LB Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus ekonomistas Mantas Vilniškis sako, kad didžiausias deficitas fiksuotas būtent pirminių pajamų balanse, kurį labiausiai padidino dividendai.
„Rinkos dalyviai užsienio investuotojams paskirstė dalį uždirbto pelno – mokėjimų balanso statistikoje dividendų mokėjimas įtrauktas į pirmines pajamas, todėl artimiausiais šių metų mėnesiais einamosios sąskaitos balansas, tikėtina, sugrįš prie įprastų dydžių ir toliau svyruos tarp subalansuoto ir nedidelio deficito, kuriam didžiausią poveikį turės užsienio prekybos balansas“, – pranešime sakė M. Vilniškis.
Jo teigimu, Lietuvos ekonomikos augimą pastaraisiais metais, be kitų veiksnių, skatino ir užsienio investuotojų lėšos, kurias Lietuvos įmonės naudojo investicijoms į plėtrą – buvo didinami gamybos pajėgumai, vyko jos automatizavimas bei tyrimai, plečiami produktai ar paslaugos.
Be šių vienkartinių veiksnių, šalies einamosios sąskaitos deficitas siekė apie 350 mln. eurų ir buvo 9 proc. didesnis nei vidutiniškai pirmąjį ketvirtį – tai daugiausia susiję su užsienio prekybos balansu, teigia LB.
Prekybos paslaugomis balansas birželį ir toliau buvo perteklinis, tačiau prekybos prekėmis balanso deficitas padidėjo. Prekių eksportas per birželį sumažėjo 2,9 proc., o tai daugiausia lėmė sulėtėjęs mineralinių ir energijos produktų eksportas dėl „Orlen Lietuvos“ remonto.
Su tuo susijęs ir importo smukimas gegužę, ir padidėjimas birželį: gegužės mėnesį rengiantis kuro talpyklų remontui importas krito 14,9 proc., o jiems einant į pabaigą gamybai reikalingos žaliavos buvo grąžinamos į buvusį lygį ir importas vėl padidėjo 10,8 proc.