„Prieš kelias akimirkas kalbėjausi su įmonės vadove, kuri informavo, jog gamyba įmonėje stoja rugsėjo 14 dieną, tačiau dauguma darbuotojų toliau dirbs, nes reikės atlikti valymo ir remonto darbus“, – BNS pirmadienį sakė R. Vaštakas.
Anot įmonės laikinojo administratoriaus, atnaujinti darbą įmonė svarsto dar šiemet – lapkritį.
„Sustabdžius gamybą toliau turėtų vykti labai aktyvūs darbas dėl amoniako gavimo – ieškomi tiekėjai, su jais deramasi, atvežimo aptarimas ir t.t. Jeigu gražiai viskas vyks, apie lapkričio mėnesį vėl turėtų būti paleista gamyba, galbūt ir anksčiau, bet garantijų nėra“, – sakė R. Vaštakas.
Įmonės profesinės sąjungos pirmininkas Kęstas Šlama taip pat teigė iš „Lifosos“ vadovybės praėjusį penktadienį vykusiame susitikime išgirdęs ketinimus atnaujinti gamybą lapkričio mėnesį. Pasak jo, profesinė sąjunga papildomų reikalavimų įmonės administracijai šiuo metu nekelia.
„Papildomų reikalavimų tikrai šiuo metu nekeliame, nes puikiai suprantame, kad sudėtinga situacija, iššūkių daug. Tikimės, kad darbuotojai neišsibėgios. Pagrindinis lūkestis, kad įmonėje būtų, kas galėtų grįžti, paleisti įrengimus ir atnaujinti gamybą“, – pirmadienį BNS teigė K. Šlama.
Jo teigimu, darbuotojams už prastovas vadovybė žada mokėti du trečdalius jų vidutinio darbo užmokesčio.
„Planuojama mokėti už laiką prastovose du trečdalius vidutinio darbo užmokesčio (...) ir tokiu būdu stengtis išlaikyti tuos darbuotojus, kurie šiuo metu dirba įmonėje“, – sakė K. Šlama.
„Ir dabar galioja darbuotojų išleidimo į prastovas tvarka, kurioje numatytas būtent šitas dydis, ir tos tvarkos kol kas niekas nesiruošia keisti“, – pridūrė jis.
Darbo kodeksas numato už prastovas darbuotojams mokėti 40 proc. vidutinės algos.
Pasak K. Šlamos, „Lifosos“ vadovybė į prastovas planuoja išleisti mažesnę dalį darbuotojų, tuo metu didesnė jų dalis net ir sustabdžius gamybą toliau dirbs.
„Buvo užtikrinta, kad didesnės dalies darbuotojų reikės vien dėl to, kad vyks remonto darbai, produkcijos ir žaliavų krovos darbai, pagaliau apsauga reikalinga prižiūrėti įmonę, administracijoje kažkiek liks darbuotojų. Tikrai tikimasi, kad bus didesnis darbuotojų skaičius negu tada, kai pavasarį stojo įmonė“, – sakė darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas.
Balandį „Lifosai“ pirmą kartą sustabdžius darbą, gegužę-birželį į prastovas buvo išleista didžioji dalis įmonės darbuotojų.
Praėjusį ketvirtadienį pranešta, kad „Lifosa“ stabdys veiklą rugsėjo 13-15 dienomis. Toks sprendimas priimtas dėl vienos pagrindinių žaliavų – amoniako trūkumo, be to, jį lėmė didelis ir staigus gamtinių dujų kainos augimas.
Dėl Vakarų sankcijų Rusijai „Lifosos“ veikla buvo sustabdyta nuo balandžio 10-osios iki rugpjūčio 7 dienos.
Europos Sąjungai kovo 9-ąją paskelbus sankcijas Kremliui artimam Rusijos oligarchui Andrejui Melničenkai buvo įšaldytos „Lifosos“ sąskaitos, o balandžio 10-ąją įmonė veiklą sustabdė. Gegužės 24-ąją darbą įmonėje pradėjo laikinoji administratorė, kurios užduotis – užtikrinti įmonės veiklą nepažeidžiant tarptautinių sankcijų.
„Sodros“ duomenimis, šiuo metu įmonėje dirba 916 darbuotojų, iki sankcijų taikymo jų buvo 1030.