Tokioje situacijoje atsidūrė portalo tv3.lt skaitytojas Tomas (redakcijai tikras vardas ir pavardė yra žinoma).
Savaitgalį asmenine „Messenger“ žinute į skaitytoją angliškai kreipėsi asmuo, pasivadinęs Antanu Guoga. Nors apsimetėlio nuotrauka skiriasi nuo to, kuri yra tikrojo politiko paskyroje, patiklius vartotojus ji tikrai galėtų suklaidinti.
„Turiu jums labai pelningą verslo pasiūlymą ir jis jums bus labai įdomus“, – tikino apsišaukėlis.
Čia pat jis gana painiai ir aptakiai aiškino apie „Forex“ prekybą, kaip neva labai paprasta ir „garantuoja 95 proc. laimėjimą“.
Vis dėlto, komentuodamas tokį tariamai patrauklų pasiūlymą Lietuvos banko Investicinių paslaugų ir bendrovių priežiūros skyriaus vadovas Audrius Šilgalis įspėjo gyventojus būti budrius.
„Akivaizdžiai matosi, kad tai yra bandymas sukčiauti. Apsimetama žinomu žmogumi ir kviečiama prekiauti labai rizikingomis priemonėmis, siūlant didelę grąžą, garantijas, o apie riziką neužsimenant.
Tai yra neteisėta, todėl kviestume žmones nesusigundyti tokiu pasiūlymu, tokį siūlytoją blokuoti ir pranešti apie sukčiavimą apsimetant „Facebook“ socialiniam tinklui, o taip pat – teisėsaugai. Jeigu būtų žinoma interneto svetainė, kurioje siūlomos šios paslaugos, kviestume persiųsti jos pavadinimą Lietuvos bankui. Operatyviai įvertintume, ar ji teisėtai teikia investavimo paslaugas ir jeigu ne – įtrauktume į juodąjį sąrašą, kurį skelbiame mūsų interneto svetainėje ir imtumėmės žingsnių ją blokuoti“, – komentavo A. Šilgalis.
Jis taip pat priminė tris atsargumo taisykles neprofesionaliems investuotojams.
Pirma taisyklė – neinvestuoti į produktus, kurių neišmanote. Nepaisydami šio patarimo rizikuojate ne tik prarasti savo santaupas, bet ir įlįsti į skolas.
Antra taisyklė – patikrinti, ar investavimo paslaugas siūlanti įstaiga turi reikiamą licenciją. Tą galima padaryti Lietuvos banko svetainės lb.lt skiltyje „Licencijavimas“. Prisiminkite – įmonės pavadinimas turi tiksliai sutapti su nurodytu Lietuvos banko svetainėje.
Trečia taisyklė – vengti pasiūlymų, žadančių „greitą praturtėjimą“ ir „jokios rizikos“.
Dažnai investuotojai praranda lėšas susivilioję „brokerių“ jiems telefonu siūlomais „itin patraukliais investavimo pasiūlymais“ („labai lankstūs produktai ir didelis jų pasirinkimas“, „minimalios rizikos ir garantuoti pelnai“, „nedidelės pradinės įmokos ir galimybė prekiauti pasinaudojant dideliu svertu“, „prekybai pradėti siūlomi negrąžintinai suteikiami premijiniai pinigai (angl.: bonus)“, „itin lanksčios ir išskirtinės prekybos sąlygos“ bei „maži ar apskritai netaikomi paslaugų teikimo mokesčiai“, „asmeninio konsultanto (brokerio) priskyrimas“ ir pan.) ir patikėję savo investicijas sukčiams.