Posėdžio išvakarėse vienintelio jo klausimo „Dėl Vyriausybės pasiūlymų Seimo pavasario sesijai“ medžiaga nebuvo paskelbta viešai. Tačiau portalui tv3.lt iš patikimų šaltinių pavyko gauti negalutinį jos projektą.
Sprendžiant iš jo, Seimui planuojama teikti svarstyti iš viso 121 įvairių įstatymų (ar jų paketų) projektą. Nemažai jų kol kas nėra oficialiai registruota, tad galima tik nuspėti, kokie tiksliai bus pakeitimai.
Pateikiame kai kuriuos iš jų, įvardytų sąraše, kurį trečiadienį tvirtins ministrų kabineto nariai.
Mokestinių įstatymų pakeitimų projektų paketas
Kai tik buvo patvirtinta šios valdančiosios daugumos Vyriausybė ir jos programa, viešai buvo žadama peržiūrėti visas mokestines lengvatas ir mokesčių sistemą padaryti teisingesnę.
Palyginti su daugeliu kitų ES šalių, Lietuvoje surenkama gana nedaug mokesčių. Surenkamų mokesčių ir bendrojo vidaus produkto santykis mūsų šalyje yra bene prasčiausias. Tai reiškia, kad valstybė neturi papildomų pinigų geriau finansuoti svarbias sritis – sveikatos, socialinę apsaugą, švietimą ir kt.
Panašu, kad Vyriausybė galiausiai turėtų imtis seniai žadėtų permainų. Finansų ministerija per kovo mėnesį jai turėtų pateikti mokestinių įstatymų pakeitimus, o Seimui jie turėtų būti teikiami balandį.
Pagrindiniai tikslai, kurių bus siekiama keičiant mokesčius, dokumento projekte įvardijami taip:
„Peržiūrėti mokestiniuose įstatymuose numatytas neterminuotas lengvatas ir kitas specialiąsias apmokestinimo sąlygas, prisidedant prie savivaldybių finansinio savarankiškumo didinimo, nelygybės mažinimo ir pažangių investicijų skatinimo, ir užtikrinant mokesčių sistemos efektyvumą, ir prognozuojamumą.“
Motorinių transporto priemonių registracijos mokestis
Šio mokesčio pateikimas ankstesnėje plenarinėje sesijoje nepavyko – parlamentarai nepritarė naujai automobilių apmokestinimo tvarkai.
Tačiau aplinkos ministras Simonas Gentvilas kovą Vyriausybei turėtų teikti atnaujintą šio mokesčio versiją. Šiai pritarus, balandį įstatymas vėl turėtų grįžti į Seimą.
„Siekiant sumažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį ir įgyvendinti principą „teršėjas moka“, pakeisti Motorinių transporto priemonių registracijos mokestį į Motorinių transporto priemonių taršos mokestį, nustatyti mokestį transporto priemonių valdytojams už taršias transporto priemones, kuris būtų mokamas kiekvienais metais už naudojimąsi ja, paskatinti naujai įsigyjančius ar keičiančius transporto priemones rinktis tik mažataršę transporto priemonę“, – įvardijami pataisų tikslai.
Akcizų įstatymas
S. Gentvilas veikiausiai bus atsakingas ir už šio įstatymo pataisų projektą.
Juo bus siekiama 2023–2025 m. siaurinti iškastiniam kurui taikomų akcizų lengvatų apimtis arba jų atsisakyti, taip pat nuosekliai didinti gazoliams, akmens anglims, koksui ir lignitui taikomus akcizų tarifus.
„Nuo 2025 m. (kai bus panaikinta ar susiaurinta dalis iškastiniam kurui taikomų akcizų lengvatų) į kai kuriems energiniams produktams taikomus akcizų tarifus įtraukti CO2 dedamąją, kuri būtų proporcinga kuro rūšies CO2 išmetimui, priklausomai nuo kaloringumo“, – rašoma dokumente.
Toks sprendimas esą ilgainiui skatintų atsisakyti šių aplinkai žalingų kuro rūšių.
Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) įstatymas
Jeigu Vyriausybė nepersigalvos, artimiausiu metu ji turėtų siūlyti Seimui ir PVM įstatymo pakeitimą.
Ji priėmus laikinai iš valstybės biudžeto būtų dengiamas PVM, apskaičiuotas už šilumos energiją ir karštą vandenį, 9 procentinių punktų tarifo dydžiu (nuo 9 iki 0 procentų skirtumas).
Numatoma, kad tokia tvarka būtų taikoma nuo 2022 m. sausio 1 d. iki 2022 m. balandžio 30 d. faktiškai patiektoms prekėms.
Valstybinio socialinio draudimo įstatymas
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė bus atsakinga už šio ir jį lydinčio įstatymo pataisas.
Jų tikslas įvardijamas taip:
„Peržiūrėti dirbančių asmenų pajamų, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos, maksimalias sumas, atitinkamai peržiūrint gyventojų pajamų mokesčio dydžius.“
Šiuo metu „Sodros“ įmokoms nustatytos „lubos“. Pasiekus tam tikrą pajamų sumą, įmokų mokėti nereikia. Tačiau tuomet „įsijungia“ didesnis gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifas.
Kaip tiksliai keistųsi įmokų ir GPM tarifai kol kas neaišku, nes ministerija nėra oficialiai registravusi pataisų. Pagal planą tai numatoma padaryti balandį.
Užimtumo įstatymas
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlymu turėtų būti keičiamas ir šis įstatymas.
Pataisomis bus siekiama „užtikrinti spartesnį bedarbių sugrąžinimą į darbo rinką ir labiau padėti darbo rinkai nepasirengusiems asmenims ir ilgalaikiams bedarbiams.“
Taip pat mažinti galimybes piktnaudžiauti Užimtumo tarnybos paslaugomis ir didinti taikomų darbo rinkos priemonių veiksmingumą ir efektyvumą.
Darbo kodeksas
Jo pataisomis būtų numatytos neperleidžiamos vaiko priežiūros atostogos, naujas lanksčių darbo sąlygų galimybės ir galimybės tėvams, auginantiems vaikus ir esantiems vaiko priežiūros atostogose, visą vaiko priežiūros atostogų laikotarpį dirbti ir gauti vaiko priežiūros išmoką tuo atveju, kai išmokos ir darbo užmokesčio suma neviršija buvusio darbo užmokesčio dydžio.
Atitinkamai būtų keičiamos ir „Sodros“ mokamų vaiko priežiūros išmokų trukmė ir dydis.
Kitomis rengiamomis Darbo kodekso pataisomis siekiama įgyvendinti konvenciją dėl smurto ir priekabiavimo darbo pasaulyje panaikinimo.
Taip pat būtų siūloma panaikinti nuostatas dėl kompensacijų darbuotojams, kurių darbas yra kilnojamojo pobūdžio arba atliekamas lauko sąlygomis, arba susijęs su kelionėmis ar važiavimu, mokėjimo, kai yra kompensuojamos su tuo susijusios padidėjusios išlaidos už faktiškai tokio pobūdžio dirbtą darbo laiką, prieš tai numatant pereinamąjį laikotarpį ir sumažinus tokių kompensacijų dydį.
Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymas
Šio įstatymo pataisomis būtų įgyvendintas ES Reglamentas (ES) 2019/1238 dėl visos Europos asmeninės pensijos produkto (PEPP).
PEPP yra savanoriška asmeninės pensijos sistema, papildanti esamas valstybines pensijų sistemas ir profesinių pensijų sistemas.
Reglamentu siekiama suteikti santaupų turėtojams daugiau pasirinkimo galimybių ir pasiūlyti jiems konkurencingesnių asmeninės pensijos produktų taupant pensijai, kartu užtikrinant griežtą vartotojų apsaugą.
Taip pat reglamentu būtų užtikrinamas pagrindinių PEPP produktų savybių standartizavimą.
Tarp tokių savybių yra: skaidrumo reikalavimai, investavimo taisyklės, pakeitimo teisė ir investavimo galimybių forma.
Paprastai kalbant, įsigijus šį produktą bet kurioje ES šalyje (arba Lietuvoje) ir po tam tikro laiko išvykus gyventi į kitą šalį, tokį produktą arba „Europinę pensiją“ būtų galima persikelti su savimi.
Valstybės tarnybos įstatymas
Sprendžiant iš dokumento projekto, įstatymo pataisomis būtų siekiama sudaryti teisines prielaidas Vyriausybės programos nuostatų įgyvendinimui:
„Sukurti aukštesniąją valstybės tarnybą, optimizuoti valstybės tarnybos apimtį, sustiprinti valstybės tarnautojų veiklos orientavimą į rezultatus, sudarant prielaidas darbo užmokestį susieti su veiklos rezultatais.“
Taip pat būtų siekiama sukurti valstybės tarnybos vadovų kompetencijų nustatymo, matavimo ir vertinimo modelį ir centralizuotą valstybės tarnybos vadovų ugdymo sistemą („Lyderystės akademija“).
Be to, siūlomų pataisomis būtų siekiama „nustatyti didesnį lankstumą valdant žmogiškuosius išteklius, mažinant atotrūkį tarp valstybės tarnybos reglamentavimo ir Darbo kodekso nuostatų (iš dalies decentralizuoti valstybės tarnautojų atrankos sistemą; įteisinti bandomąjį laikotarpį ir kt.).“