Verslas įtraukia ne tik solidžius ir turtingus. Ne tik didmiesčiuose, bet ir Rokiškyje jo imasi net mokiniai ar nuo menkai apmokamo darbo pavargę jauni žmonės. Vieni tai daro iš idėjos, kiti – dėl pinigų, vis dar nepraradę vilties, kad užsidirbti galima ne tik užsienyje...
Paslaugos jau teikiamos
Audrius Kavaliauskas ir Edmundas Rasiulis savo verslo idėją gvildenti ėmėsi dar būdami mokiniai. O nuo pirmadienio jau pradėjo teikti paslaugas jų sukurta UAB „Švaros grupė“.
Dvidešimtmetis Audrius, baigęs J.Tumo–Vaižganto vidurinę, įstojo studijuoti pramonės inžinerijos Vilniaus Gedimino technikos universitete, tačiau suprato, kad ne ten pataikė, kad jam įdomesnis verslas, todėl šiemet ketina studijuoti verslo administravimą. Edmundas šiemet dar tik baigia J.Tumo–Vaižganto vidurinę, laiko egzaminus ir planuoja studijuoti verslo vadybą. Jaunas amžius jiems nesutrukdė įkurti Rokiškyje savo firmą. Pašnekovams įdomiau pirmiausia įgyti patirties, paskui – studijuoti.
Ne pinigai pagrindinis kriterijus
Edmundas ir Audrius pasakojo, kad idėja kurti savo verslą kilo seniau nei prieš metus. Tuomet J.Tumo-Vaižganto vidurinėje dar mokėsi ir Audrius. Ir ne pinigai, jų stygius buvo pagrindinė paskata. Mat abiem įdomu ir darbas, ir verslas, ir naujovės. Norėdami sužinoti apie verslo pradžią, jie metus rinko informaciją, lankė įvairius verslo pagrindų kursus. Vaikinai atviravo, jog jie turėjo ir kitokių idėjų, tačiau apie jas nepasakojo, nes tikisi ateityje dar įgyvendinti.
Kodėl pasirinko būtent tvarkos ir švaros paslaugas? Tyrė Rokiškio rinką, darė apklausas, domėjosi potencialiais klientais ir suprato, kad šių paslaugų niša Rokiškyje neužimta arba mažai užimta. Taigi jų firma verčiasi arba dar versis patalpų, automobilių valymu, aplinkos priežiūra. Paprašyti papasakoti išsamiau Edmundas ir Audrius pateikė pavyzdį: „Tarkim, jums reikia pakabinti paveikslą, pakeisti čiaupą ar rozetę, nubyrėjo kelios plytelės vonioje ar virtuvėje - skambinate „Švaros grupei“.
Įkurti verslui – nemenka suma
UAB „Švaros grupė“ patalpas biurui išsinuomojo buvusiame „Skado“ pastate. Paklausti, kiek kainavo verslo įkūrimas, vaikinai viešai neišdavė sumos. Mat ji – nemenka. Tačiau, pašnekovų teigimu, pinigai yra tik priemonė idėjai įgyvendinti. Verslui įsukti reikėjo ne tik nuomotis patalpas, pirkti automobilį. Nemažai išleista siurbliams, valymo priemonėms, chemikalams, reklamai, darbo drabužiams, daug kainavo tvarkyti dokumentus. Verslininkai sakė bendradarbiaujantys su rimtomis valymo paslaugų firmomis.
Paklausti, kas sunkiausia imantis verslo, vaikinai sakė, jog nežinomybė. Mat buvo tokių momentų, kai „atsimušdavo į sieną“, nesulaukdavo pagalbos, trūko žinių. „Iš tikrųjų Rokiškyje trūksta kompetencijos ir patarimų kuriant verslą“, - pastebėjo jaunieji verslininkai.
Iš viso firmoje penki darbuotojai: be jų, buhalterė ir du meistrai.
Pagalbos prašo moterys
Pirmoji „Švaros grupės“ klientė buvo moteris, gyvenanti netoli Žiobiškio. Paskambino perskaičiusi skelbimą „Gimtajame...“. Teko daryti „pavasarinę tvarką“ - plauti kilimus, valyti visus namus. „Dar vienai klientei Rokiškyje reikėjo čiaupą sutvarkyti. Jau turime užsakymų valyti minkštus baldus“, - vardijo vaikinai.
Automobilius pradės valyti liepą
Automobilius „Švaros grupė“ valys nuo liepos mėnesio, rudenį planuoja turėti rankinę automobilių plovyklą. Tikisi, kad rokiškėnai susidomės ir siūloma aplinkos priežiūros paslauga – rūpintis medeliais, ravėti, pjauti žolę. O kainos? Pavyzdžiui, čiaupą pakeisti kainuotų 30–50 litų, namų valymas valandai – 35 litai. „Mūsų žmonės labai greitai dirba“, – užtikrino verslininkai. Jie verslą tikisi plėtoti ir būdami studentai, dabar stengiasi palaikyti gerą firmos įvaizdį, turi internetinį puslapį, kur galima surasti dalį informacijos, ir mano, kad jų paslaugos prieinamos visiems.
Pinigų stygius verčia imtis verslo
Jaunas ir talentingas Rokiškio Kultūros centro režisierius Justinas Krisiūnas neslepia, kad imtis verslo privertė maža gaunama alga. „Iš režisūros pragyventi Rokiškyje neįmanoma, nes visas uždarbis išeina išvykoms ir spektakliams. Atėjo metas susirasti kelią, kad šioje baisioje Lietuvoje galėtum pragyventi“, - atviravo režisierius. Tiesa, jis nenori griebtis su menais nesusijusių dalykų, todėl pasirinko fotografiją. Justinas prisipažino, kad tai bus bandymas. Jis kol kas nenori išvažiuoti iš Lietuvos, nors tokios mintys jau kirba.
Justinas paėmė paskolą ir šiuo metu įsirengia fotografijos studiją Aušros gatvėje. Jis siūlys meninės fotografijos paslaugas, žada įamžinti vaikus, šeimas. Režisierius mano, kad Rokiškyje ši terpė praktiškai tuščia, studijiniu fotografavimu nelabai kas užsiima, o dažnas juk atminčiai nori turėti savo meninę fotografiją. Be abejo, Justas neatsisakys ir komercinės fotografijos. Jis supranta, kad pagrindiniai jo pinigai bus uždirbami iš vestuvių ar krikštynų, mat meninė fotografija daug kam yra prabanga.
Šiuo metu verslo ketinantis imtis režisierius jau nusipirkęs profesionalią fotografavimo įrangą ir mokosi fotografijos paslapčių. Nors ir turi patirties šioje srityje, profesionalu nesijaučia. Naujojoje įmonėje svajoja pradėti dirbti liepos pradžioje, o kol kas fotografuoja išsipirkęs verslo liudijimą. Kol kas jis ketina dirbti vienas. Justino nuomone, išlaikyti žmogų - absurdas, nes valstybė visiškai nepadeda smulkiesiems verslininkams įsikurti. „Norint mokėti bent 1 tūkst. litų algą, reikia uždirbti apie 2 tūkst. litų, nes labai daug atima mokesčiai“, - sakė J.Krisiūnas.
Skaičiai
Pasak Panevėžio apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Rokiškio skyriaus vedėjos pavaduotojo Valentino Vyšniausko, šiandien galiojančius verslo liudijimus Rokiškio skyriuje turi išsipirkę 103 asmenys iki 29 metų, 14 asmenų iki 29 metų yra įregistravę individualią veiklą. Tiesa, tai nėra tikslus verslu užsiimančio jaunimo skaičius, nes įkūrę savo įmones į šią apskaitą neįtraukti.
Rokiškio verslo informacijos centro direktorius Raimondas Kairys sakė, kad dviem jauniems žmonėms šiemet padėjo parengti įmonės steigimo dokumentus, dar pora ar trejetas jaunų žmonių į centrą kreipėsi konsultacijų verslo pradžios klausimais. R.Kairys sakė, jog jaunam įkurti savo verslą sudėtinga, nes jų patirtis tiek versle, tiek gyvenime dar nedidelė. Tačiau jaunimas geriausiai pamato tas laisvas nišas, kurių kartais neįžvelgia verslo senbuviai.
Reda MILAKNIENĖ