• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo kitų metų pradžios mažos galios elektrinėse savo poreikiams pasigaminti elektros energiją šalies įmonėms kainuos pigiau - ūkio ministro įsakymas panaikina joms šiemet taikomą papildomą mokestį.

REKLAMA
REKLAMA

Šiems metams pasibaigus, elektros energiją savo poreikiams pasigaminančios pramonės įmonės galės lengviau atsikvėpti. Kitąmet joms nebereikės mokėti „Lietuvos energijai“ beveik 4 centų mokesčio už kiekvieną savo lėšomis pastatytuose elektros generavimo įrenginiuose pasigamintą energijos kilovatvalandę.

REKLAMA

Nauja tvarka

Kol Lietuva dar nebuvo Europos Sąjungos (ES) narė, savo poreikiams pasigamintą elektros energiją mūsų šalies įmonės naudojo be papildomo mokesčio. Vėliau toks mokestis buvo nustatytas tiems elektros energijos gamintojams, kurių energiją gaminančių įrenginių galia viršijo 35 megavatus.

REKLAMA
REKLAMA

Tapusi ES nare Lietuva, kaip žinoma, įsipareigojo per keletą metų sustabdyti Ignalinos atominės elektrinės (IAE) iš pradžių pirmąjį, vėliau - ir antrąjį bloką. Tapo aišku, kad šalis ateityje gali pritrūkti elektros gamybos pajėgumų. Be to, ES taip pat skatina plėsti elektros energijos gamybą, naudojant atsinaujinančius energijos išteklius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) ragino įmones savo lėšomis įsirengti efektyvius elektros gamybos įrenginius, suteikiančius galimybę savarankiškai apsirūpinti šia energija.

Prieštaravo logikai

Tačiau 2006 metų gruodį tokiam skatinimui buvo užkirstas kelias, kai Ūkio ministerija nustatė, kad visos kogeneraciniu principu savo reikmėms elektros energiją nuosavose elektrinėse pasigaminančios įmonės nuo 2008 metų sausio pradžios mokėtų papildomą mokestį „Lietuvos energijai“. Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos nustatytas šio mokesčio dydis - 3,72 cento už kiekvieną elektros kilovatvalandę.

REKLAMA

Tokį sprendimą sunkiai suvokė tos pramonės įmonės, kurios daug investavo į efektyvius įrengimus ir pačios apsirūpino elektros energija. Tuo metu, kai Lietuvoje vyko karštos diskusijos, kaip mūsų šaliai ateityje išvengti elektros energijos bado, ir buvo kuriami grandioziniai planai statyti naują atominę elektrinę bei tiltus elektros energijos importui iš Vakarų, vietiniai smulkiausi elektros gamintojai buvo nelogiškai apkrauti mokesčiu, kuris neskatina gaminti elektros savo reikmėms, nes tokia elektra tampa per brangi jos pačios gamintojui.

REKLAMA

LPK įsitikinimu, papildomas mokestis trukdo kogeneracijos plėtrai, neskatina tokios energijos gamybos pramonėje - įmonės mažina elektros energijos gamybą ar net jos atsisako. Mokestis prieštarauja ir Europos kogeneracijos direktyvos nuostatoms, kurios akcentuoja būtinybę skatinti vartotojų kogeneracinius pajėgumus, siekiant taupyti energetinius išteklius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Užuot skatinusios elektros energijos gamybą, Lietuvos įmonės apkrautos papildomu mokesčiu ir dėl nepalankių sąlygų ją mažina ar net atsisako gamybos, ir perka Ignalinos atominės elektrinės (IAE) gaminamą energiją.

Taigi valstybė negauna žadėtos 3,72 cento už kilovatvalandę mokesčio naudos, nes įmonėms nebeapsimoka pasigaminti elektros dėl užkrautų papildomų išlaidų, o sustabdžiusios elektros gamybą, jos šio mokesčio nemoka.

REKLAMA

Pasak LPK, neišsprendus apsirūpinimo elektros energija problemos ateityje, po IAE sustabdymo, toks mažųjų elektros energijos gamintojų apmokestinimas prasilenkia su sveika logika ir prieštarauja valstybės interesams.

Grįžo prie seno

Lietuvos pramonininkų konfederacijai po išsamių diskusijų pavyko tuo įtikinti Ūkio ministeriją. Išsivaduoti nuo šio neefektyvaus mokesčio įmonėms galiausiai padėjo šių metų liepos 1 dienos ūkio ministro Vyto Navicko pakeistas senasis įsakymas - bus atstatyta anksčiau galiojusi tvarka.

REKLAMA

Nuo 2009 metų sausio 1 dienos už savo reikmėms savo įrengimuose pasigamintą elektros energijos kilovatvalandę nebebus reikalaujama mokėti 3,72 cento mokestį iš tų rinkos dalyvių, kurių termofikaciniu režimu kombinuotojo elektros energijos ir šilumos gamybos ciklo elektrinėje elektros energiją gaminančių įrenginių suminė įrengtoji galia yra mažesnė nei 35 megavatai.

Šis mokestis nebus taikomas ir tada, kai elektra gaminama naudojant atsinaujinančius energijos išteklius.

Nerijus Naujokaitis    

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų