Kitaip nei iki šiol, nauja 2026 m. MMA bus nustatyta atsižvelgiant ne tik į vidutinio darbo užmokesčio pokytį Lietuvoje ir ES valstybėse, tačiau ir į kitus veiksnius – pvz., perkamąją galią ar darbo našumą.
Šiuo metu MMA Lietuvoje yra 1038 eurai. Ji didesnė nei Latvijoje ar Estijoje, kai kuriose Pietų Europos šalyse. Tačiau toks dydis gali klaidinti, nes 2019 m. visos algos Lietuvoje buvo dirbtinai padidintos 1,289 karto.
Nuo tų metų laikoma, kad socialinio draudimo įmokas moka pats darbuotojas, o ne darbdavys. Kitose šalyse tokio pakeitimo nebuvo, dėl to lietuviškos algos iki mokesčių atrodo didesnės.
Lietuvos banko Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus vadovė Saulė Skripkauskienė Trišalėje taryboje pristatė centrinio banko poziciją, kiek turėtų didėti MMA 2026 m.
Ji pateikė tris scenarijus. Pagal vieną iš jų MMA reikėtų didinti 40 eurų iki 1078 eurų, 100 eurų – iki 1138 eurų arba 160 eurų – iki 1198 eurų.
Dėl galutinės rekomendacijos Vyriausybei Trišalė taryba apsispręs kituose posėdžiuose. Kita vertus, dėl bendros rekomendacijos darbuotojų ir darbdavių atstovai dažnai nesutaria.
Tokiais atvejais Vyriausybė priima vienašalį sprendimą dėl MMA didinimo.
Nuo minimalios algos priklauso ir mokesčiai, ir išmokos
Nuo tvirtinamų MMA ir MVA priklauso ne tik tai, kiek algos didės uždirbantiems mažiausiai. Tačiau taip pat daugeliui kitų gyventojų – pavyzdžiui, vairuotojų ar kitų, kurie yra dažnai komandiruojami.
Be to, su MMA yra susieti fiksuoti „Sodros“ įmokų dydžiai, kai kurios išmokos.
Kita vertus, darbo užmokestis sudaro didelę dalį kai kurių paslaugų – pvz., valymo, maitinimo, apgyvendinimo ar grožio – savikainos.
Kylant algoms, didėjančias sąnaudas verslai paprastai perkelia į galutinę paslaugų kainą. Taigi jos brangsta.
Kita vertus, didesnės darbuotojų algos skatina verslus daugiau investuoti į įvairias technologijas ir sprendimus ir taip didinti našumą (pvz., ekskavatorius kapo duobę iškasa greičiau nei žmogus).
Galiausiai kai kurie ekonomistai argumentuoja, kad didesnė minimali alga prisideda prie gyventojų perkamosios galios augimo. Kuo daugiau algos žmonės gauna, tuo daugiau išleidžia ir taip didina verslų pajamas.
Darbo kodeksas numato, kad darbo užmokestis per mėnesį negali būti mažesnis, negu nustatytas minimalusis darbo užmokestis.
Minimalusis darbo užmokestis (MVA ar MMA) – mažiausias leidžiamas atlygis už nekvalifikuotą darbą darbuotojui atitinkamai už 1 val. ar visą mėnesio darbo laiko normą.
Nekvalifikuotu darbu laikomas darbas, kuriam atlikti nekeliami jokie specialūs kvalifikacinių įgūdžių ar profesinių gebėjimų reikalavimai.
MVA ir MMA tvirtina Vyriausybė, gavusi Trišalės tarybos rekomendaciją ir atsižvelgdama į Finansų ministerijos skelbiamą ekonominės raidos scenarijų, šalies ūkio vystymosi rodiklius, kartu įvertindama tokius kriterijus, kaip perkamąją galią atsižvelgiant į pragyvenimo išlaidas, bendrą darbo užmokesčio lygį, darbo užmokesčio augimo greitį, darbo našumo lygius ir pokyčius.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!