Tą pačią dieną, be kita ko, pradėtos ir derybos su socialiniais partneriais, t.y. profesinėmis sąjungomis ir darbdavių atstovais, dėl sąžiningos minimalios algos darbuotojams visoje ES.
Europos Komisijos išplatintame pranešime žiniasklaidai darbo ir socialinių teisių komisaras Nicolas Schmitas sako, kad milijonų europiečių darbinis gyvenimas artimiausiais metais keisis.
„Turime imtis veiksmų, kad leistume tarpti ateities darbo jėgai. Europos inovatyvi ir įtrauki socialinės rinkos ekonomika turi būti nukreipta į žmones: suteikti jiems kokybiškų darbo vietų ir mokėti adekvačias algas. Nė viena šalis narė, nė vienas regionas, nė vienas žmogus negali būti paliktas nuošalyje“, – pranešime cituojamas komisaras.
Pranešime, be kita ko, teigiama, kad darbą turinčių žmonių skaičius ES pasiekė rekordines aukštumas. Tačiau daug darbuotojų vis dar patiria sunkumų negalėdami sudurti galo su galu.
EK pirmininkė Ursula von der Leyen išreiškė norą, kad kiekvienas darbuotojas bendrijoje gautų sąžiningą minimalią algą, kuri dirbant leistų padoriai gyventi.
Teigiama, kad konsultacijos pradedamos tam, kad būtų išgirsta socialinių partnerių pozicija – ar jie nori, kad ES šioje srityse imtųsi veiksmų ir jei taip, ar jie nori derėtis tarpusavyje.
Tiesa, taip pat pažymima, kad nebus vieno minimalios algos dydžio, kuris tiktų visais atvejais. Esą bet koks potencialus pasiūlymas atspindės nacionalines tradicijas, susijusias su kolektyvinėmis sutartimis ir nacionaliniais teisės aktais.
Šiuo metu minimali alga (neatskaičius mokesčių) svyruoja nuo 286 eurų Bulgarijoje iki 2071 euro Liuksemburge. Lietuvoje nuo metų pradžios minimali alga padidėjo nuo 555 eurų iki 607 eurų, ją galima mokėti tik už nekvalifikuotą darbą. Kai kuriose šalyse nėra teisės aktų nustatyto minimumo. Dėl jo reguliariai tariasi profesinės sąjungos ir darbdaviai.