• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Korepetitorių paslaugos paklausios ištisus metus, tačiau susidomėjimas jomis itin išauga artėjant egzaminų ir atsiskaitymų laikui. Už valandą tokių paslaugų dabar tenka mokėti nuo 10–15 eurų iki 40 eurų. Tačiau netrukus jų kainos gali dar kilti.

Korepetitorių paslaugos paklausios ištisus metus, tačiau susidomėjimas jomis itin išauga artėjant egzaminų ir atsiskaitymų laikui. Už valandą tokių paslaugų dabar tenka mokėti nuo 10–15 eurų iki 40 eurų. Tačiau netrukus jų kainos gali dar kilti.

REKLAMA

Artėjant vasarai ir mokslo metams einant į pabaigą, prasideda ruošimasis egzaminams, testams ir atsiskaitymams. Mokiniai, kurie nori pagerinti savo žinias, dažnai ieško korepetitorių pagalbos. Korepetitorių Lietuvoje – nemažai, o ir jų paklausa vis didėja.

Dėl to atsiranda vis daugiau korepetitorius samdančių įmonių, taip pat ir individualiai dirbančių mokytojų. Korepetitoriais dirba tiek mokyklą baigę abiturientai, tiek studentai, tiek bakalaurą ar magistrą baigę žmonės, tiek daug metų švietimo srityje dirbantys pedagogai. O nuo to priklauso ir jų paslaugų kaina?

20–35 eurai už valandą

Mokymosi platformos „Mokosi.lt“ vadovė Jurgita Jaruševičienė sako, kad šioje svetainėje mokytojai patys nustato savo pamokų kainas. Anot jos, paprastai valandinis įkainis priklauso nuo to, kas dėsto – mokytojas ar studentas, taip pat kvalifikacijos, patirties ir gyvenamosios vietos.

REKLAMA
REKLAMA

„Mokytojai, gyvenantys mažesniuose miesteliuose, savo valandą vertina apytiksliai 12–18 eurų, tuo metu mokytojai iš didmiesčių savo valandą vertina tarp 20–35 eurų“, – atskleidžia pašnekovė.

REKLAMA

O ar per metus korepetitorių kainos šioje platformoje pakito, J. Jaruševičienė atsakyti negali, nes svetainė startavo tik 2021 m. rugsėjo mėnesį.

Kitos mokymosi platformos „Išmok lietuvių!“ vadovė Agnė Klimantavičienė sako, kad individualaus mokymo kaina yra didesnė negu mokymosi grupėse, taigi kainos nekilo.

„Grupėse mokymosi kaina – 10–15 eurų. Individualaus mokymo kaina, kaip minėjau, didesnė. Visur, kiek žinau, mokymosi grupėse kainos būna mažesnės“, – aiškina A. Klimantavičienė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji priduria, kad sprendžiant pagal šiandienos situaciją, mokymosi paslaugų kainos nuo kitų mokslo metų nekils.

Pandemija sumažino mokinių stresą

J. Jaruševičienė pastebi, kad jau kelerius metus artėjant egzaminams papildomai pasimokyti norinčių moksleivių bumo nėra arba jis labai neženklus:

„Šią tendenciją aiškiname tuo, kad apskritai pasikeitė mokinių požiūris į egzaminus: mažiau streso ir panikos, vis dažniau mokiniai kurį laiką nestoja į universitetą ar kolegiją, ima metų pertrauką arba puikiai supranta, kad bet kada galės perlaikyti egzaminus“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jos teigimu, šią tendenciją pastebi ir kolegos iš kitų Europos šalių. Esą prie streso sumažėjimo ilgalaikėje perspektyvoje prisidėjo ir COVID–19 pandemija, nes mokytojai nekėlė įtampos mokiniams.

J. Jaruševičienė atkreipia dėmesį, kad prieš 5 ar 10 metų balandžio–gegužės mėnesiais korepetitorius samdančių mokinių skaičius kildavo bent 30 proc. O šiuo metu didžiausi mokinių srautai pasiskirsto į du laikotarpius: spalio–lapkričio mėnesiais, kai žinomi pirmųjų kontrolinių įvertinimai, ir balandžio–gegužės mėnesiais, kai artėja semestro galas, standartizuoti testai bei egzaminai.

REKLAMA

Anot pašnekovės, pandemija taip pat lėmė tai, kad ir mokiniai, ir mokytojai „prisijaukino“ nuotolinį mokymą: „Zoom“, „Teams“ ar bet kuri kita programa tapo visiška norma pamokos pravedimui.

„Bendra prasme sumažėjo streso ir įtampos lygis mokyklose“, – priduria ji.

Tą patį sako ir A. Klimantavičienė. Anot jos, pandemija pakoregavo mokymosi gyvai įprotį – pereita prie nuotolinio mokymosi, buvo jaučiamas padidėjęs jo poreikis po mokyklose būto nuotolinio mokymo.

REKLAMA

Prasidėjus karui Ukrainoje esą buvo 2–3 savaičių mokinių srauto sumažėjimas:  25–30 proc. nukrito užsakomų pamokų skaičius. Tačiau dabar, anot J. Jaruševičienės, skaičiai stabilizavosi.

O A. Klimantavičienė atstovė pastebi, kad nuo karo pradžios padidėjo besikreipiančių mokyti ukrainiečius.

Platformoje nuolat mokosi apie 900 mokinių

Pašnekovės pastebi, kad korepetitorių paklausa visada buvo nemaža, jų poreikis jaučiamas ištisus metus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A. Klimantavičienė atskleidžia, kad didžioji dalis mokinių jos atstovaujamoje platformoje mokosi visus mokslo metus, dalis tęsia užsiėmimus ir vasarą. Jos teigimu, vienas mokinys per savaitę turi 1–2 pamokas, rečiau – 3 pamokas. O dvyliktokai dažniau kreipiasi antrąjį mokslo metų pusmetį.

„Kai tokia mokymo sistema mokyklose, korepetitorių paklausa visada buvo. Pasiūla padidėjo po nuotolinio mokymo mokyklose“, – priduria pašnekovė.

REKLAMA

Kita pašnekovė pasakoja, kad mokymosi platforma veikia kaip „Uber“ ar „Bolt“: mokinys gali užsisakyti individualią pamoką su jam patinkančiu mokytoju, kuri įvyks už valandos.

„Kitaip tariant, mes puikiai tinkame mokiniams, kuriems reikia skubios pagalbos su namų darbais ar pasiruošimu atsiskaitymui rytojaus dienai, ir tiems, kurie nori mokytis pastoviai, ruošiantis egzaminams ar gilinant savo žinias bet kuriame mokomajame  dalyke“, – aiškina J. Jaruševičienė.

REKLAMA

Ji atskleidžia, kad platformoje šiuo metu nuolat mokosi apie 900 mokinių. Kai kurie perka pamokas dviems–trims mėnesiams į priekį, kad galėtų mokytis su tuo pačiu mokytoju fiksuotu metu, tuo tarpu kiti perka pamokas tai dienai, kai jiems reikia pagalbos. Ji priduria, kad dažniausiai pamokas perka  5–10 klasių mokiniai.

Pašnekovė pastebi, kad vis daugiau mokinių nenori prisirišti prie iš anksto numatyto tvarkaraščio, nori patys rinktis mokytojus ir mokytis papildomai tada, kada jiems reikia. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dažniausiai mokinių pasirinkimą, pas kurį mokytoją mokytis, lemia kaina ir kitų mokinių rekomendacijos“, – pažymi J. Jaruševičienė.

Ji priduria, kad jei mokytojas ar studentas gerai išmano savo mokomąjį dalyką, moka perteikti žinias mokiniui, yra draugiškas ir maloniai bendrauja – visada atsiras mokinių, kuriems reikės jo pagalbos.

Kalbėdama apie korepetitorių reikalingumą, mokymosi svetainės vadovė teigia, kad ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje paklausiausi yra matematikos korepetitoriai. Pasak jos, Mokosi.lt platformoje matematikos pamokos sudaro apie 55 proc. visų parduodamų pamokų.

REKLAMA

Antroje vietoje pagal pardavimus paprastai būna gimtoji kalba, kai kuriose šalyse – anglų kalba, ypač paklausi pradiniame ugdyme.

Vietos užsipildo per mėnesį

Didelę matematikos korepetitorių paklausą patvirtina jau daugiau nei 13 metų korepetitoriumi dirbantis Gytautas Beresnevičius.

Jis pasakoja, kad rugsėjį, tik prasidėjus mokslams, per pusę ar daugiausia mėnesį jo konsultacijoms užsipildo visos arba beveik visos vietos, taigi padidėjusios paklausos pavasarį matematikos korepetitorius nejaučia.

REKLAMA

G. Beresnevičius pripažįsta, kad iš pradžių daug patirties neturėjo, taigi ir mokinių neturėjo labai daug. Tačiau paskui įgijo patirties, baigė matematikos ir informatikos mokytojo bakalaurą, po to – dėstytojo magistrą, ir tada mokinių jau buvo pakankamai.

„Anksčiau Vilniaus Pilaitės rajone gyvenau ir dirbau ten, tai užtekdavo net ir Pilaitėje tų mokinių, nors aišku ne pilną dieną dirbdavau: dar reikėdavo ir į studijas važiuoti, ir mokytis tuo pačiu metu. O dabar jau seniai esu baigęs studijas, taigi nuo kokių 2015 m. ar net anksčiau visos vietos, kiek pasiūlydavau, užsipildydavo“, – patirtimi dalinasi korepetitorius.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, konkurencija nėra labai didelė, nes dauguma besireklamuojančių korepetitorių rašo, kad turi tik kelias laisvas vietas. Jis mano, kad beveik visi, kurie turi didesnę patirtį ar geresnius atsiliepimus, susirenka pakankamai mokinių.

„Su kuriais (korepetitoriais – aut. past) yra tekę bendrauti, tai jie turėjo tų mokinių. Peržiūrėjau keletą skelbimų, tai viena firma, kuri reklamuojasi, skelbia, kad dirba visomis savaitės dienomis nuo 8 iki 22 val., tikriausiai su pertraukomis, bet rašo, kad turi tik 9 laisvas vietas. Kitur rašo tą patį“, – korepetitorių situaciją komentuoja pašnekovas.

Paklausus, ar didelė korepetitorių paklausa, ar jų užtenka, G. Beresnevičius atsako, kad anksčiau būdavo vos vienas kitas korepetitorius, dirbantis kokiai nors firmai ar kompanijai, o dabar jų yra nemažai: ir individualiai dirbančių, ir įvairių korepetitorių mokyklų bei būrelių.

„Nebuvau mokinio pozicijoje, tai nelabai ir galiu pasakyti, kaip čia tiksliai yra“, – sako mokytojas.

Korepetitoriaus algos pragyvenimui užtenka

Anot G. Beresnevičiaus, rytais mokiniai dažniausiai korepetitorių paslaugomis nesinaudoja, taigi dauguma korepetitorių ryte dirba kokį nors kitą darbą, pavyzdžiui, mokykloje ar universitete, o vėliau papildomai dirba korepetitoriais.

„O aš dirbu vien korepetitoriumi, tai man pinigų užtenka“, – atvirauja matematikos mokytojas.

REKLAMA

Savo paslaugų kainos jis atskleisti nenorėjo, bet pridūrė, kad rinkoje korepetitorių kainos vyrauja nuo 10 iki 40 eurų už valandą, o jo paslaugų kainos į šį intervalą įeina.

G. Beresnevičius pasakoja, kad iš pradžių stebėdavo rinką ir savo paslaugas teikdavo už mažiausią kainą. Paskui nežymiai ją kėlė, o įgijęs patirties ir baigęs studijas pradėjo už pamokas imti daugiau.

Nuo 2020 m., prasidėjus karantinui, jis pradėjo dirbti tik internetu: „Būna pas mane arba individualiai po vieną arba dviese grupėje, didesnių grupių nedarau. Pamoka trunka 45 min., valandą arba pusantros“.

Korepetitorius teigia, kad perėjęs į nuotolinį mokymą kainą tiems, kurie mokėsi pas jį anksčiau, paliko tokią pačią, bet po to visos kainos pradėjo augti, taigi teko pakelti.

Tačiau pašnekovas pažymi, kad korepetitorių paslaugų kainos kyla ne greitai, kadangi paprastai dauguma mokytojų pamokų kainas kelia ne vidury mokslo metų, o, pavyzdžiui, nuo vasaros ar rugsėjo. Taigi, kiek jos pakils po šios infliacijos, G. Beresnevičiui pasakyti sunku.

Jis neslepia, kad šiais metais infliacija labai didelė, taigi kainas vis tiek teks pakelti.

„Dažniausiai kainas keliu liepą, bet kadangi tada nelabai būna mokinių, nes jiems atostogos, tikriausiai kelsiu rugsėjį. O kiek kelsiu, priklausys nuo kitų: tikriausiai dauguma taip ir orientuojasi – pagal kitus“, – atvirauja pašnekovas.

REKLAMA

Kiekvienais metais – laukiančiųjų eilė

G. Beresnevičius teigia, kad didžioji dalis mokinių jį randa per pažįstamus arba per jo svetainę.

„Net jei būna parašyta, kad vietų nėra, galima užpildyti prenumeratą, kad jei atsirastų vieta, aš jiems praneščiau, tai laukiančiųjų turiu kiekvienais metais. Ne visi iš jų sulaukia, bet būna ir tokių“, – dalijasi mokytojas.

O kai turi laisvų vietų, naujus mokinius randa reklamuodamasis skelbimuose.

Jo teigimu, savo karjeroje turėjo įvairių klasių mokinių. Korepetitorius pastebi, kad ketvirtokų būna labai retai, penktokų kartais būna, kartais nebūna. O didžioji dalis yra 6–12 klasės mokiniai.

„Dar aš mokau eksternus, kurie baigę mokyklą dar nestudijuoja, o nori tiesiog išlaikyti ar perlaikyti egzaminą. Ir dar studentus mokau, bet šiuo metu beveik visi, kurie pas mane mokosi, yra moksleiviai. Dabar turiu tik vieną eksterną ir vieną studentą“, – atskleidžia G. Beresnevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų