Tačiau gauti priežiūrą senatvėje – nepigu. Jeigu ji nebus apmokėta valstybės biudžeto lėšomis, o jomis apmokama toli gražu ne viskas, vidutinės lietuviškos pensijos naujuose senelių namuose neužtektų ir savaitei.
Bent jau tokiuose, kuriuos bendrovė „Addere“, gavusi „Bigbank“ finansavimą, žada įrengti nupirktame Vilniaus viešbutyje „Ibis Styles“. Kaip teigiama pranešime žiniasklaidai, jis bus perdarytas į slaugos ir ilgalaikės priežiūros namus.
Kainos įkandamos retam pensininkui
„Addere“ rinkodaros ir komunikacijos vadovė Alina Kemežienė paaiškino, kad bendrovė turi sutartis su Ligonių kasomis.
Tad jos atstovaujamuose slaugos namuose slaugos ir palaikomojojo gydymo paslaugos žmonėms iš visos Lietuvos, turintiems gydytojo siuntimą, iki 120 dienų per metus yra teikiamos nemokamai.
„Priemokų už slaugą neimame ligoninėje Trakuose ir neplanuojame to daryti naujojoje ligoninėje Vilniuje“, – patikino A. Kemežienė.
Vis dėlto, jei žmogus pats norėtų pasilikti ilgiau ar jam reikėtų ilgesnės priežiūros nei 120 dienų, tai kainuotų nemažai.
„Pasibaigus Ligonių kasų finansavimui, žmogus gali ir toliau gauti jam reikalingas slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugas mūsų ligoninėje, už jas mokėdamas savo lėšomis. Paslaugų įkainiai yra tokie patys ar šiek tiek mažesni, nei už šias paslaugas moka Ligonių kasa“, – aiškino rinkodaros ir komunikacijos vadovės.
Jos teigimu, kai žmogus nori tęsti mokamas slaugos paslaugas bendrovės senelių namuose bendroji slauga kainuotų 79 eurus per parą, o demencija sergančių pacientų slauga – 99 eurus per parą.
Taigi mėnesis tokiuose gali atsieiti nuo 2 370 iki beveik 3000 eurų, o šiuo metu vidutinė senatvės pensija Lietuvoje yra 596 eurai.
Idėja kilo žiūrint į verslo modelį Švedijoje
Pirmieji skandinaviško tipo slaugos namai buvo įrengti Trakuose dar 2020 metais. Įmonės įkūrėjams idėja kilo daugelį metų dirbant su švedų partneriais, tad tikslas esą buvo sukurti tokius slaugos namus, kuriuose žmogui butų suteikiamas visas reikalingas dėmesys ir sąlygos.
„Addere“ direktorė ir viena iš akcininkių Kristina Judinė teigia pastebinti, kad Lietuvoje slaugant žmogų vis dar linkstama išaukštinti pačią mediciną kaip objektą ir susitelkti į žmogaus ligą.
Na, o Švedijoje, pasak jos, svarbiausia yra žmogus ir jo poreikių visuma: „Ten ypač svarbu bendravimas ir supratimas, ieškoma būdų džiaugtis kiek galima labiau pilnaverčiu gyvenimu.“
Švedijos modelis bus pristatytas ir Vilniuje
Antruosius savo slaugos namus bendrovė turės Vilniuje, Minsko plente. Ten ketinama įrengti patogius vienviečius ir dviviečius kambarius. Vietos atsiras ir jaukiai koplyčiai, nes šių namų slaugos filosofijoje dvasiniai žmogaus poreikiai užima labai svarbią vietą. Iš viso įmonė sukurs 160 darbo vietų.
Jos bus pasiūlytos ir čia veikusio „Ibis Styles“ viešbučio personalui. Na, o vietų klientams naujuosiuose slaugos namuose planuojama 150.
Jau esamuose slaugos namuose Trakuose slaugoma ir globojama daugiau nei 230 žmonių. Šioje įstaigoje dirba virš 200 darbuotojų: slaugytojai, kineziterapeutai, gydytojai, socialiniai darbuotojai, muzikos terapeutai, sielovados darbuotojai ir kiti specialistai.
„Lietuvoje vis dar gajus mitas, kad į slaugos namus žmonės vežami numirti. Mes sakome, kad pas mus slaugomi žmonės atvyksta gyventi tiek, kiek leidžia jų fizinės ir dvasinės jėgos“, – sako K. Judinė.
Šiuose slaugos namuose kiekvieną savaitę aukojamos mišios, o visus norinčius, bet iš lovos pakilti negalinčius žmones aplanko katalikų ar pravoslavų kunigas. Slaugos namuose nuolat vyksta įvairūs meno terapijos užsiėmimai ir renginiai: koncertai, meno parodos, spektakliai, poezijos popietės ir kt.
„Skandinaviška slaugos filosofija skatina kuo labiau įtraukti slaugomą žmogų į kasdienį, natūralų gyvenimą. Taip, daugelis mūsų slaugomų asmenų jau nebegali tvirtai vaikščioti, bet jie gali, pavyzdžiui, padėti ruošti mėgstamus patiekalus, užsiimti rankdarbiais ir panašiomis veiklomis“, – sako K. Judinė.
Kukuokit dabar balsuotojei.