Darbo laiko sutrumpinimo idėja sulaukė daug dėmesio. Jau kelerius metus ši tema nuolat keliama viešose diskusijose ne tik Lenkijoje, bet ir daugelyje kitų šalių, rašo portalas „Euronews“.
Apie 4 dienų darbo savaitę kalbama ir Lietuvoje, tačiau kol kas to imasi tik pavienės įmonės.
Kiek valandų dirba lenkai ir kiek – lietuviai?
Pasak „Euronews“, šiandieninė darbo rinka labai skiriasi nuo tos, kuri buvo prieš šimtmetį, kai Lenkijoje pirmą kartą buvo įvesta 8 valandų darbo diena.
Technologijos, automatizavimas ir visuomenės pokyčiai lemia, kad daugelį darbų galima atlikti greičiau ir efektyviau.
Taigi šiandien labiau nei bet kada anksčiau svarbu ne laikas, praleistas biure, o atlikto darbo kokybė.
Vis tik Lenkijos statistiniai duomenys rodo, kad ši šalis yra viena iš labiausiai užimtų Europos Sąjungos valstybių.
Pvz., 2024 m. 20–64 metų amžiaus darbuotojai Lenkijoje per savaitę vidutiniškai dirbo 38,9 val. Kai tuo metu lietuviai ir latviai dirbo kiek mažiau – 38,3 val., o estai – vos 36,5 val.
Kaip į trumpesnį darbą reaguoja darbdaviai
4 dienų darbo savaitės tema darbdaviai neturi vienos nuomonės.
Dideles įmones, ypač užsiimančias kūrybos ir technologijų pramone, ši idėja domina. Kai kurios jų jau taiko lankstų darbo grafiką arba išbando trumpesnes darbo savaites.
Kitokia padėtis su smulkaus ir vidutinio verslo įmonėmis, kurios paprastai tokiais klausimais yra atsragesnės.
Jos baiminasi, kad dėl trumpesnės savaitės gali kilti problemų su pinigų srautais, sumažėti pajamos arba gali tekti samdyti papildomų darbuotojų.
Todėl naująjį darbo modelį bandančioms įmonėms gali būti labai svarbi vyriausybės finansinė parama, apsauganti nuo didelių nuostolių rizikos.
4 dienų darbo savaitės poveikis ekonomikai
Trumpesnės darbo savaitės šalininkai teigia, kad trumpesnis darbo laikas nebūtinai turi sumažinti produktyvumą.
Priešingai – jie tvirtina, kad organizuojant darbą protingiau galima pasiekti tokių pačių ar net geresnių rezultatų per trumpesnį laiką.
Kitose šalyse atlikti tyrimai rodo, kad dirbant trumpiau padidėja efektyvumas, sumažėja išteklių naudojimas, daroma mažiau klaidų ir padidėja komandos kūrybiškumas.
Žinoma, yra ir skeptikų. Kai kurie ekonomistai įspėja, kad gali padidėti įmonių veiklos sąnaudos ir dėl to sumažėti konkurencingumas arba nuslopti bendro vidaus produkto (BVP) augimas.
Siekiant įveikti šiuos pavojus, bandomuoju projektu siekiama remtis jo rezultatais, o ne spėjimais.
Dirbant trumpiau, darbo kokybė – geresnė
Kai kurie darbdaviai Lenkijoje jau priima sprendimus dėl darbo valandų sutrumpinimo.
Išvados? Darbuotojai yra labiau įsitraukę, patiria mažiau streso, o jų darbo kokybė yra geresnė.
Nors bandomasis projektas yra susijęs su rizika, šio modelio šalininkai teigia, kad tai yra galimybė užtikrinti, jog už profesinę sėkmę nebūtų mokama perdegimu.
Bandomasis projektas Lenkijoje gali būti pirmas žingsnis link sisteminių pokyčių, kurių daugelis jau laukia.
4 dienų darbo savaitė Lietuvoje – kaip vertina?
Anksčiau naujienų portalui tv3.lt Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) yra minėjusi, kad dabar Lietuvoje galiojantis teisinis reglamentavimas įmonėms netrukdo taikyti 4 dienų darbo savaitės.
Pasak Lietuvos verslo konfederacijos atstovo Emilio Ruželės, yra įmonių, kurios naudoja 4 darbo dienų savaitės modelį, tačiau tik kaip konkurencinį pranašumą, siekiant pritraukti darbuotojų.
„Kai kur tai pasiteisino, kai kur – tikrai ne. Jei tai padeda darbuotojų produktyvumui, jei tai tikrai veikia, tai tas modelis ekonomikoje plis.
Dar tik ankstyva stadija, tad tų eksperimentų, ko gero, bus ir daugiau. Tuomet ir galėsime pamatyti, kas veikia, kas neveikia“, – dėstė E. Ruželė.
Vis tik Lietuvos verslo konfederacija 4 dienų darbo savaitės nepalaiko, kadangi jos įvedimas būtų labai grubus pokytis.
Anot atstovo, tą reikėtų palikti individualiam verslų apsisprendimui, kadangi šis modelis negali būti pritaikomas visur.
„Pvz., gamybos įmonei, kurioje dirbama 3 pamainomis visą parą, toks apribojimas reikštų didžiulį papildomų darbuotojų poreikį, nes gamyba negali sustoti.
Arba paslaugos, kurias būtina suteikti – gydytojas ar mokytojas penktadienį juk nepasakys: nepykit, nedirbsime“, – komentavo E. Ruželė.
Ar verta tikėtis 4 d. darbo savaitės Lietuvoje?
Lietuvos darbdavių konfederacijos atstovai tikino, kad 4 dienų darbo savaitės procesas neva jau prasidėjo, nes vis daugėja įmonių, kur darbuotojai dirba sutrumpintai.
Tačiau, darbdavių vertinimu, tai ir turėtų būti palikta pačių įmonių apsisprendimui, o ne privaloma visiems:
„Jeigu pasižiūrėsime į mūsų ekonominius rodiklius, biudžeto deficitą, didėjančią skolą ir išlaidas gynybai, tai klausimas, kas uždirbs pinigus, jei bus įvesta 4 dienų darbo savaitė?“
Vis tik Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos atstovai pastebėjo, kad atvejai, kai darbdaviai patys nusprendžia sutrumpinti darbo laiką, yra pavieniai.
Tad darbdavių laisvės pasirinkti neužtenka – trumpesnis darbo laikas turi būti įvestas įstatymu, kitaip žmonės kokybiško poilsio taip ir negaus.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!