Ape tai, ką svarbu žinoti norint namie jaustis gerai ir kokybiškai pailsėti, „Statybų gidas“ tinklalaidėje diskutavo bendrovės „Eko2Šiluma“ vadovas Rolandas Grikšas ir nekilnojamojo turto (NT) brokeris Artūras Adamonis.
Kaip išmatuoti mikroklimatą?
Jei pastebite, kad atsikėlus ryte dažnai skauda galvą, nors ir nemažai laiko miegojote, oda sudirgusi ar atsirado sloga, gali būti, kad namuose yra prastas mikroklimatas. Laidos ekspertų teigimu, geram namų mikroklimatui reikalinga darni šildymo ir šaldymo sistemos bei rekuperacijos visuma.
„Kalba eina apie keturis metų laikus ir ta turima įranga turi padėti susitvarkyti su visais iššūkiais. Mes pradedame kalbėti apie šildymą, tada mes turime gridninį šildymą arba radiatorius, paskui einame toliau prie rekuperatoriaus ir galiausiai prieiname prie vėsinimo ar šaldymo, kurias patalpas reikia šaldyti, kurias – ne. Ir visi šie įrenginiai sąveikauja kartu sezono metais, – sezoniškumo svarbą akcentavo R. Grikšas. – Nes jei tu neturi rekuperatoriaus, tai tu vargu, ar turėsi gerą mikroklimatą.
Gali būti, kad kažkuriuo metu tu atidarysi langą ar dar kažką, bet tai ne tas pats. Nes jei tu turi mašiną, gerą variklį, bet neturi ratų, tai nevažiuosi. Jei turi ratus, bet neturi variklio, tai irgi nevažiuosi. Reikia suprasti, kad šie mažiausiai bent trys dalykai yra sudėtinė dalis, kad turėtum gerą mikroklimatą“.
Pasak NT brokerio A. Adomonio, daugelis žmonių yra linkę pataupyti įsirenginėdami savo namus būtent mikroklimato sąskaitą.
„Mes labai dažnai žiūrime, kokius mums vitaminus gerti, kaip apsirengti, kad vaikai nesušaltų, bet nelabai suprantame, kur gyvename, kuo kvėpuojame ir kur miegame. Tai mikroklimatas yra, manyčiau, vienas iš svarbiausių elementų name“, – įsitikinęs A. Adamonis.
„Eko2Šiluma“ vadovas R. Grikšas prisiminė istoriją, kaip atvykęs į žmonių įsigytą namą pastebėjo, kad jame labai sausas oras. Nors šeima turėjo rekuperatorių oro vėdinimui, tačiau ne visi šie įrenginiai atlieka vienodą darbą.
„Ten buvo plokštelinis rekuperatorius, bet pas juos šilumokaičiai yra plastmasiniai, o plastikas negrąžina drėgmės. Kas atsitinka su plastiku, kad ateina šaltas ir šiltas oras, kondensuojasi ir bėga vanduo. Tai šis rekuperatorius jiems dar labiau džiovino patalpas“, – kodėl įsigyjant rekuperatorius būtina ir specialisto konsultacija pavyzdį pateikė „Eko2Šiluma“ vadovas.
Tokiu atveju reikėtų įsigyti antalpinį rekuperatorių, kuris grąžiną tam tikrą drėgmės kiekį.
„Bet tai nereiškia, kad jei tu turėsi antalpinį ir jau išsispręsi savo problemas. Nes rekuperatorius iki tam tikro lygio gali sureguliuoti santykinę drėgmę. Namas gali būti prie vandens telkinio, namas gali būti prie miško. Jeigu miškas, tai miškas dažnai keičiasi ir gali būti labai daug žiedadulkių ir dėl to filtrai labai greitai užsikimš. Reikia suprasti, kad priklausomai, kur stovi namas, kaip jis pozicionuotas, kiek saulės gauna, kokie medžiai – nuo viso šito priklauso vidaus mikroklimatas“, – į svarbius faktorius rekomendavo atsižvelgti R. Grikšas.
„Eko2Šiluma“ vadovo teigimu, būna ir tokių atvejų, kai namuose drėgmės trūkumą gali atstatyti tik drėkinimo sistema. Tik svarbu įsivertinti, kad drėkinimo sistemos nėra pigios ir jų išlaikymas gali būti brangus.
Rasojančių langų problema
Laidos pašnekovai paaiškino, kodėl namuose dažnai rasoja langai ar atsiranda pelėsis, ir pridėjo, kad didele dalimi šią problemą gali išspręsti kokybiškas rekuperatorius.
„Rekuperatorius arba ventiliacija išsprendžia labai daug pusiau statybinio broko ar kažkokio nedadarymo. Nes ventiliacija keičia orą ir, jeigu kažkas neišdžiūvo, tai išdžiovina, jeigu kažko trūksta su konstrukcija, padeda konstrukcijai neparodyti jos pačios klaidų. Nes jei tu neturi gero mikroklimato, tau kažkur išlenda pelėsis, kažkur išlenda rasa ant langų ir tai yra mikroklimato nebuvimas“, – teigė R. Grikštas.
Kviečiame žiūrėti „Statybų gidas“ tinklalaidę ir sužinoti visus atsakymus apie tai, kas daro įtaką namų mikroklimatui, ir apie dažnas statybų ar renovacijų metu padaromas klaidas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!