„Iš to pranešimo, kurį matome, jis nėra iki galo aiškus. Tarsi kalbama truputį apie lietuviškos kilmės prekes, bet ir apie visokių kitokių kilmių prekes. Užmečiau akį vakar į paskutinę tarptautinės prekybos statistiką kurią turime, sausio mėn., yra daugiametė tendencija, kad iš viso eksporto, kuris per Lietuvos sieną į Baltarusiją vyksta, lietuviškos kilmės prekių yra vienaženklis procentas“, – penktadienį žurnalistams teigė I. Šimonytė.
„Praėjusiais metais per visus metus turbūt buvo apie 3 procentus su trupučiu, š.m. sausio mėnesį 1,8 proc. Tai maždaug milijonas eurų nuo visos apyvartos eksportuotų prekių, kurios per Lietuvos sieną į Baltarusiją buvo išvežtos“, – kalbėjo ji.
Sunkiau logistikos sektoriui
Politikė aiškino, kad šioks toks poveikis yra galimas tik logistikos sektoriui, tačiau diplomatiniais kanalais išsiaiškinus ribojimų turinį, vežėjams bus suteikta informacija ką galima vežti į Baltarusiją ir ko ne.
„Per Lietuvą daugiausiai išvežamos ne lietuviškos kilmės prekės, o prekės, kurios kilusios kitose šalyse, tiesiog Lietuvoje įvykdamos eksporto procedūros. Jeigu žiūrėtume į kažkokį poveikį mūsų ekonomikai, tai nei su 1 mln. eurų, nei su 66 mln. už visus 2023 m. mūsų pramonei kažkokio poveikio nebus“, – tikino premjerė.
„Kažkoks poveikis bus logistikos sektoriui, bet iš to ką paskelbė Baltarusijos viršininkai, tai pranešimas spaudai, mums dar diplomatiniais kanalais reikės aiškintis koks konkretus apribojimų turinys, tam, kad galėtume savo logistams ir vežėjams suteikti informaciją kas gali būti vežama, kas ne“, – sakė ji.
Galiausiai konservatorė pažymėjo, kad Lietuvos ekonomikos, gamybos ir pramonės skaičiai prekiaujant su Baltarusija yra tokie mažai, jog jų šalies tarptautinėje prekyboje net nesimato.
ELTA primena, kad Baltarusija ketvirtadienį pareiškė, jog ima blokuoti įvairių prekių importą iš Lietuvos keršydama už tai, kad kaimynė uždarė dar du pasienio kontrolės punktus.
Lietuva, kurioje prieglobstį randa daug baltarusių opozicijos aktyvistų ir kuri ištikimai remia Ukrainą, kovo pradžioje uždarė du sienos perėjimo punktus po to, kai pernai saugumo sumetimais jau buvo uždaryti kiti du kontrolės punktai.
Baltarusija teigė, kad naujasis importo draudimas taikomas įvairioms prekėms, įskaitant maistą ir alkoholį, drabužius, buitinę techniką, automobilių dalis ir statybinę įrangą.
Šis žingsnis „yra atsakas į Lietuvos sprendimą sustabdyti prekių, transporto ir žmonių srautus dviejuose pasienio kontrolės punktuose“, sakoma Baltarusijos vyriausybės pareiškime.
Lietuvos ryšiai su Baltarusija daugelį metų buvo įtempti, tačiau dar pablogėjo po 2020 metų Baltarusijos prezidento rinkimų, kurie, pasak oponentų, buvo suklastoti.
Lietuvos pasieniečiai teigia, kad pernai sieną kirto beveik 390 tūkst. Baltarusijos piliečių – maždaug 50 proc. daugiau nei 2022 metais.
Užsienio reikalų ministerijos duomenimis, 2022 m. prekybos apyvarta tarp Lietuvos ir Baltarusijos buvo 2,2 mlrd. eurų ir ši šalis buvo 14-oje vietoje tarp Lietuvos prekybos partnerių.
Lietuvos eksportas tais metais sudarė 1,45 mlrd. eurų (10 vieta tarp eksporto rinkų), lietuviškos kilmės eksportas siekė 78,2 mln. eurų. Importas iš Baltarusijos 2022 m. sudarė 769,5 mlrd. eurų (18 vieta tarp importo rinkų).
Nurodoma, kad Baltarusija apskritai daugiausiai importuoja žalią naftą, gamtines dujas, automobilius, transporto priemonių dalis, supakuotus vaistus ir transliavimo įrangą. Iš Lietuvos į Baltarusiją 2022 m. daugiausiai eksportuota antžeminių transporto priemonių (43 proc. viso eksporto), farmacijos produktų (8 proc.).