Žurnalisto Vladimiro Laučiaus pokalbis su L. Savicku – TV3 Žinių „Dienos komentare“.
Jūsų valdžia nusprendė, kad žmonės turi per daug pinigų ir nori kažkiek atimti per mokesčių reformą, bet finansų ministras į šią studiją ateiti bijo ir jau tris savaites vengia tai daryti, tad tenka pasiaiškinti kitiems ministrams. Ką jūs manote apie šią reformą? Ar demokratai ją palaikys Seime?
Pirmiausia, man, kaip ekonomikos ministrui, rūpi, kokiame kontekste šie mokestiniai pakeitimai yra svarstomi ir kaip jie svarstomi. Nuo pat pirmų dienų nuosekliai laikiausi pozicijos, kad bet kokie mokesčių pakeitimai turi būti daromi kontekste vertinimo, kaip atrodo mūsų ekonominės perspektyvos.
Šiandien ekonomikos augimas kitų metų gali prisidėti prie tų pačių gynybos poreikių praktiškai nauju milijardu eurų pajamų. Tik iš ekonomikos augimo.
Nekeičiant mokesčių sistemos?
Nekeičiant nieko. Mokesčių reforma siūlo prisidėti 500 milijonų eurų papildomų pajamų, tačiau tuo pačiu, mūsų analitikų vertinimu, lėtina ekonomikos augimo tempą. Apie 0,3 procentinio punkto lėčiau augs ekonomika vien dėl daromų mokestinių pakeitimų.
Lygiai taip pat JAV priimtų muitų tiesioginė įtaka mūsų ekonomikos augimui yra kiek daugiau nei 0,4 procentinio punkto lėčiau augančios ekonomikos. Viską sudėjus šios dvi dedamosios mūsų ekonomikos augimą geriausiu atveju lėtins trečdaliu.
Man atrodo, kad tai yra reikšminga įtaka, kurios kontekste bet kokius mokestinius pakeitimus reikia svarstyti labai atsakingai.
Net kai kurie socialdemokratų ministrai sako nepritariantys šitam mokesčių reformos sumanymui. Kaip jūs galvojate, ką demokratai darys Seime? Kuriuos konkrečiai pakeitimus jūs stabdysite?
Reikia pasakyti taip – koalicijos tarybose, koaliciniuose susitarimuose yra sutariama dėl daugybės demokratams svarbių ir, mano vertinimu, teisingų punktų. Problema yra, kaip šie susitarimai koaliciniame formate pavirsta ar nevirsta į realius sprendimus.
Dėl to sunku dabar įsipareigoti, bet tam tikros pirmosios geresnės indikacijos atsirado po pirmadienio koalicinės tarybos, kur lyg ir pradeda girdėti teikiamus pasiūlymus. Mes nuo ministerijos pateikėme siūlymą atsisakyti 36 procentų punkto GPM progresinio tarifo, indikavome, kad reikia nesumuoti į progresinius tarifus nereguliarių pajamų – panašu, kad ir link to judama, norint susitarti.
Na, ir svarbiausia – mokesčių pakeitimai turi būti stabilumo ir aiškios ateities perspektyvos kontekste. Siūlome susitarti dėl mokesčių moratoriumo, kad jeigu ir įgyvendinsime bent jau dalį šio mokestinio paketo, daugiau šią kadenciją prie mokesčių didinimo nebebūtų grįžtama.







































































































































































































































































