• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ketvirtadienį, Vasario 16-ąją – Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, prie visų pastatų, taip pat ir gyvenamųjų daugiabučių bei privačių namų turės būti iškeltos Lietuvos valstybines vėliavos, kitaip grės baudos.

Ketvirtadienį, Vasario 16-ąją – Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, prie visų pastatų, taip pat ir gyvenamųjų daugiabučių bei privačių namų turės būti iškeltos Lietuvos valstybines vėliavos, kitaip grės baudos.

REKLAMA

Vėliavos turės būti iškeltos ir nuleistos tikslią valandą, taip pat jos turi atitikti nustatytus dydžio matmenis, būti iškeltos garbingiausioje vietoje ir būti tvarkingos, nenublukusios.

Dabar Lietuvos valstybės vėliavos kainuoja maždaug tiek, kiek 2–3 baudos už įstatymo nesilaikymą ir jų neiškėlimą. Vis tik svarbu nepamiršti, kad už vėliavos išniekinimą gali grėsti ir laisvės atėmimas.

Kada turi būti iškeliamos Lietuvos vėliavos?

Remiantis Valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatymu, Vasario 16-ąją (Lietuvos valstybės atkūrimo dieną), Kovo 11-ąją (Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną) ir Liepos 6-ąją (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną) Lietuvos valstybės vėliava turi būti keliama prie, virš ar ant šių pastatų: valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų, kitų įstaigų, įmonių ir organizacijų, nesvarbu, kokia jų nuosavybės forma, taip pat gyvenamųjų namų.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos valstybinė vėliava turi būti iškeliama 7 valandą ryto ir nuleidžiama 22 valandą vakaro.

Iškeliant vėliavas prie pastatų, jos įstatomos į laikiklius, kurie tvirtinami prie pastato fasado taip, kad vėliavos kotas su fasadu sudarytų ne didesnį kaip 45 laipsnių kampą. Laikiklių apatinė dalis tvirtinama prie fasado ne žemiau kaip 2 metrai nuo žemės.

REKLAMA

Valstybinės vėliavos taip pat gali būti iškeliamos ant stiebų, įrengtų priešais pastato fasadą.

Be to, Lietuvos valstybinė vėliava gali būti keliama kitomis švenčių ir atmintinomis dienomis, viešųjų renginių proga.

Lietuvos piliečiai gali iškelti Lietuvos valstybinę vėliavą prie savo namų asmeninių švenčių metu.

Kokie yra reikalavimai vėliavoms?

Pažymėtina, kad vėliava turi būti ne bet kokia, jos audeklo pločio ir ilgio santykis turi būti 3:5. Paprastai prie, virš ar ant pastatų keliamos Lietuvos valstybės vėliava ar Lietuvos valstybės istorinė vėliava yra 1 metro pločio ir 1,7 metro ilgio.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos valstybės vėliava ir Lietuvos valstybės istorinė vėliava gali būti ir kitokių matmenų, tačiau šių vėliavų audeklo pločio ir ilgio santykis visada turi būti 3:5.

Iškeliamai ar pastatomai Lietuvos valstybės vėliavai turi būti skirta garbingiausia pagal heraldikos principus vieta.

Vėliava ir jos atvaizdas visada turi atitikti Lietuvos valstybinės vėliavos spalvų etaloninį atvaizdą, t. y. susidėti iš trijų lygių horizontalių spalvų juostų: viršutinės – geltonos, vidurinės – žalios, žemutinės – raudonos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iškeliant Lietuvos valstybinę vėliavą vertikaliai, kairėje pusėje turi būti geltona juosta, viduryje – žalia, dešinėje raudona.

Svarbu ir tai, kad iškeliamos Lietuvos valstybinės vėliavos turi būti tvarkingos ir nenublukusios. 

Baudų dydžiai ir atsakingi asmenys

Administracinių nusižengimų kodeksu, nesilaikant vėliavos iškėlimo nuostatų gresia bauda nuo 10 iki 12 eurų.

Jei nusižengimas padaromas pakartotinai, gresia bauda nuo 12 iki 16 eurų.

Atsakomybė už šių nuostatų vykdymą iškeliant Lietuvos valstybinę vėliavą prie valstybinės valdžios ir valdymo organų, įmonių, įstaigų ir organizacijų pastatų tenka jų administracijos vadovams, o iškeliant vėliavą prie gyvenamųjų namų – jų savininkams arba pareigūnams, kuriems pavesta organizuoti namų eksploatavimą.

REKLAMA

Lietuvos piliečiai, taip pat Lietuvoje esantys kiti asmenys privalo gerbti valstybinę vėliavą.

Remiantis Baudžiamuoju kodeksu, asmuo, kuris viešai nuplėšė, sudraskė, sulaužė, sunaikino, subjaurojo ar kitaip išniekino Lietuvos valstybės vėliavą ar herbą arba viešai pasityčiojo iš Lietuvos valstybės himno, yra baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

REKLAMA

Prieš šventes nuperkama 2,5 karto daugiau vėliavų

Artėjant Lietuvos valstybės atkūrimo dienai, prekybos centre „Pigu.lt“ užfiksuotas prekyba vėliavomis pagyvėjimas, teigiama pranešime spaudai.

Antrąją vasario savaitę vėliavų pardavimai išaugo 50 procentų, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu 2022 metais. 

„Šiemet pirkėjai sukruto prieš pat Vasario 16-ąją, o prieš metus fiksavome tolygius vėliavų pardavimus nuo pat pirmųjų vasario dienų“, – sako Kristina Liškauskaitė, „Pigu.lt“ pardavimų vadovė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apie 70 proc. Lietuvos vėliavų pardavimų sudaro trispalvės, apie 30 proc. – istorinės vėliavos su Vyčio herbu. 

Anot K. Liškauskaitės, įprastai prieš svarbiausias Lietuvos nacionalines šventes nuperkama 2,5 karto daugiau vėliavų nei tais mėnesiais, kuomet tokios šventės nėra minimos. 

„Populiariausias produktas tarp kitų prekių su lietuviška simbolika – įvairūs marškinėliai, kuriuos pirkėjai įsigyja tiek kasdienai, tiek mėgstamų sporto komandų palaikymui, tiek kitiems renginiams“, – teigia K. Liškauskaitė. 

REKLAMA

Tarp populiariausių prekių rikiuojasi Lietuvos trispalvės juostelės ir ženkliukai Lietuva–Ukraina.

Vėliavų kainos

Internetinėje parduotuvėje „Brandus.lt“, standartinė Lietuvos vėliava (100x170 cm) kainuoja 14,52 euro, tačiau pagaminimo reikia laukti apie 3–5 darbo dienas.

Tokia vėliava parduotuvėje „Flagmanas“ įprastai kainuoja 17,12 euro (be PVM), tačiau šiuo metu su 30 proc. nuolaida atsieina 11,98 euro (be PVM).

REKLAMA

Parduotuvėje „Koalaprint.lt“ siūta Lietuvos vėliava įprastai kainuoja 15 eurų, su dabartine 30 proc. nuolaida – 10,50 euro. O spausta 100x170 cm dydžio vėliava kainuoja 20,71 euro, su dabartine 30 proc. nuolaida – 14,50 euro.

Parduotuvėje „Akabaltic.lt“ tokio pat dydžio siūta Lietuvos vėliava su kotu ir koto laikikliu kainuoja 55,11 euro. Vėliava be koto ir be laikiklio – 32 eurus, o su dabar taikoma 30 proc. nuolaida – 22,40 euro.

Įvairių spalvų, ilgių ir formų kotai bei stiebai vėliavoms kainuoja nuo 14,90 iki 46 eurų.

Parduotuvių tinkle „Senukai“ vėliava (be koto ir laikiklio) kainuoja 21,99 euro. Siūta tokia pati vėliava atsieina 25,99 euro. Kotai kainuoja apie 30 eurų.

viskas prievarta viskas kad tik subauduot,nieko jus prievarta nepakeisit.. zmogaus nuomnes niekas neziuri lietuvoj..airijoj jau daug metu nemaciau kad butu prievarta visiems namams kelt velevos,kokia svente bebutu,ir niekas nepasakys nieko
Patriotai per prievarta. Tokie patriotai greit išsilakstytu karo atveju. Visu pirma ne baudomis reikia bausti bet surasti metoda kad lietuviui būtų gera gyventi Lietuvoje
Nu nežinau, tą vėliavą kelti kaip ir reiktų, bet ta prievarta tokia tai kažkaip ne taip turėtų būti. Dar dabar tos nukrypėlių vėliavos daug kur kabo, tai kažkaip nususinama ta Lietuviška trispalvė ar vytis šalia tokių. Laukiu nesulaukiu, kada išeis šitie leftistų laikai.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų