Vis dėlto bankų atstovai pažymi, kad paskolą pasiėmus kartu su tėvais, ją gali tekti grąžinti anksčiau.
Jie atkreipia dėmesį, kad pensijos sulaukusių žmonių pajamos ilgainiui taps mažesnės ir jiems gali kilti sunkumų sumokėti įmokas bankui.
Nori tėvų pagalbos perkant būstą
Mažesnes pajamas gaunantys Lietuvos gyventojai vis dažniau svarsto galimybes imti būsto paskolas kartu su tėvais.
Štai portalo tv3.lt skaitytoja Akvilė pasakoja, kad jau kurį laiką svajoja apie nuosavą būstą.
„Tačiau nesu ištekėjusi, netgi neturiu gyvenimo partnerio, todėl norėčiau būsto paskolą imti kartu su tėvais.
Bijau, kad mano pajamos būtų per mažos ir paskolos, būstui Įsigyti Vilniuje, negaučiau“, – pasakojo mergina.
Ji tikino, kad turi santaupų, tačiau jų pradiniam įnašui neužtektų.
„Todėl ir noriu tėvų pagalbos. Mano alga normali, paskolos įmoką, manau, tikrai užteks padengti. Tačiau neturiu pakankamai pinigų pradiniam įnašui.
Be to, manau, kad dviese ar trise imti paskolą yra saugiau. Jeigu turėsiu finansinių sunkumų, tėvai man padės. Bet kaip į tai žiūri bankai? Juk priimta, kad būstą perka šeimos. Ar jie sutiks duoti pinigų būstui ne vyrui ir žmonai, bet kitiems šeimos nariams, t y. man ir tėvams“, – svarstė Akvilė.
Paskola suteikiama bendraskoliams
„Luminor“ banko mažmeninės bankininkystės vadovas Lietuvoje Edvinas Jurevičius komentavo, kad būsto paskola gali būti suteikiama vienam namų ūkiui.
„Giminaičiai (brolis, sesuo, vienas iš tėvų) nelaikomi tokiais, kurie rūpinasi vienu namų ūkiu – laikoma, kad jie turi atskirus gyvenimus bei finansus. Todėl tokiais atvejais bendra būsto paskola nesuteikiama.
Vis dėlto tėvai (jei susituokę – abu) gali padėti savo vaikams. Tai reiškia, kad vaikas gali įtraukti savo tėvus būti bendraskoliais, jei finansinė situacija neleidžia vienam imti kredito. Taip įtraukiami tėvai turi būti finansiškai pajėgūs aptarnauti imamą kreditą, jeigu kredito gavėjui kiltų sunkumų su kredito mokėjimais“, – komentavo banko atstovas.
Jis skaičiavo, kad daugiau nei 65 proc. naujai išduodamų paskolų yra asmenims, vedantiems bendrą ūkį, likusi dalis suteikiama pavieniams klientams.
Vertina pajamas
„Swedbank“ atstovas ryšiams su visuomene Gytis Vercinskas taip pat sakė, kad gyventojai būsto paskolą gali imti su bendraskoliu, kuris nebūtinai yra kliento sutuoktinis.
„Tai gali būti du asmenys, vedantys bendrą ūkį, arba bendraskolis gali būti kitaip susijęs su asmeniu, kuris yra suinteresuotas paskolos gavimu ir nekilnojamojo turto įsigijimu.
Bendraskoliais gali būti šeimos/namų ūkio nariai, įskaitant tėvus bei suaugusius vaikus“, – komentavo banko atstovas.
SEB banko valdybos narė ir Mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovė Eglė Dovbyšienė irgi komentavo, kad būsto paskolą gali pasiimti bendraskoliai, jais gali būti pora, partneriai ar bendro ūkio nevedantys žmonės (pavyzdžiui, sesės, broliai, draugai).
„Kai bendraskoliai kreipiasi dėl būsto paskolos, vertiname klientų finansines galimybes, pajamų tvarumą, kredito istoriją (ar klientai turi arba yra turėjęs skolų), turimus kitus finansinius įsipareigojimus, taip pat atsižvelgiame į prašomo kredito sumą ir terminą, nuosavų lėšų dalį, kt. ir pagal tai sprendžiame, kokiomis sąlygomis ir kokio dydžio paskolą suteikti.
Taip pat suteikdami būsto kreditus vadovaujamės Lietuvos banko patvirtintais Atsakingojo skolinimo nuostatais. Remiantis šiais nuostatais, įsigyjant būstą su būsto paskola kliento turimų finansinių įsipareigojimų dydis neturi viršyti 40 proc. jo (jo šeimos ar bendraskolių) nuolatinių tvarių pajamų, o gyventojo nuosavų lėšų dalis turi sudaryti ne mažiau kaip 15 proc. įsigyjamo būsto vertės arba kainos, nuo tos, kuri mažesnė“, – komentavo banko atstovė.
Taip pat ji įspėjo, kad bendro ūkio nevedantys bendraskoliai turi kartu įsigyti būsto nuosavybę arba turėti bendrą tikslą gyventi tame būste.
Įspėjo vyresnius gyventojus
„Citadele“ banko Lietuvos filialo vadovas Darius Burdaitis irgi minėjo, kad paskolą galima imti kartu su giminaičiais.
„Taip, tokia galimybė yra. Imant paskolą kartu su giminaičiais, vertinamos bendros galimybės mokėti paskolą ir visų turimi finansiniai įsipareigojimai. Taip pat svarbus aspektas – jeigu vaikas nori imti paskolą kartu su vienu iš tėvų ar ar kitu giminaičiu, o šis yra susituokęs, paskolą ima ir antrosios giminaičių pusės, vertinami ir jų finansiniai įsipareigojimai bei skolinimosi galimybės“, – komentavo banko atstovas.
Jis pastebėjo, kad tėvai yra vyresni už savo vaikus, tai ir jų pensinis amžius, kada įprastai stipriai sumažėja pajamos, yra arčiau.
„Todėl labai svarbu įvertinti paskolos grąžinimo laikotarpį, kad išėjus į pensiją ir sumažėjus pajamoms, tėvai ir toliau galėtų padengti finansinius įsipareigojimus. Tokiais atvejais verta rinktis trumpesnį paskolos grąžinimo laikotarpį ir mokėti kiek didesnes mėnesio įmokas.
Įprastai klientai būstui skolinasi arba vieni, arba su sutuoktiniais ir kitais gyvenimo partneriais. Atvejai, kuomet dėl būsto paskolos klientai kreipiasi kartu su savo tėvais ar kitais giminaičiais – labai reti“, – sakė D. Burdaitis.