Lietuva krepšinio šalimi vadinama ne veltui. Tai – populiariausia sporto šaka šalyje ir nemažai jai atstovaujančių lietuvių sportininkų yra gerai pasaulyje žinomos žvaigždės, o jų atlygiai tampa nepralenkiami kitiems Lietuvos sportininkams.
Naujienų portalas tv3.lt palygino, kiek uždirba 5 geriausiai apmokami Lietuvos sportininkai ir per kiek laiko tokias sumas uždirbti galėtų vidutinį darbo užmokestį Lietuvoje gaunantis žmogus.
NBA trijulė skaičiuoja milijonus
Daugiausiai uždirbantis Lietuvos sportininkas yra stipriausioje pasaulio krepšinio lygoje rungtyniaujantis Domantas Sabonis. 2023 m. su Sakramento „Kings“ klubu jis pasirašė penkerių metų kontraktą, kurio vertė siekia 217 mln. dolerių, kas būtų maždaug 200 mln. eurų (neatskaičius mokesčių). Skelbiama, kad 2024–2025 m. sezone 28-erių lietuvis uždirbs 40,5 mln. dolerių (37,4 mln. eurų).
Kadangi dauguma NBA klubų atlygius išmoka skirtingai, mėnesinį D. Sabonio atlygį apskaičiavome metinį kontraktą padalijant iš 12. Išdalijus šią sumą per metus išeina, kad mėnesinė D. Sabonio alga siekia daugiau nei 3,3 mln. dolerių neatskaičius mokesčių (apie 3 mln. eurų).
NBA, kitaip negu Europoje, žaidėjai mokesčius privalo susimokėti patys, o jie siekia maždaug 40–50 proc. kontrakto sumos. Tiesa, mokesčių dydis priklauso nuo valstijos, tačiau Kalifornija, kurioje rungtyniauja D. Sabonis yra viena negailestingiausių šiuo klausimu.
Tai reiškia, jog D. Saboniui susimokėjus mokesčius jo mėnesinė alga sumažėja maždaug per pus, ir krepšininkas į kišenę įsideda beveik 1,7 mln. dolerių (maždaug 1,56 mln. eurų).
13-ą savo sezoną NBA skaičiuojantis Jonas Valančiūnas yra antras daugiausiai uždirbantis Lietuvos sportininkas. Dar vasario mėnesį iš Vašingtono „Wizards“ į Sakramentą išmainytas ir D. Sabonio komandos draugu tapęs lietuvis, turi galiojantį trejų metų 30 mln. dolerių (27,7 mln. eurų) vertės kontraktą.
Šį sezoną jo alga sieks maždaug 9,9 mln. dolerių (virš 9 mln. eurų), o per mėnesį – 825 tūkst. dolerių (762 tūkst. eurų). Žinoma, atskaičiavus mokesčius jam lieka maždaug per pus mažesnė suma, kuri eurais siekia apie 380 tūkst. sumą.
Tarp brangiausiai uždirbančių Lietuvos sportininkų patenka ir šį sezoną NBA debiutavęs Matas Buzelis. 19-metis krepšininkas šiemet naujokų biržoje buvo pašauktas gimtosios Čikagos „Bulls“ klubo, o jo ketverių metų kontraktas siekia apie 24 mln. dolerių (22 mln. eurų).
Skaičiuojama, kad krepšinio talentas 2024–2025 m. sezone turėtų užsidirbti apie 5,2 mln. dolerių, o atskaičiavus mokesčius jam turėtų likti apie 2,6 mln. dolerių.
Tai reiškia, jo per mėnesį lietuvis uždirba apie 217 tūkst. dolerių arba apie 200 tūkst. eurų.
Vidutinis darbo užmokestis Lietuvoje siekia 1432 eurus atskaičius mokesčius, todėl išeitų, kad daugiausiai uždirbančio Lietuvos sportininko D. Sabonio atlygis už vidutinį atlyginimą Lietuvoje yra didesnis daugiau nei 1089 kartų.
Tai reiškia, kad vidutinį atlygį uždirbantis žmogus turėtų dirbti daugiau nei 90 metų, kad uždirbtų tokią sumą, kokią per mėnesį į savo kišenę įsideda D. Sabonis.
Eurolygoje – žemiškesni skaičiai
2023–2024 m. Eurolygos sezone kartu su Atėnų „Panathinaikos“ Eurolygos čempionų titulą iškovojęs Marius Grigonis yra daugiausiai uždirbantis Lietuvos krepšininkas šioje lygoje.
Svarbu paminėti, kad Europoje, kitaip negu JAV, krepšininkų atlyginimai viešai nėra skelbiami, todėl galima apskaičiuoti tik apytikslies sumas.
Atėnų ekipai pristačius savo sezono biudžetą, krepšinio naujienų portalas „Eurohoops“ skaičiavo, kad lietuvio metinis atlyginimas siekia 1,1 mln. eurų.
Tiesa, pateikiama suma atlyginimas į „rankas“, kadangi Europoje mokesčius už žaidėjus sumoka klubai. Taip pat Europoje žaidėjams algos yra išmokamos per 10 mėnesių, kadangi tokia yra sezono trukmė su pasiruošimo stovyklomis.
Tai reiškia, kad per mėnesį M. Grigonis į savo kišenę susižeria apie 110 tūkst. eurų.
Tik 10 tūkst. mažiau kas mėnesį uždirba Eurolygoje „AS Monaco“ klubui atstovaujantis Donatas Motiejūnas (1 mln. eurų per sezoną). Per mėnesį šis krepšininkas gauna 100 tūkst. eurų siekiančią algą.
M. Grigonio mėnesinis atlyginimas yra beveik 77 kartus, o D. Motiejūno – beveik 70 kartų didesnis, negu vidutinis Lietuvoje. Tai reiškia, kad vidutinį atlyginimą uždirbantis žmogus turėtų dirbti bent 6 metus, kad pasiektų mėnesinį D. Motiejūno atlygį ir beveik 6,5 metų, kad uždirbtų M. Grigonio mėnesinį užmokestį.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
mums reikia kopenčių, ir siekiančių tikslų, žmonių su potencialu.