Portalo tv3.lt skaitytoja Regina pasakojo, kad praėjusią savaitę vyko apsipirkti į Suvalkus.
„Pirkome mėsos, pieno produktų, vaisių ir daržovių. Taip pat nemažai buitinės chemijos. Vieno apsipirkimo metu išleidau šiek tiek daugiau nei 900 eurų. Tačiau apipirkau 6 asmenų šeimą.
O prekės irgi nebuvo pačios pigiausios, mėgstu kokybiškus produktus. Be to, jeigu tas pačias prekes būčiau pirkusi Lietuvoje pirkinių krepšelio suma gerokai butų viršijusi 1 tūkst. eurų“, – skaičiavo moteris.
Kita portalo tv3.lt skaitytoja Kristina pasakojo, kad į Lenkiją važiuoja irgi ne tik pati apsipirkti, bet dar apiperka ir kitus.
„Praėjusį kartą apipirkau 3 šeimas. Maistas vos tilpo į bagažinę, o išleidau kelis šimtus eurų“, – džiaugėsi moteris.
Taip pat Lenkijoje apsipirkusi Danutė pasakojo, kad išleido 700 eurų ir apipirko 4 šeimas.
O Jolanta pasakojo, kad jau ruošiasi Kalėdoms.
„Todėl iš Lenkijos jau parsivežiau maisto Kalėdinėms vaišėms, šiek tiek šventinių smulkmenų ir dovanų. Kainos tikrai mažesnės nei Lietuvoje, be to, ten kur kas daugiau nuolaidų ir akcijų. O „Lidl“ parduotuvėje netgi patys gavome dovanų. Ten apsiperkant už 45 eurus pirkėjų laukia dovanėlė – paukščių pieno saldainių dėžutė“, – džiaugėsi moteris.
Ji palygino kalėdinių dekoracijų kainas.
„Lenkijoje apsimoka įsigyti dirbtinę kalėdinė eglutę. Nors kirstų eglučių dar nematėme, tačiau tikriausiai irgi apsimokės vykti į Lenkiją ją nusipirkti nei čia, Lietuvoje.
O įvairūs papuošimai ir kalėdiniai žaisliukai Lenkijoje tikrai pigesni, galima įsigyti vis už kelis eurus“, – apie kainas kalbėjo moteris.
Lietuvių išlaidos Lenkijoje
„Swedbank“ ekonomistė Greta Ilekytė remdamasi Lenkijos statistikos biuro duomenimis skaičiavo, kad lietuviai, pirmąjį šių metų ketvirtį, Lenkijoje išleido 310 milijonų zlotų (beveik 70 milijonų eurų).
„Tai yra beveik trečdaliu daugiau nei pernai. Įdomu tai, kad, remiantis Lenkijos statistikos duomenimis, gyventojų, kurie važiuoja į Lenkiją, skaičius išaugo vos dešimtadaliu. Taigi, tai rodo, kad tie gyventojai, kurie važiuoja į Lenkiją, perka šiek tiek daugiau. Prekių krepšelis išaugo ir dėl infliacijos Lenkijoje – metinė infliacija metų pradžioje čia siekė beveik 20 proc.“ – komentavo ekonomistė.
Anot jos, nors suma, kurią tautiečiai išleidžia Lenkijoje ir išaugo, realios apsipirkimo apimtys tiek daug nepadidėjo.
„Tendencijos, kad sumos žymiai augtų, nėra. Priešingai, pandemijos laikotarpiu išleidžiamos sumos gerokai susitraukė ir tik dabar atsistato į buvusį lygį.
Žvelgiant į mūsų banko mokėjimų kortelių duomenis, tendencijos yra panašios. Pastebimas išleidžiamų pinigų apimčių didėjimas, tačiau tai yra labiau atsistatymas į prieš pandemiją buvusį lygį, taip pat yra ir sezoniškumo efektas. Vasarą gyventojai išleidžia daugiau nei žiemą“, – gyventojų išlaidas skaičiavo ekonomistė G. Ilekytė.
Šventėms žada išleisti 180 eurų
Lietuvos gyventojai pradeda gyventi šventinėmis nuotaikomis ir ruoštis Kalėdoms, kurias 56 proc. tautiečių laiko svarbiausia metų švente.
Visgi pasiruošimo šventėms džiaugsmus 29 proc. gyventojų temdo nerimas dėl kainų, o penktadaliui – dėl geopolitinės situacijos. Tą atskleidė „Maxima“ iniciatyva bendrovės „Spinter tyrimai“ atliktas lietuvių pasiruošimo šventėms tyrimas.
„Nors didžiausios metų šventės neabejotinai atneša daug džiaugsmo ir yra visų laukiamos, daugeliui gyventojų kalėdinis laikotarpis taip pat siejasi su išaugusiomis išlaidomis.
Šventiniu laikotarpiu, kai gyventojų išlaidos išauga, kainos tampa dar svarbesniu kriterijumi. Ruošdamiesi šventėms lietuviai išties skaičiuos – tai rodo ir gyventojų apklausa – 77 proc. respondentų įsigydami produktus kalėdiniam stalui šiemet vienokiu ar kitokiu būdu sieks sutaupyti“, – sakė prekybos tinklo „Maxima“ Korporatyvinių reikalų departamento direktorė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė.
Tyrimo duomenimis, ruošdamiesi šventėms dauguma Lietuvos gyventojų šiemet planuoja išleisti bent 180 eurų, o didžiausią šventinio biudžeto dalį ketina skirti dovanoms.
Du iš penkių lietuvių kalėdinėms dovanoms šiemet planuoja išleisti daugiau kaip 120 eurų, o maždaug kas penktas norėtų tilpti į 91–120 eurų biudžetą. Pusė apklausos dalyvių šiemet dovanoms nusiteikę išleisti tiek pat, kiek pernai, penktadalis norėtų skirti mažiau. Nemaža dalis (36 proc.) žmonių pirkdami dovanas ketina sutaupyti ieškodami nuolaidų, kiti ieškos pigesnių daiktų ar paprasčiausiai jų pirks mažiau.
Tyrimas atskleidė, kad nemaža dalis lietuvių šiemet taip pat planuoja atsinaujinti dalį arba daugumą kalėdinių dekoracijų. 54 proc. gyventojų tam ketina skirti iki 50 eurų, o ketvirtadalis – ir iki 100 eurų sumą.
Taupyti lietuviai nusiteikę ir ruošdami šventinį stalą. Beveik pusė (46 proc.) lietuvių produktus šventiniam stalui įsigis atsižvelgdami į parduotuvėse taikomas nuolaidas, beveik trečdalis maisto pirks mažiau, o 24 proc. rinksis pigesnes prekes. Kalėdų ir Kūčių stalui visai taupyti neplanuoja 23 proc. Lietuvos gyventojų.
Šventinėms vaišėms didelė dalis (38 proc.) žmonių planuoja skirti 50-100 eurų, 28 proc. yra nusimatę 101–200 eurų biudžetą, penktadalis sieks išsiversti su 50 eurų suma.