Šveicarijos vyriausybė paskelbė pasaulinės finansų krizės akivaizdoje ketinanti 2009 metais išleisti iki pusantro milijardo Šveicarijos frankų šalies ekonomikai paskatinti.
Šiuos planus vakar Berne paskelbusi ekonomikos ministrė Doris Leuthard sakė, kad visos Šveicarijos ekonomikos prognozės apvirto aukštyn kojom, ir niekas nežino, kiek truks pasaulinė krizė. Dabar reikės išleisti kur kas daugiau negu tie 200 mln. frankų, kurių prireikė per praėjusio dešimtmečio krizę. 341 mln. frankų bus mesti jau nuo sausio, o dėl likusių pinigų bus diskutuojama iki pat vasario ar kovo.
Du etapai
Pirmiausia vyriausybė nori panaikinti paskolų įšaldymą federalinei administracijai. Tai reiškia, kad 205 mln. Šveicarijos frankų bus galima investuoti į teisingumo ir vidaus reikalų sistemas, Gynybos ir Ekonomikos ministerijas. Kitos neatidėliotinos priemonės apima 66 mln. frankų apsisaugoti nuo potvynių ir gamtos nelaimių, 20 mln. federaliniams statybų projektams ir 45 mln. energiją taupančios renovacijos darbams visuomeniniuose pastatuose atlikti.
Antra stadija prasidės kitų metų pradžioje ir daugiausia apims statybų projektus. Investicijos numatomos į geležinkelio infrastruktūrą, nacionalinius kelius ir senų pastatų modernizavimą įdiegiant juose energiją taupančias sistemas.
Vyriausybė taip pat nusiteikusi nuo sausio 1 dienos atpalaiduoti „krizės rezervus“ - 550 mln. Šveicarijos frankų. 650 kompanijų savanoriškai sumokėjo šiuos pinigus į fondą, kuriam taikomos mokesčių lengvatos. Įstatymu numatoma, kad kilus krizei šiuos pinigus galima susigrąžinti.
Ministrė D.Leuthard pabrėžė, koks svarbus Šveicarijos kompanijoms yra geresnis priėjimas prie pasaulio rinkų. Ji nori kuo greičiau pasirašyti laisvos prekybos sutartis su Japonija, Kanada ir Persijos įlankos bendradarbiavimo tarybos šalimis, spartinti derybas dėl laisvos prekybos su Indija ir kitomis valstybėmis bei pradėti tokias derybas su Kinija ir Rusija.
Dėl stipraus franko, kuris trukdo Šveicarijos eksportui, ministrė atsikirto, kad tai - ne vyriausybės, o Šveicarijos nacionalinio banko sritis.
Šaltokas atsakas
Viena svarbiausių šalies profesinių sąjungų grupė „Travail Suisse“ šaltokai sutiko vyriausybės planą: kabinetas pagaliau pripažino situacijos rimtumą, tačiau jo veiksmų planas nedaug ką duos mažas ir vidutines pajamas gaunančioms šeimoms. „Travail Suisse“ taip pat nepritarė dviejų žingsnių planui ir ragino vietoj to nedelsiant investuoti į pastatų modernizavimą ir kelius bei geležinkelio infrastruktūrą.
Tačiau vyriausybės planas „maloniai nustebino“ Šveicarijos verslo federaciją, kuri pareiškė, kad jis sustiprins pasitikėjimą, nors daugiau paramos reikėtų statybų verslui.