Lietuvoje jau ne vienerius metus veikia Piniginių lėšų apribojimų informacinė sistema (PLAIS), administruojama Registrų centro.
Kai kurioms institucijoms ji leidžia teikti bankams ir kitoms kredito įstaigoms piniginių lėšų nurašymų ir apribojimų nurodymus. Paprastai kalbant, nurašyti pinigus nuo sąskaitos.
Sistema naudojasi antstoliai, Muitinės departamentas, Lietuvos bankas „Sodra“ ir VMI. Pastarosios dvi dažniausiai ir daugiausiai pinigų nuskaito nuo gyventojų sąskaitų.
Nurašo milijonus eurų
Kaip informavo Registrų centro atstovas spaudai Mindaugas Samkus, iš viso per 2022 m. į PLAIS pateikta beveik 1,1 mln. nurodymų nurašyti išieškomas sumas.
Su pinigais taip atsisveikino daugiau kaip 270 tūkst. gyventojų ir juridinių asmenų. Iš jų 230 tūkst. buvo gyventojų ir 42 tūkst. juridinių asmenų.
M. Samkus skaičiavo, kad PLAIS per praėjusius metus iš skolininkų banko sąskaitų nurašė ir kreditoriams grąžino daugiau kaip 414 mln. eurų skolų, iš kurių gyventojai buvo skolingi 112 mln. eurų.
Taigi, praėjusiais metais nuo vieno skolingo gyventojo sąskaitos automatiškai buvo nuskaitoma vidutiniškai po 415 eurų.
„Daugiau kaip pusę visų nurodymų į PLAIS pernai pateikė „Sodra“, tačiau įstaiga tai daro netolygiai, kas kelis mėnesius pateikdamos po didesnį kiekį nurodymų, dažniausiai nedidelėms sumoms nurašyti. Pernai didesni kiekiai iš šios įstaigos fiksuoti sausio, kovo ir birželio mėnesiais“, – komentavo atstovas.
Jo teigimu, antstoliai, kurių teikti nurodymai sudarė apie trečdalį visų į PLAIS pateiktų nurodymų, juos teikia tolygiai – po maždaug 30 tūkst. kiekvieną mėnesį.
„Tuo metu VMI teikia mažesnį kiekį nurodymų, tačiau jais siekia išieškoti didesnes sumas. Būtent pagal VMI nurodymus per 2022 m. išieškota suma sudarė daugiau kaip pusę visos per praėjusius metus išieškotos sumos“, – nurodė M. Samkus.
Jis priminė, kad praėjusiais metais buvo įgyvendintas minimalių vartojimo poreikių dydžio neišieškomos sumos nustatymo PLAIS projektas.
„Jo esmė – nuo 2022 m. liepos kiekvienam gyventojui, kuriam pradedamas išieškojimas iš jo sąskaitos ar sąskaitų esančių pinigų, PLAIS automatiškai nustato neišieškomos sumos dydį, jei nurodymų teikėjas šios sumos nenustato pats.
Skolininkas, norėdamas pakeisti neišieškomos sumos dydį ar sąskaitą arba panaikinti neišieškomą sumą, turėtų kreiptis į apribojimo ar nurašymo nurodymus pateikusį nurodymų teikėją“, – paaiškino Registrų centro atstovas.
Kada nurašo daugiausia pinigų
„Sodros“ Komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič pripažino, kad jos atstovaujama institucija gana dažnai nurašo pinigus nuo gyventojų sąskaitų. Tačiau tokios nemalonios procedūros esą galima išvengti.
„Apie susidariusį įsiskolinimą ir planuojamą jo nurašymą nuo sąskaitos kiekvieną mėnesį informuojami tie skolingi asmenys, kuriems tą mėnesį numatoma pateikti mokėjimo nurodymą per PLAIS sistemą“, – patikino M. Kozič.
Jos teigimu, tai daroma visais turimais kanalais: siunčiant pranešimus į asmeninę „Sodros“ paskyrą bei elektroniniu paštu
„Tam, kad laiku gautumėte informaciją, nepamirškite atnaujinti savo kontaktinių duomenų asmeninėje paskyroje. Pasirinkę meniu punktą „Mano pasirinkti informacijos iš „Sodros“ gavimo būdai“ galite nurodyti, kokiu būdu Jums bus siunčiama svarbi informacija.
Taip pat svarbu peržiūrėti nustatymus, kad „Sodros“ laiškai nebūtų nukreipiami į nepageidaujamus pranešimus“, – įspėjo patarėja.
Ji taip pat priminė, kad jei gyventojas ar draudėjas neturi galimybės iškart padengti savo įsipareigojimų, jis gali pateikti prašymą sumokėti skolą dalimis.
„Nėra nuolatinio per mėnesį formuojamų PLAIS mokėjimo nurodymų skaičiaus, jis gali svyruoti priklausomai nuo aplinkybių. Mokėjimo nurodymas yra priverstinio poveikio priemonė draudėjams laiku neatsiskaičiusiems su „Sodra“ ir nepaisant priminimų nemokantiems įmokų.
Pvz., gegužės mėnesį mokėjimo nurodymų pateikta daugiau – beveik 39 tūkst., dėl savarankiškai dirbančių asmenų deklaravusių pajamas ir nesumokėjusių įmokų. Spalį pateikta tik 7,5 tūkst. mokėjimo nurodymų – dėl energetinės krizės buvo nuspręsta apriboti mokėjimo nurodymų teikimą draudėjams nesumokėjusiems įmokų“, – paaiškino M. Kozič.
Ji skaičiavo, kad 2022 m. „Sodra“ į PLAIS pateikė iš viso 292,7 tūkst. mokėjimo nurodymų bendrai 109,4 mln. eurų sumai.
Pasitikrinti, ar nėra skolos „Sodrai“, galima prisijungus prie asmeninės paskyros.
Pinigų nurašymų skaičius gerokai išaugo
VMI Nepriemokų administravimo departamento direktorė Džiuginta Balčiūnienė atkreipė dėmesį, kad nuo sąskaitų gali būti nuskaičiuojama ir didesnė pinigų suma nei ta, kuri sudaro vien tik mokesčių skolą.
„Pažymėtina, kad pasibaigus mokesčių deklaravimo ir sumokėjimo terminams, klientams jau nuo kitos dienos pradedami skaičiuoti delspinigiai – 0,03 proc. per dieną nuo nesumokėtos mokesčio sumos, todėl visada kviečiame mokesčių mokėtojus nelaukti priminimų ir kaip įmanoma greičiau sumokėti mokesčius“, – ragino D. Balčiūnienė.
Ji taip pat priminė, kad jeigu mokesčių mokėtojas turi finansinių sunkumų, jis visada gali kreiptis į VMI dėl mokesčių išdėstymo dalimis, t. y. sudaryti mokestinės paskolos sutartį.
VMI informavo, kad per 2021 m. pateikta nurodymų nurašyti skolą iš banko sąskaitų į PLAIS pateikta dėl 18,6 tūkst. juridinių (jų skola buvo 258,5 mln. eurų) ir 5,3 tūkst. fizinių asmenų (skola – 47,6 mln. eurų).
Tuo metu per 2022 m. nurodymų skaičius gerokai išaugo. Pernai jie pateikti 28,6 tūkst. juridinių asmenų (364,7 mln. eurų skola) ir 47,6 tūkst. fizinių asmenys (94,2 mln. eurų skola).
„Atkreipiame dėmesį, kad šiuo atveju, apskaičiuoti vidutinę sumą yra ne visai korektiška, nes skiriasi mokesčiai, jų dydžiai, terminai. Taip pat įmonių ir gyventojų mokamos mokesčių sumos reikšmingai skiriasi“, – apibendrino D. Balčiūnienė.
Pasitikrinti, ar nesate skolingi VMI, galima prisijungus prie asmeninės paskyros.