Nors per pastaruosius dvejus metus, kol vyko karas Ukrainoje, ES rusiškų dujų importas vamzdynais gerokai sumažėjo (nuo 150 iki 44,5 bcm), SGD importo kiekiai išaugo net 38 proc. Tai, anot energetikos ministro Albino Zanavičiaus, kelia nerimą, nes yra ne mažinama energetinė priklausomybė nuo Rusijos importo, o priešingai – didinama, kai kalbame apie SGD importą.
„Prasidėjus karui Ukrainoje Europa pademonstravo sveikintiną solidarumą mažindama rusiškų dujų importą. Išplėtota ir toliau vystoma SGD infrastruktūra ES buvo viena pagrindinių priemonių diversifikuoti dujų tiekimą ir didinti ES energetinę nepriklausomybę, todėl augantys rusiškų SGD importo kiekiai yra tendencija, kurios ignoruoti negalime, bei reikia imtis konkrečių veiksmų šiuo klausimu“, – taryboje teigė viceministras.
Jis pažymėjo, kad būtina dėti visas pastangas siekiant užtikrinti stabilų SGD tiekimą iš kuo įvairesnių patikimų šaltinių.
Taryboje taip pat priminta, kad 2022 metų Versalio deklaracijoje ES lyderiai įsipareigojo kuo greičiau atsisakyti iš Rusijos importuojamos energetikos, o EK pateiktame RePowerEU pasiūlyme nurodė ir konkrečią datą – iki 2027 m.
Lietuva yra šalis, kuri pirmoji ES atsisakė rusiškų dujų, įskaitant SGD, naftos ir elektros importo, Rusijai pradėjus karą Ukrainoje.