• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiuo metu į pensiją lietuviai gali išeiti tik sulaukę 64 metų ir 4 arba 8 mėnesių, o 2026 metais – tik sulaukę 65 metų. Vis tik ne visiems sveikata leidžia tiek laiko dirbti. Dėl to yra galimybė į pensiją išeiti anksčiau, tačiau ji bus kur kas mažesnė, jei žmogus neturi pakankamo stažo.

Šiuo metu į pensiją lietuviai gali išeiti tik sulaukę 64 metų ir 4 arba 8 mėnesių, o 2026 metais – tik sulaukę 65 metų. Vis tik ne visiems sveikata leidžia tiek laiko dirbti. Dėl to yra galimybė į pensiją išeiti anksčiau, tačiau ji bus kur kas mažesnė, jei žmogus neturi pakankamo stažo.

REKLAMA

Už kiekvieną išankstinės pensijos gavimo mėnesį tiek ši, tiek senatvės pensija yra mažinamos po 0,32 procento.

Dėl to yra verta apsvarstyti galimybę mažinti krūvį, imti nedarbingumą arba 11 mėnesių prieš pensiją tiesiog nedirbti.

Iki pensijos – 5 metai, bet sveikata nebeleidžia dirbti

Viena moteris socialinio tinklo „Facebook“ grupėje nurodė, kad jai iki pensijos liko lygiai 5 metai, bet jau pradėjo šlubuoti sveikata.

Anot jos, „Sodra“ jai taip ir nepaaiškino, kiek sumažėtų senatvės pensija išeinant į išankstinę pensiją. 

„Mąstau išeiti iš darbo, bet gal pirmiau eiti į Užimtumo tarnybą, o tik tada į išankstinę pensiją, kad sutrumpinčiau buvimą išankstinėje pensijoje ir mažiau sumažinčiau tikrąją pensiją.

REKLAMA
REKLAMA

Bet ar Užimtumo tarnybos išmokos nesumažins pajamų vidurkio ir pačios pensijos?“ – teiravosi gyventoja.

Viena komentatorė jai patarė imti nedarbingumą tiek, kiek išeina, o tada – į Užimtumo tarnybą: „Ten net ilgiau moka bedarbio pašalpą, jei nedaug laiko iki pensijos. Sutaupysite bent metus.“

REKLAMA

Vilnietis komentaruose patikino, kad buvimas Užimtumo tarnyboje pensijos tikrai nesumažins. Jis patarė kuo labiau atidėti išėjimą į pensiją.

O, jei yra santaupų arba turto, kuris negeneruoja pajamų, vyriškis rekomendavo tą turtą parduoti ir persikraustyti į mažesnį:

„Jei jūs išeisite likus lygiai 60 mėnesių iki pensijos, tai jūsų pensija bus net 19,2 proc. mažesnė.“

Ar nedarbo išmoka mažina pensiją?

„Sodra“ Komunikacijos skyriaus patarėjos Malgožatos Kozič aiškinimu, dėl išankstinės pensijos galima kreiptis, jei iki senatvės pensijos amžiaus žmogui liko ne daugiau kaip 5 metai, taip pat, jei žmogus turi įgijęs būtinąjį stažą.

REKLAMA
REKLAMA

Ji pažymėjo, kad išankstinę pensiją gaunantis žmogus negali dirbti ar turėti kitų pajamų, pavyzdžiui, iš savarankiškos veiklos, narystės ar tarnybos pagrindu.

„Toks gavėjas taip pat negali gauti kitų periodinių išmokų, pavyzdžiui, valstybinės pensijos, mokslininko pensijos arba pensijos iš kitos valstybės. Į išankstinę pensiją negali išeiti ūkininkas ar jo partneris“, – vardijo „Sodra“ atstovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atsakydama į gyventojos klausimą M. Kozič nurodė, kad nedarbo išmokos gavimo laikotarpis yra įskaitomas į stažą pensijai ir kitoms socialinio draudimo išmokoms gauti:

„Nedarbo išmoka įskaičiuojama kaip draudžiamosios pajamos kitų išmokų apskaičiavimui.“

Remiantis informacija „Sodra“ svetainėje, nedarbo išmoka yra mokama tik 9 mėnesius.

Vis tik jos mokėjimas gali būti pratęsiamas dar 2 mėnesiams, jei nedarbo išmokos mokėjimo termino pabaigos dieną iki senatvės pensijos amžiaus asmeniui yra likę ne daugiau kaip 5 metai ir jam nėra paskirta išankstinė senatvės pensija.

REKLAMA

Kas ir kada gali išeiti į išankstinę pensiją?

M. Kozič primena, kad socialinės politikos tikslas – kuo ilgiau išlaikyti vyresnio amžiaus darbuotojus darbo rinkoje, suteikti jiems sąlygas dirbti ir turėti pajamų.

Vis tik, jei žmonės dar nesulaukę pensijos praranda darbą ir negali surasti naujo, taip pat ir dėl kitų asmeninių priežasčių, jie turi galimybę išeiti į išankstinę pensiją.

REKLAMA

Pašnekovė įvardijo, kad šiuo metu moterų pensinis amžius yra 64 metai ir 4 mėnesiai, vyrų – 64 metai ir 8 mėnesiai.

Ji paminėjo, kad senatvės pensijos amžius bus palaipsniui didinamas, kol 2026 metais pasieks 65 metų ribą ir moterims, ir vyrams.

Ir pridūrė, kad būtinasis stažas šiais metais yra 33,5 metų.

„Taigi, jei žmogus turi sukaupęs būtinąjį stažą, jis gali kreiptis dėl išankstinės pensijos skyrimo ir nesulaukęs senatvės pensijos amžiaus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau reikia turėti omenyje, kad tiek išankstinė pensija, tiek vėliau gaunama senatvės pensija bus sumažintos dėl to, kad žmogus pradėjo gauti pensiją anksčiau, nei sulaukė pensinio amžiaus“, – atkreipė dėmėsį „Sodra“ atstovė.

Kiek yra mažinamos išankstinė ir senatvės pensijos?

M. Kozič aiškinimu, skaičiuojant išankstinės senatvės pensijos dydį yra taikomas mažinimas po 0,32 procento už kiekvieną mėnesį, likusį iki senatvės pensijos amžiaus.

REKLAMA

O, kai išankstinės pensijos gavėjas sulaukia senatvės pensijos amžiaus ir jam yra skiriama senatvės pensija, jos dydis yra sumažinamas 0,32 procento už kiekvieną išankstinės pensijos gavimo mėnesį.

„Pavyzdžiui, žmogus kreipėsi dėl išankstinės senatvės pensijos 5 metų laikotarpiui (60 mėnesių) ir jam apskaičiuota įprastinė pensija siektų 500 eurų. Vis dėlto, žmogui dar lieka 5 metai iki senatvės pensijos amžiaus, tad jis dar nėra įgijęs teisės gauti senatvės pensiją.

REKLAMA

Šiuo atveju, atsižvelgus į išankstinės senatvės pensijos mokėjimo laiką, gyventojui bus skirta 19,2 proc. (60×0,32 proc. = 19,2 proc.) mažesnė išankstinė senatvės pensija, t. y. 404 eurai. Tačiau, jeigu gaunant išankstinę senatvės pensiją ji bus nutraukta ar sustabdyta, senatvės pensija bus mažinama tik už tą laikotarpį, kai žmogus gavo išankstinę senatvės pensiją“, – dėstė specialistė.

Vidutinė išankstinė pensija – 480 eurų

M. Kozič paminėjo, kad senatvės pensijos dydis nebus mažinamas, jeigu išankstinę senatvės pensiją asmuo gavo ne ilgiau kaip 3 metus ir jo stažas, skiriant išankstinę senatvės pensiją, yra ne mažesnis kaip 40 metų ir 9 mėnesiai (kitais metais ši riba didės).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vis dėlto, daugeliu atveju išėjus į išankstinę pensiją pensijos dydis sumažėja. Pavyzdžiui, 2024 m. sausį vidutinė išankstinė pensija siekė 480 eurų, o vidutinė senatvės pensija turint būtinąjį stažą – 634 eurus“, – pridūrė „Sodra“ atstovė.

Anot specialistės, remiantis naujausiais duomenimis, išankstinę senatvės pensiją gauna 7,4 tūkst. žmonių. Palyginimui – senatvės pensijos gavėjų yra 620,6 tūkst.

Ji nurodė, kad į išankstinę pensiją dažniausiai išeina žmonės, sulaukę 62 metų amžiaus. Tuo metu jie jau būna sukaupę vidutiniškai 39–40 metų darbo stažą.

kasdienine propoganda,kad iseisi i pensija gausi ten daugiau ar maziau pinigu. Na,siu dienu pensininkai,gal ir gaus kelis dar eurus ir kazkokia pensija (vargana), o dabartine uzzombinta nauja karta,tospensijos nematys, nes viskas isvogta ir isparduota,kasdien plauna smegenis be ariel'io ir kaininas tik didina, visokie maciuliai xujuliai ir izgorodinai urodinai,taip pat kasdien buria ekonomika auga, alga ir pensijos ir neatsilieka.. Neuzilgo, tu pensiju isvis niekas negaus, viska isvoge,pardave ir dar toliau vagia,paprastiems zmonems,kasmet darosi vis sunkiau gyventi, tpfu egzistuoti sioje bauduvos rsp.. Kad, jau dabarten zmogus turintis 60metu, vos kliba juda, o jie spangsta apie didinama pensijini amziu.. Algos ir pensijos sioj stebuklu salyje centai ir kuo toliau, tuo blogiau.Vagiu ir banditu salis. P.S. visokie vatnikai, xujatnikai ir jiems prijauciantys,gali nerasyti varyk i ruuzija ar kazka panasaus, nuibode iki negaliu:)
reikėtu steigti nemokamas labdaros valgyklas, kad galėtu tie vargšai pensininkai bent šiltos sriubos kasdiena pavalgyti. kai pagalvoji kas laukia busimų pensininkų, baisu darosi, skurdas ir badas.
bespridielas, jau 34 metus vyksta ir kolkas, dar nesibaige. Matyt,daugumai ''smagu'' tokiam bardake...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų