Tačiau savivaldybių vadovai šį mokestį kritikuoja ir reikalauja visų pinigų – ir už pirmą būstą, ir už kitą nekilnojamąjį turtą. O Seimo nariai ginčijasi, ką su mokesčiu daryti – vieni siūlo pirmojo būsto iš viso neapmokestinti, kiti ragina neerzinti gyventojų ir visą projektą grąžinti taisyti Šadžiui.
10 kilometrų nuo Lenkijos sienos esančiame Kalvarijos miestelyje vidutinė namų vertė, mero vertinimu, yra apie 20–30 tūkstančių eurų. Vyriausybei pasiūlius šiuos ir kitus gyventojų būstus apmokestinti nuo 10 tūkstančių eurų, meras nesumoja, kaip reikėtų įgyvendinti įstatymą ir kiek pakelti neapmokestinamąjį dydį, kad nenuskriaustų gyventojų.
„Apatinė riba – 10 tūkstančių eurų pirmam būstui – sudėtinga. Socialines pašalpas Kalvarijos mieste gauna 700 žmonių, kompensacijas 1600 žmonių. Ką bepriimtume, problema bus, kad kai priimsime ir nesurinksime, GPM Finansų ministerija mums nekompensuos. Čia apgavystė vyksta“, – sakė Kalvarijos meras Nerijus Šidlauskas.
TV3 žinių pakalbinti Kalvarijos gyventojai tikisi, kad naująjį mokestį mokės kažkas kitas, tik ne jie:
„Iš pensijos bus sunku.“
„Verslininkai turėtų, o iš ubagų nereikia imti.“
„Mano butas nedidelis, pensija maža, neturiu iš ko mokėti. Tegu turtingi, kurie daug turi.“
„Tie, kur daug turi, turėtų didesnę sumą mokėti.“
Teks mokėti apie 32 eurus kasmet
Finansų ministras Rimantas Šadžius skaičiavo, kad nekilnojamojo turto mokesčio už pagrindinį būstą lietuviams tektų mokėti vidutiniškai po 32 eurus per metus, jei Seimas patvirtins jo pasiūlytą mokesčio modelį.
Ministras skelbia, kad mažiausiai 200 tūkstančių namų ūkių nekilnojamojo turto mokesčio nemokės, mat jiems paskaičiuos mažesnį nei 5 eurų mokestį, kurio valstybės institucijoms neverta administruoti. Tačiau savivaldybių asociacija kritikuoja Vyriausybės pateiktą mokesčio projektą ir reikalauja savivaldybių taryboms teisės administruoti mokestį visa apimtimi, ne tik už būstus, kuriuose gyventojai deklaruoja gyvenamąją vietą.
„Mokestis gali didėti kartais. Be jokios abejonės, sukels socialines bus įtampas prie Seimo, Vyriausybės, savivaldybės“, – kalbėjo Plungės rajono meras Audrius Klišonis.
Ragina neerzinti žmonių
Tuo metu ruošdamiesi kitą savaitę balsuoti dėl naujojo nekilnojamojo turto mokesčio, parlamentarai toliau ginčijasi, ką su projektu daryti. Vieni ragina keisti projektą Seime ir galbūt neapmokestinti bent pirmojo būsto, kiti gi siūlo visą projektą grąžinti atgal į Finansų ministeriją ir neerzinti žmonių.
„Košę makalošę mums pateikėte. Paklausčiau, kiek planuojate surinkti. Savivaldybė atleisti galės, sumažinti, atsižvelgti į socialinę padėtį“, – kalbėjo Seimo narė Rita Tamašunienė.
„Labai daug neaiškumų, prie tokio chaoso yra visiškai neaišku, kas kiek mokės, kaip tarp savivaldybių bus, kur bus pirmasis būstas, kur kas registruosis, kiekvienas skaičiuos, piktnaudžiaus., – sakė Seimo narys Bronis Ropė.
Seimo nariai jau yra registravę per 20 pataisų Vyriausybės pateiktam nekilnojamojo turto mokesčio projektui. Vieni ragina pirmojo būsto neapmokestinti, keisti neapmokestinamo turto dydžius, kiti siūlo dvigubai didinti tarifus kitam turtui ir milijoną eurų viršijantį turtą apmokestinti 2 procentų metiniu mokesčiu.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:






















































































































































































































Neapsigaukime !!!!