Statistikos departamentas antradienį paskelbė antrąjį BVP įvertį – pagal jį šalies ekonomika pernai augo 4,8 proc., tuo metu sausio pabaigoje skelbtas pirmasis BVP įvertis buvo 5,1 proc.
Anot N. Mačiulio, šį skirtumą lemia vertinamos informacijos kiekis – sausio pabaigoje duomenų turėta mažiau nei dabar.
„Skelbiant pirmąjį įvertį apie paskutinį ketvirčio mėnesį turima labai nedaug duomenų, o iš tarpžinybinių institucijų gaunant vis daugiau informacijos tas įvertis yra vis tikslesnis“, – BNS sakė „Swedbank“ ekonomistas.
N. Mačiulis nealėjo pasakyti, kokie gruodžio rodikliai galėjo pakoreguoti BVP, tačiau teigė nemanantis, kad tai galėtų būti mažmeninė prekyba ar pramonė.
„Žiūrint į, pavyzdžiui, mažmeninę prekybą ar pramonės duomenis, tai nepanašu, kad gruodis buvo prastesnis mėnuo, galbūt kažkokių investicijų buvo mažiau, dėl to augimas ir šiek tiek mažesnis“, – kalbėjo N. Mačiulis.
Ekonomistas pabrėžė, kad vertinant tokius duomenis svarbi paklaida, kuri, anot jo, šiuo atveju yra normali.
„Visada reikia turėti galvoje, kad yra nemaža paklaida, oficialiai skelbiamame BVP rodiklyje įvertinama net šešėlinė ekonomika, 0,3 procento pokytis yra bet kokios paklaidos rėmuose, ypač, kai augimas yra toks didelis “, – sakė N. Mačiulis.
Lietuvos BVP praėjusiais metais, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, augo 4,8 proc. iki 55,3 mlrd. eurų, antrąjį BVP įvertį paskelbė Statistikos departamentas.