Portalo tv3.lt skaitytoja Birutė (tikrieji vardas ir pavardė redakcijai žinomi) pasakojo, kad savaitgalį su drauge praleido Latvijos pajūryje, Jūrmalos mieste.
„Latvijos kurortas nustebino tiek žemomis kainomis, tiek ramiu, gana tuščiu paplūdimiu. Jeigu Palangoje tenka ilgai ieškoti nuošalesnės vietos paplūdimyje, Latvijoje žmonių kur kas mažiau. Nereikia stumdytis žmonių minioje.
Taip pat paplūdimių infrastruktūra pasirodė patogesnė nei Lietuvoje. Jūrmaloje daug nemokamų vaikų žaidimo aikštelių, kur šeimos gali leisti laiką“, – pastebėjo moteris.
Ji atkreipė dėmesį ir į kainas kavinėse.
„Važiuodama į Latviją nesitikėjau sutaupyti, maniau, kad kainos bus panašios kaip ir Lietuvoje. Tačiau jeigu Palangoje šaltibarščių lėkštė kainuoja ir 10 eurų, Jūrmaloje jie atsiėjo tik 4 eurus. Ir tokios kainos ne kažkur toli mieste, o prie pat jūros, paplūdimio kavinėje“, – pasakojo moteris.
Anot Birutės, ne tik šaltibarščiai Jūrmaloje pigesni.
„Pavyzdžiui, mėsos ar žuvies kepsnys ten kainuoja apie 9 eurus, o blyneliai ar salotos apie 5 eurus. Tuo metu Lietuvos kurortuose už 10 eurų jau išeitų tik užkandis, bet ne pagrindinis patiekalas“, – sakė moteris.
Tuo metu kita portalo tv3.lt skaitytoja Rima (tikrieji vardas ir pavardė redakcijai žinomi) pasakojo, kad beveik niekas iš jos artimųjų ir draugų neatostogauja Lietuvoje.
„Draugai juokauja, kad tiek neuždirba, kad atostogautų Lietuvos pajūryje. Tad dažnas keliauja į kaimyninę Lenkiją ar skrenda į Turkiją.
Savo atostogas rugpjūtį taip pat planuoju Lenkijoje, Gdanske. Skrydis pirmyn ir atgal kainuos apie 70 eurų. Viešbutis savaitei dviem apie 300 eurų. Kavinėse ten valgyti taip pat kur kas pigiau nei Lietuvoje. Tad tikrai nesiruošiame permokėti atostogaudami Lietuvoje. Galbūt kai žmonės nebevažiuos į Palangą verslininkai nuleis kainas“, – svarstė moteris.
Lietuvoje atostogauti brangiau nei Turkijoje ar Ispanijoje?
Lietuvos kelionių verslo asociacijos prezidentas, kelionių agentūros „Prekybos namų RA kelionių agentūra“ vadovas Armandas Burba pastebėjo, kad Lietuvoje brangiau atostogauti nei Turkijoje.
„Be to, šiltuose kraštuose yra garantuotas geras oras, pritaikyta infrastruktūra šeimos su vaikais atostogoms. Tad verta pagalvoti, ar važiuoti atostogauti į Palangą, kai už tą pačią ar mažesnę sumą galima nuvažiuoti atostogauti į Turkiją, Italiją ar Ispaniją.
Kai kuriems Lietuvos kurortams reikėtų peržiūrėti kainas. Pernai Lietuvoje kainos išaugo, kai nebuvo tiek daug skrydžių pasiūlymų. Tačiau nepaisant aukštų kainų pernai Lietuvos pajūris buvo pilnas. Tačiau šiemet kainas jau reikėtų keisti“, – sakė kelionių ekspertas.
Anot jo, Lietuvoje šokiruoja viešojo maitinimo kainos.
„Savo akimis Juodkrantėje mačiau šaltibarščius už 11 eurų. Ši kaina jau per didelė. Arba dvi pieniškos dešrelės su bulvytėmis kainuoja 5 eurus. Tokios kainos jau ties lupikavimo riba.
Tačiau kainos Lietuvoje jau po truputį mažėją. Turime svečių namus Nidoje, pats keičiu kainas reaguodamas į konkurencinę aplinką. Šiemet kainos pajūryje jau šiek tiek mažesnės nei buvo pernai. Kainos reaguoja į pasiūlą ir paklausą“, – komentavo A. Burba.
Tačiau, anot jo, sunku prognozuoti, kokios kainos bus kitais metais.
„Energetiniai ištekliai vis brangsta. Be to, jeigu bus panaikintas lengvatinis pridėtinės vertės mokestis (PVM) restoranams ir apgyvendinimo įstaigoms, kainos išliks tokios pačios ir tą skirtumą turės padengti galutiniai vartotojai.
Užtat galime prognozuoti, kas laukia rudenį. Kaip ir kasmet kainos natūraliai nukris. Tuo metu prie jūros jau bus mažiau žmonių, ramiau, tačiau oras gali būti prastesnis“, – prognozavo A. Burba.
Tačiau, pasak jo, visada bus žmonių, kurie nepaisant aukštų kainų atostogaus Lietuvoje.
„Yra gyventojų, kurie nemėgsta karščių. Dabar Turkijoje daugiau nei 35 laipsniai karščio, o pas mus jau vėsiau. Dar kiti žmonės nemėgsta skrydžių lėktuvu arba nemoka užsienio kalbų. Priežasčių yra įvairių, kodėl jie renkasi atostogas Lietuvoje“, – pasakojo kelionių ekspertas.
Užsienyje kavos puodelis – 1 euras, soti vakarienė – 10 eurų
Kelionių organizatoriaus „Novaturas“ Komunikacijos vadovė Dovilė Zapkutė sakė, kad šiemet žmonės iš tiesų itin aktyviai keliauja užsienyje.
„Tam įtakos turi ir tai, kad prasidėjus vasaros sezonui daugelyje keliautojų pamėgtų šalių buvo panaikinti su pandemijos valdymu susiję ribojimai. Baltijos šalių žmonės taip pat aktyviai keliauja. Įmonių grupės mastu šių metų liepos pradžioje jau buvome pardavę tiek kelialapių, kiek per visus praėjusius metus.
Žmonių skiriama pinigų suma atostogoms labai priklauso nuo keliautojų poreikių ir lūkesčių pačioms atostogoms, pasirinktos atostogų šalies ir netgi kelionės datos. Vidutiniškai savaitės trukmės atostogų užsienio kurortuose 4–5 žvaigždučių viešbučiuose su maitinimu šią vasarą siekia apie 700 – 750 eurų asmeniui. Ekonominio tipo viešbučiuose vidutinė kaina siekia apie 550 eurų asmeniui“, – komentavo kelionių organizatoriaus atstovė.
Anot jos, ar atostogos pigiau kainuos Lietuvoje ar užsienio kurortuose – priklauso nuo pačių žmonių.
„Galvodami apie savo atostogas žmonės planuoja ir „perka“ ne tik viešbutį ar atostogų kryptį. Jų apsisprendimą lemia ir tokie veiksniai kaip oro sąlygos, vaikams pritaikyta infrastruktūra, siūlomos pramogos ir t.t. Kitaip tariant, žmonės taip pat „perka“ ir patogumą, įspūdžius bei emocijas.
Kalbant apie paslaugų kainas, turbūt lengviausia palyginti maisto kainas kavinėse bei restoranuose. Kavos puodelis Turkijos, Kretos ar Juodkalnijos kavinėse kainuoja apie 1–1,5 euro. Sotūs pietūs vietinėse kavinėse apie 10–15 eurų. Kiekviena šalis turi savo privalumų net ir kalbant apie maistą. Pavyzdžiui, Graikijos salų gyventojai pietų neįsivaizduoja be taurės vietinio vyno, todėl nenuostabu, kad čia pusė litro vietinio vyno kainuoja tik 5–6 eurus. Pietų šalyse pigiau kainuos ir švieži vaisiai bei daržovės, desertai“, – vardijo D. Zapkutė.
Tačiau gyventojams lyginantiems kainas Lietuvoje ir užsienyje specialistė patarė vertinti ne tik kainas kavinėse, bet ir apgyvendinimo ar transporto paslaugų.