai, jų pavaduotojai, redaktoriai, jų pavaduotojai ir jų šeimų nariai, taip pat tie gyventojai, kurie politinės kampanijos dalyviui (-iams) per praėjusius metus paaukojo daugiau nei 40 Lt.
Deklaruoti pajamas gali ir tie gyventojai, kurie nori pasinaudoti mokesčio lengvata ir susigrąžinti dalį patirtų išlaidų, pvz., jei 2011 m. mokėjo gyvybės draudimo, pensijų įmokas, taip pat už pirmas studijas ir (ar) pirmą profesinį mokymą, palūkanas už vieną iki 2008 m. gruodžio 31 d. paimtą būsto kreditą.
Povilas LUNGĖ