Naujausi „Eurostat“ duomenys atskleidė, kad praėjusiais metais 29 proc. 16 metų ir vyresnių Europos Sąjungos (ES) valstybių narių gyventojų negalėjo sau leisti mokėti už kasmetines savaitės trukmės atostogas ne namuose.
Tiesa, tokių žmonių dalis per kelerius metus kiek sumažėjo, 2010 m. negalinčių atostogauti užsienyje buvo beveik 39 proc.
Visgi tikėtina, kad dėl šiais metais pasaulį užklupusios koronaviruso pandemijos, šalių sienų uždarymo, siekiant sulėtinti viruso plitimą, žmonių, leidžiančių sau išvykti atostogų į užsienį, skaičius 2020 m. mažės.
„Eurostat“ duomenys rodo, kad iš visų ES valstybių narių, situacija prasčiausia yra Rumunijoje, čia 2019 m. negalinčių sau leisti išvykti kasmetinių savaitės atostogų toliau nuo namų yra net 54 proc. Toliau rikiuojasi Graikija (49 proc.), Kroatija (48 proc.) ir Kipras (45 proc.).
Lietuva yra 8 vietoje. Remiantis „Eurostat“ pateiktais duomenimis, čia sau kasmetinių savaitės atostogų toliau nuo namų 2019 m. negalėjo leisti 39 proc. gyventojų. Kitose Baltijos šalyse tokių žmonių kur kas mažiau – Latvijoje 28 proc., Estijoje – 25 proc.
Atostogoms planuoja skirti iki 200 eurų
Keltų operatorių DFDS užsakymu atlikta reprezentatyvi „Spinter tyrimai“ apklausa parodė, kad savo atostogas planuojantys lietuviai šiemet neišlaidaus – dauguma apklaustųjų savaitės trukmės atostogoms šią vasarą nusprendė skirti iki 200 eurų.
Respondentų buvo klausta, kokį biudžetą jie šiemet yra numatę atostogoms, skaičiuojant vienam asmeniui, savaitei.
Paaiškėjo, kad kiek daugiau nei ketvirtadalis apklaustųjų poilsiui skirs iki 200 eurų. Penktadalis – iki 100 eurų. Iki 200 eurų dažniau atostogoms linkę išleisti vyrai, o iki 100 eurų – moterys.
„COVID-19 viruso sukelta pandemija ir užsitęsęs karantinas pakeitė daugelio lietuvių atostogų planus. Dažnas nebeplanuoja atostogų taip toli nuo Lietuvos, ieško galimybių sutaupyti.
Net ir panaikinus visus kelionių draudimus, sunku tikėtis, kad keleivių srautai vasarą atsistatys į „normalias“ vėžes – tiek lietuvių, tiek užsieniečių atostogų kelionėms atsigauti, tikėtina, reikės daugiau laiko. Kita vertus, tai priklausys ir nuo to, kaip valstybėms pavyks kontroliuoti pandemiją“, – pranešime spaudai cituojamas DFDS viešųjų ryšių ir komunikacijos Baltijos šalims vadovas Vaidas Klumbys.
12 proc. apklaustųjų savo savaitės trukmės atostogoms šiemet nusprendė skirti iki 50 eurų, o vos 10 proc. respondentų – daugiau nei 400 eurų. Tokią pinigų sumą savaitei atostogų dažniau yra linkę išleisti jauni lietuviai, dauguma jų gyvena didmiesčiuose.
Statistikos departamentas skelbia, kad 2020 m. pirmąjį ketvirtį kelionėje užsienyje vienas Lietuvos gyventojas vidutiniškai išleido 497 eurus. Į užsienį aptariamu metu keliavo 250,9 tūkst. šalies gyventojų, arba 15,3 proc. mažiau nei per tą patį 2019 m. laikotarpį. Vidutinė kelionės užsienyje trukmė buvo 6,3 nakvynės.
Šalies gyventojų kelionių su nakvyne skaičius po Lietuvą 2020 m. pirmąjį ketvirtį, palyginti su tuo pačiu 2019 m. ketvirčiu, sumažėjo 13,1 proc. ir sudarė 463,1 tūkst. kelionių. Per vieną asmeninę kelionę šalies viduje lietuviai vidutiniškai išleido maždaug 230 eurų per savaitę.