Šalia Klaipėdos įsikūrusioje, „SBA Home“ grupei priklausančioje baldų gamybos įmonėje „Inno Line“ dirba daugiau kaip pusė tūkstančio darbuotojų. Sodros duomenimis, ten vidutiniškai darbuotojas uždirba daugiau nei 1300 eurų į rankas.
„Darbo užmokesčio fondą mes keliame kas metus, peržiūrime kas metus. Jeigu lygintume 2023 metus ir 2024 metus vidutiniškai vienam darbuotojui atlyginimas kilo 14 procentų dėl skirtingų priežasčių“, – teigė „SBA“ Darbuotojų patirties vadovė Sandra Rėksnienė.
Verslas nuolat ieško naujų darbuotojų, stengiasi jiems mokėti konkurencingus atlyginimus.
„Inno line“ šiuo metu mes ieškome 20 darbuotojų. <...> „Inno line“ yra viena moderniausių Baltijos šalyse ir darbuotojų mums reikia atitinkamos aukštesnės kvalifikacijos. Dėl to darbuotojų uždirbančių minimalų darbo užmokestį neturime“, – sakė S. Rėksnienė.
Naujausi Valstybės duomenų agentūros duomenys rodo, kad Lietuvoje mažėja gyventojų dalis, gaunanti minimalų darbo užmokestį ar dar mažiau. Pernai spalį, kai minimali alga į rankas siekė 709 eurus. tokių buvo 9 procentai – procentu mažiau nei 2023-iaisiais, kai minimali alga buvo 633 eurai.
„Minimalią mėnesio algą gauna arba jaunimas, kuris ką tik atėjęs į rinką ir dažnu atveju neturi tiek kvalifikacijų, dirba paprasčiausią darbą. <...> Didžioji dalis minimalią mėnesio arba mažiau gaunančių asmenų dirba apgyvendinimo ir maitinimo sektoriuje. Administracinių paslaugų sektoriuje dažniausiai valymo, apsaugos darbuotojai“, – sakė SEB ekonomistas Tadas Povilauskas.
„Tai rodo, kad ekonomika ne tik auga, kalbant apie BVP, pramonės ir mažmeninės prekybos rodiklius, bet ekonomika realiai auga tiek, kad tai jau veikia ir darbo rinką, ir darbuotojų atlyginimus“, – teigė „Citadele“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
Atlyginimai augo
2023-iaisiais ketvirtadalis visų Lietuvos gyventojų uždirbo nuo minimumo 633 eurų į rankas iki maždaug 900 eurų į rankas. Tai buvo dažniausiai gaunamos algos. Po to rikiavosi atlyginimai nuo 1000 iki 1300 eurų į rankas. Tokias sumas kas mėnesį gavo penktadalis šalies gyventojų.
2024-aisiais dažniausiai darbuotojų gaunama alga gerokai pasistiebė. Maždaug ketvirtadalis šalies gyventojų gavo nuo 1000 iki 1300 eurų į rankas per mėnesį. Tai populiariausia alga. Po to rikiavosi uždarbiai nuo minimumo iki 900 eurų. Tokias algas gavo beveik penktadalis gyventojų.
Tiesa, sostinės gyventojai pasakoja, kad algos šalyje turėtų būti gerokai didesnės. Šiuo metu vidutinis atlyginimas Lietuvoje siekia 1430 eurų į rankas, o sostinėje beveik 200 eurų daugiau:
„Jeigu šeimoje, tai be abejo, tikėtina, kad nepakanka. Jeigu daugiau nei vienas vaikas, norisi užtikrinti ir ugdymą, neformalų ugdymą, ir atliepti kitus poreikius vaikams. Turėtų būti mažiausiai apie 2000.“
„Kad būtų orus atlyginimas, koks turėtų būti? – 2500 eurų. Paslaugos labai brangios, transportas, degalai, viskas.“
Vyresni uždirba mažiau
Pasak ekonomistų, Lietuva savo atlyginimais išsiskiria iš Europos Sąjungos. Vakarų valstybėse įprasta, kad didžiausius atlyginimus gauna vyriausi šalies gyventojai.
„Augant gyventojų amžiui, tų amžiaus asmenų pajamos vis didėja“, – teigė T. Povilauskas.
Tačiau Lietuvoje daugiausiai uždirba gyventojai nuo 30 iki 39 metų. Vyresni gyventojai vidutiniškai uždirba mažiau.
„Mes matome priešingą situaciją, kad jauni žmonės – nekalbam apie labai jaunus – 20-29 metų asmenys, jie jau uždirba daugiau negu vyresnio amžiaus žmonės“, – sakė SEB ekonomistas
Pasak ekonomistų, tokia situacija susiklostė dėl to, kad skirtingų kartų Lietuvos gyventojai dirba labai skirtingus darbus.
„Keičiasi kartos, keičiasi darbdavių poreikiai darbuotojams. Jauni specialistai šiuo metu turi labai daug galimybių augti ir augti karjeros laiptais, tai ir atsispindi statistikoje“, – aiškino A. Izgorodinas.
Lietuvos bankas prognozuoja, kad šiemet Lietuvos gyventojų atlyginimai augs beveik dešimtadaliu.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:






































































































































































































































































nauja busta duoda beveik dykai, tik dirbk.
O tu tik sausa statistika atsiverti ir jauties zinovu.