Netrukus Trišalė taryba gali pritarti minimalią mėnesinę algą (MMA) padidinti nuo 800 iki 1 tūkst. litų. Didinti MMA Vyriausybei yra pasiūliusi ir ministro pirmininko sudaryta darbo grupė. Taip siekiama paskatinti žmones dirbti, o ne gyventi iš pašalpų.
Verslininkai prieštaringai vertina ketinimus padidinti MMA ir sako, kad tai pataikavimas rinkėjams prieš artėjančius savivaldybių tarybų rinkimus. Beje, MMA, pasak statistikų, šiuo metu gauna beveik trečdalis šalies dirbančiųjų. Ketinimus didinti MMA ypač neigiamai vertina mažų įmonių atstovai.Reikės padengti padidėjusias išlaidas
Kai kurių miesto ir rajono verslininkų, ypač individualiųjų įmonių atstovų, nuomone, MMA didinimas šiuo metu, kai dar nesibaigė ekonomikos sunkmetis, jiems būtų labai nenaudingas ir ne laiku. „Gerai, jog ketinama didinti MMA, nes prekių ir paslaugų kainos didėja. Tačiau patarkite, ką daryti? Pakėlus algą, padidės ir išlaidos. Man gali tekti atleisti kelias darbuotojas arba pasiūlyti joms dirbti pusė etato. Pati didžiausia atlyginimo pakėlimo našta tektų mums, smulkiesiems verslininkams, nes reikės padengti padidėjusias išlaidas, juolab kad klientų rudenį ir žiemą gerokai sumažėja, mažiau gauname ir pajamų. Galvoju, kad valdžia taip ketina įsiteikti rinkėjams prieš savivaldos rinkimus", - vakar kalbėjo vienos Alytaus įmonės, teikiančios viešojo maitinimo paslaugas, direktorė, panorėjusi, kad jos vardas ir pavardė būtų neskelbiami.
Jeigu valdantieji pritartų padidinti MMA, tai sprendimas būtų priimtas su kitų metų biudžetu ir įsigaliotų nuo 2011 metų sausio 1 dienos.
Turi ir pliusų, ir minusų
Pasak žinomo eksperto „DnB Nord" banko Ekonominių tyrimų padalinio vyriausiojo analitiko habilituoto matematikos mokslų daktaro profesoriaus Rimanto Rudzkio, kiekvienas sprendimas ekonomikoje turi ir pliusų, ir minusų. „MMA pakėlimą turėtų pajusti šalies biudžetas, nes objektyviai sumažės vokelių. Gerai būtų ir darbuotojui, nes, sutikite, 800 litų priskaičiuota MMA - labai mažai. Atskaičius mokesčius darbuotojui lieka 678,5 lito, jeigu jis neturi vaikų. Manau, kad daugelis įmonių, ypač eksportuojančių, galėtų kilstelėti MMA. Žinoma, atsiras bendrovių ir įmonių rajonuose, ypač smulkių, kurioms MMA padidinimas sukels nemažai rūpesčių ir bus kenksmingas - jos bus mažiau konkurencingos, tačiau visada yra išeitis. Viską apsvarsčius - MMA reikia pakelti", - kalbėjo profesorius. Jeigu bus nuspręsta MMA padidinti iki 1 tūkst. litų, tai realus darbuotojų atlyginimas per mėnesį pakils 146,5 lito.
Šalies profesinių sąjungų konfederacijos atstovai teigia, jog profesinės sąjungos sutiktų, kad MMA būtų pakeltas bent iki 900 litų.
Mažinti socialinę paramą
Ne vienas ekonomistas sako, kad padidinus MMA, galimas ir atvirkštinis variantas - išaugs nedarbas.
Šiuo metu Alytaus darbo rinkoje nedarbo lygis nuo darbingo amžiaus gyventojų - 16,3 proc. (šalyje - 14 proc.). „Nenorėčiau prognozuoti, ar padidinus MMA, išaugs nedarbas, ar ne - reikėtų išsamesnės analizės. Tik noriu pastebėti, kad apskrities darbo rinkoje nedarbas nedideliais tempais mažėja, registruojame daugiau laisvų darbo vietų, negauname pranešimų apie grupės darbuotojų atleidimą", - kalbėjo Alytaus teritorinės darbo biržos direktorius Regimantas Mačiulis.
Specialistų teigimu, dirbti neskatina galiojanti socialinės paramos ir pašalpų sistema. Paskaičiuota, kad šeimos, gaunančios piniginę socialinę paramą, naudojasi įvairiomis lengvatomis, kurių negauna minimalų atlyginimą gaunanti šeima. Vienintelis privalumas dirbant už minimalią algą yra darbo stažas ir kaupiamos lėšos senatvės pensijai.
Norint mažinti nedarbą, kai kurie ekonomistai siūlo neapmokestinamą pajamų dydį nustatyti tokį, koks yra MMA. Žinomas analitikas Lietuvos banko Ekonomikos departamento direktorius socialinių mokslų daktaras Raimondas Kuodis neseniai žiniasklaidoje išplatino pranešimą, kad norint paskatinti dirbti menkos kvalifikacijos bedarbius, vertėtų sumažinti pajamų mokestį iki minimalios arba jai artimos algos, minimalų atlyginimą nustatyti priklausomai nuo darbuotojo amžiaus ir palaipsniui mažinti socialinę paramą.