Rimantas Šadžius skaičiuoja, kad tokiu atveju gynybai teks mažiau pinigų, mat šio mokesčio gyventojai sumokės trečdaliu mažiau – ne 14 , o 9 milijonus eurų per metus. Vyriausybė skubiai tvirtina naujausią ministro projektą ir vėl neš į Seimą.
Finansų ministras Rimantas Šadžius antradienį Seime bėgo nuo žurnalistų, klausinėjančių apie tolimesnius planus dėl nekilnojamojo turto mokesčio po to, kai Seime žlugo pirmasis balsavimas, daugumai parlamentarų jo neparėmus.
Trečiadienio ryte ministras jau kulniavo Seime turėdamas naują projektą, kuriame pakėlė neapmokestinamos vertės dydžius, reikalaujant socialdemokratų koalicijos partneriams.
Ministras siūlo pagrindiniam gyvenamajam būstui, kurio mokesčio dydį nustatys savivaldybių tarybos, taikyti 10 tūkstančių eurų neapmokestinamąsias grindis.
„10 tūkstančių eurų visoje Lietuvoje spręstų minimalaus prasčiausio būsto problemą ir leistų nemažai gyventojų visiškai atleisti nuo mokesčio. O savivaldybės pagal turto kainas savo teritorijoje galėtų ribą pakelti, bet nebegalėtų sumažinti“, – aiškino finansų ministras.
Visam kitam nekilnojamajam turtui ministras siūlo įvesti 50 tūkstančių eurų neapmokestinamąsias grindis vietoje anksčiau siūlytų 20 tūkstančių eurų – daugiau kaip dvigubai kelia neapmokestinamąją kartelę ir perspėja, kad paveldėtą turtą nusprendus parduoti, gyventojų pajamų mokestis grės.
„Žmogus, paveldėjęs objektą, kuriuo neplanuoja naudotis, paveldėjimo momentu įformina turto vertinimą ir jis greičiausiai atitiks rinkos kainą, už kurią parduos. Apsimokestintų skirtumas tarp gautų pajamų ir pradinės vertės. Skirtumas gali būti ir neigiamas. Taip buvo ir iki šiol“, – teigė R. Šadžius.
Žemaitaitis žada pasitaisyti
Antradienį Seime pritrūkus valdančiųjų balsų, remiančių nekilnojamojo turto mokestį, salėje nebuvo ir „Nemuno aušros“ lyderio Remigijaus Žemaitaičio. Premjeras grasino rimtu pokalbiu apie discipliną.
R. Žemaitaitis teisinosi balsuoti negalėjęs, nes dalyvavo savo bylos teismo posėdyje, tačiau ketvirtadienį jau žada pasitaisyti.
„Taip, tikrai turėtų praeiti. Mes šnekėjom vakar, buvo proga padiskutuoti. Natūraliai pasikalbėjom, frakcija vis tik bijo dėl pirmo būsto, kad savivaldybės nustatys nulinį tarifą ir mokės, ir kad antro būsto apmokestinimo suma yra per žema“, – kalbėjo R. Žemaitaitis.
Tačiau premjerui ir ketvirtadienio balsavimas, panašu, nebus lengvas. Koalicijos partnerių demokratų frakcijos narys, buvęs premjeras Algirdas Butkevičius net neslepia, kad antradienį balsavęs prieš, nepakeis savo pozicijos ir ketvirtadienį.
„Maištu neužsiimu, bet noriu, kad mokestiniai projektai būtų paruošti kompetentingai ir atsakingai“, – sakė parlamentaras.
Naujas projektas dar netinka
Pagal frakcijos nurodymus drausmingai balsuoti A. Butkevičiaus pripažįsta negalintys įtikinti ir jo frakcijos nariai, nors ir patys užsimena, kad per tolimesnį mokesčio svarstymą Seime reikalaus dar kartą keisti projektą ir patenkinti savivaldybių asociacijos reikalavimą šį mokestį atiduoti savivaldybių žinion, kad jos nustatytų ir mokesčio dydžius, pačios pinigus išleistų.
„Reikia daugiau pokalbių, bendrą viziją suformuoti. Kalbame apie tuos pasiūlymus, bet gal bus iš jo pasiūlymų“, – sakė Tomas Tomilinas.
Ir konservatoriams naujasis ministro pateiktas mokesčio projektas dar netinka.
„Pokytis mikroskopinis. Ministras pristatė, kad pajamos iš mokesčio gynybai dar labiau sumažėja“, – kalbėjo Gintarė Skaistė.
Iškilus grėsmei Lietuvai negauti 400 milijonų eurų europinės paramos dėl per siauro nekilnojamojo turto mokesčio, Vyriausybė patvirtino naujausią ministro pasiūlytą projektą, kad jau ketvirtadienį jį ministras pateiktų Seimui ir po visų balsavimų jis įsigaliotų nuo Naujųjų metų.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:























































































































































































































































