„Elektromobilių įsigijimas Lietuvoje jau įgauna pagreitį – nuo 2021 m. pradžios šalyje jų padaugėjo dvigubai. Tikimės, kad nenutrūkstamai tęsiamos paskatos priemonės – tiek finansinės, tiek plėtojama elektromobilių įkrovimo prieigų infrastruktūra – dar labiau paskatins šią tendenciją ir prisidės prie švaraus, žaliojo transporto plėtojimo Lietuvoje“, – sako susisiekimo viceministrė Agnė Vaiciukevičiūtė.
Kompensuojant už įsigytus grynuosius elektromobilius iš minėtų 50 mln. eurų Modernizavimo fondo lėšų 35 mln. eurų bus skiriama gyventojams ir 15 mln. eurų – juridiniams asmenims bei gyventojams, kurie įsigis elektromobilį ūkinei ar komercinei veiklai. Numatoma, kad šios lėšos leis paskatinti įsigyti apie 10 500 asmeninių elektromobilių ir apie 3 750 elektromobilių verslui.
Gyventojai galės gauti kompensaciją už įsigytą naują (iki 6 mėn.) arba naudotą (iki 4 metų) lengvąjį grynąjį elektromobilį. Įsigijusiems naują transporto priemonę bus skiriama 5 tūkst. eurų, įsigijusiems naudotą elektromobilį – 2,5 tūkst. eurų kompensacija. Teikdami paraišką gyventojai turės nurodyti, kad šių elektromobilių nenaudos ūkinei ar komercinei veiklai.
Juridiniams asmenims ir gyventojams, vykdantiems ūkinę ar komercinę veiklą, kompensacijos bus teikiamos tik už įsigytus naujus (iki 6 mėn.) lengvuosius grynuosius elektromobilius. Už vieną elektromobilį bus skiriama 4 tūkst. eurų kompensacija.
Kompensacijos bus teikiamos už grynuosius elektromobilius, įsigytus nuo 2022 m. kovo 23 d. iki 2026 m. gruodžio 31 d. Paraiškas dėl kompensacijų nuo birželio 2 d. priima Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra.
Modernizavimo fondo lėšos Lietuvai grynųjų elektromobilių įsigijimui skatinti skirtos pagal Susisiekimo ministerijos Europos investiciniam bankui pateiktą paraišką.
VĮ „Regitra“ duomenimis, š. m. gegužės 1 d. Lietuvoje iš viso buvo užregistruoti 9729 elektromobiliai, iš jų 5783 grynieji elektromobiliai ir 3946 iš išorės įkraunami hibridiniai automobiliai. Numatoma, kad iki 2025 m. bendras elektromobilių skaičius turėtų išaugti iki 50 tūkst., o iki 2030 m. – iki 240 tūkst.