• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šis sekmadienis – laisvės nuo mokesčių diena, kuri šiemet Lietuvoje atėjo net 16 dienų anksčiau. Rodiklį skaičiuojantys ekspertai sako, kad taip atsitiko valdžiai pradėjus labiau taupyti. Kol kas dar ne visos Europos Sąjungos valstybės susiskaičiavo šį rodiklį.

REKLAMA
REKLAMA

Laisvės nuo mokesčių diena pasaulyje minima suskaičiavus, kiek dienų turi dirbti vidutinis mokesčių mokėtojas, kad galėtų apmokėti valdžios išlaidas. Vienos valstybės jį nustato remdamosi biudžeto pajamomis, kitos – išlaidomis. Tačiau įvairiuose kraštuose šis rodiklis susilaukia dėmesio ir kelia diskusijas dėl optimalaus valdžios išlaidavimo bei mokesčių dydžių.

REKLAMA

Lietuvoje laisvės nuo mokesčių dienos rodiklį jau 19 metų skaičiuoja Lietuvos laisvosios rinkos institutas. Anksčiausiai laisvės nuo mokesčių diena buvo išaušusi 1993-iaisias balandžio 12 dieną, vėliausiai – 2008-aisiais gegužės 30 dieną. Tiesa, 2010-aisiais institutas nusprendė šios dienos apskritai neskaičiuoti, mat valdžios išlaidos neįtikėtinai viršijo mokesčių pajamas, o ekonominė padėtis buvo ypatinga: didelis nedarbas bei šešėlinės ekonomikos dalis. Tuomet buvo siūloma norintiems minėti šią svarbią mokesčių mokėtojams datą, pasirinkti tą pačią kaip ir 2009-aisiais – gegužės 23 dieną.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo praėjusių metų ekspertai susigriebė ir pradėjo skaičiuoti šį rodiklį ne pagal valstybės pajamas, bet pagal išlaidas, mat prasidėjus krizei įvyko paradoksas – laisvės nuo mokesčių diena ateidavo vis anksčiau, o gerą laiko tarpą valdžia gyvendavo „skolon“. Pavyzdžiui, praėjusiais metais laisvės nuo mokesčių diena buvo gegužės 5-oji, o valdžia skolon gyveno dar 32 dienas, taigi, pagal dabartinę skaičiavimo metodiką, ši data turėtų būti minima birželį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Europa dar nesusiskaičiavo

Ne visos ES valstybės periodiškai ir vienu metu skaičiuoja laisvės nuo mokesčių dienos rodiklį, mat kiekvienoje šalyje tai daro skirtingos organizacijos. Tačiau praėjusiais metais anksčiausiai laisvės nuo mokesčių dieną šventė Kipras (kovo 13-ąją), vėliausiai – Belgija (rugpjūčio 4 dieną). Lietuva šiame kontekste atsidūrė 18 vietoje, pralenkdama Latviją 3 dienomis, tačiau atsilikdama nuo Estijos, kuri laisvės nuo mokesčių dieną praėjusiais metais minėjo birželio 11 dieną. Lenkija laisvės nuo mokesčių dieną praėjusiais metais taip pat minėjo birželio pradžioje.

REKLAMA

Nuo 1963 metų laisvės nuo mokesčių dieną Jungtinėje Karalystėje skaičiuoja Adamo Smito institutas. Šia metodika remiantis rodiklis skaičiuojamas ir Lietuvoje. Tačiau idėja nustatyti dieną, kada vidutinis mokesčių mokėtojas susimoka valdžiai ir pradeda dirbti sau, gimė JAV dar 1900 metais ir XX a. pradžioje valstijose laisvės nuo mokesčių diena dažniausiai būdavo sausio pabaigoje.

REKLAMA

JAV suvaržyta mokesčiais

Šiemet laisvės nuo mokesčių diena JAV, nors ir anksčiau nei Lietuvoje (balandžio 17 dieną), vis dėlto išaušo keturiomis dienomis vėliau. Taigi amerikiečiai turės dirbti 107 dienas per metus, kad uždirbtų pakankamai pinigų šiemetinėms federalinėms, valstybinėms bei vietinėms mokesčių sąskaitoms apmokėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto, jeigu šalies valdžia perkeltų mokesčius tiek, kad JAV biudžetas nebebūtų deficitinis (o tam reikėtų surinkti papildomus 1,014 trln. JAV dolerių), laisvės nuo mokesčių dieną amerikiečiai galėtų minėti gegužės 14-ąją – beveik mėnesiu vėliau nei dabar. Taigi šiemet šalies biudžeto deficitas išlieka didelis, nors ir šiek tiek mažėjantis per pastaruosius porą metų. Jį valstybė lopys skolindamasi.

REKLAMA

Vėliausiai laisvės nuo mokesčių diena JAV buvo minima gegužės 1 dieną, tai buvo 2000-aisiais, kai amerikiečiai 33 proc. savo pajamų skirdavo mokesčiams. Jei lyginsime su 1900-aisiais, šis rodiklis buvo juokingai mažas – vos 5,9 proc. pajamų. Šiemet JAV gyventojai sumokės 2,62 trln. JAV dolerių federalinių mokesčių ir 1,42 trln. JAV dolerių vietinių rinkliavų, tam skirdami 29,2 proc. savo pajamų.

REKLAMA

Visame pasaulyje rodiklis skaičiuojamas preziumuojant, kad dirbti gyventojai pradeda sausio 1-ąją, kasdien gauna tokio pačio dydžio pajamas ir nieko neišleidžia. Kai šiuo atveju visuomenė būna uždirbusi pakankamai, kad susimokėtų visus mokesčius už kalendorinius metus, minima laisvės nuo mokesčių diena.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valdžios išlaidos – galvos skausmas

Šiemet ir Pietų Afrikos gyventojai laisvės nuo mokesčių dieną minėjo anksčiau nei Lietuva – gegužės 5-ąją. Tai trimis dienomis vėliau, nei 2011-aisiais, mat išaugo valdžios išlaidos, padidėjo biudžeto deficitas ir auga skola. Prognozuojama, kad kitąmet laisvės nuo mokesčių diena šioje šalyje ateis dar vėliau, mat padidinti mokesčiai norint apmokėti valdžios išlaidas.

REKLAMA

Keletas Europoje bei JAV atliktų studijų parodo, kad kaskart valdžios išlaidoms išaugus 10 proc., šalies ekonominio augimo rodiklis sumažėja 0,8 proc., o nedarbas išauga apie 3,6 proc. Tačiau sumažinus valdžios išlaidas bent 1 proc., investicijos iškart išauga 0,5 proc. iki 2,7 proc. per ateinančius penkerius metus. Taigi ekspertai skaičiuoja, kad optimaliausias valdžios išlaidų lygis yra 20-23 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).

REKLAMA

Štai Pietų Afrikos valdžios išlaidos sudaro 37 proc. BVP, taigi dėl šios priežasties valstybė yra tarp šešių blogiausiai pasirodžiusių šiuo aspektu valstybių pasaulyje. Skaičiuojama, kad sumažinus šį rodiklį iki rekomenduojamo optimalaus, nedarbas šalyje sumažėtų 5 proc., o investicijos šokteltų net net 38 procentų.

REKLAMA
REKLAMA

Laisvės nuo mokesčių diena Australijoje šiemet taip pat jau paminėta – balandžio 5-ąją.

„Mūsų vyriausybė išlaidauja mažiau nei kitos. Jeigu palyginsime jos išlaidas su, pavyzdžiui, Europos, pastarosios šalių vyriausybės gerokai išlaidesnės. Taip yra todėl, kad tenka mokėti palūkanas už valstybines paskolas“, - teigia Oliveris Hatwichas, skaičiuojantis laisvės nuo mokesčių dienos rodiklį Australijoje.

Jis taip pat pritaria idėjai, kad šalies valdžia neturėtų išlaidoms skirti daugiau nei 25 proc. BVP.

„Balandžio 5-oji nėra blogai, ir tai netgi truputį anksčiau, nei, pavyzdžiui, 2000-aisiais. Tačiau taip nutiko ne dėl to, kad Australijos valdžia sugebėjo apkarpyti savo išlaidas, bet todėl, kad sumažėjo pajamos iš mokesčių. Turime biudžeto deficitą ir jei šią sumą pridėsime prie dabartinės situacijos, laisvės nuo mokesčių diena ateis tada, kaip ir 2000-aisiais“, - teigia O. Hatwichas.

Laisvės nuo mokesčių diena 2011-aisiais ES:

Kipras – Kovo 13

Malta – Balandžio 16

Airija – Gegužės 10

Liuksemburgas – Gegužės 17

Didžioji Britanija – Gegužės 17

Bulgarija – Gegužės 18

Ispanija – Gegužės 19

Portugalija – Gegužės 29

Slovėnija – Birželio 3

Lenkija – Birželio 7

Danija – Birželio 7

Čekija – Birželio 10

Estija – Birželio 11

Graikija – Birželio 12

Suomija – Birželio 12

Slovakija – Birželio 15

Nyderlandai – Birželio17

Lietuva – Birželio 19

Latvija – Birželio 22

Italija – Liepos 1

Rumunija – Liepos 1

Švedija – Liepos 10

Vokietija – Liepos 11

Austrija – Liepos 23

Prancūzija – Liepos 26

Vengrija – Liepos 29

Belgija – Rugpjūčio 4

Evelina POVILAITYĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų