„Šiuo metu pasirašytos 4 finansavimo sutartys, kurių bendra vertė siekia 20,8 mln. eurų. Skirtas finansavimas bus panaudotas šaudmenų gamybos, technologinių sprendimų kūrimo ir infrastruktūros plėtros projektams įgyvendinti“, – Eltai nurodė ILTE.
Visos 11 paraiškas pateikusių įmonių įsteigtos Lietuvoje, nors tarp jų yra investuotojų iš užsienio.
Pasak nacionalinio plėtros banko, iš 11 gautų paraiškų 3 buvo atmestos, vienai bendrovei nepateikus privalomų dokumentų, o dvi paraiškas atsiėmus pačioms įmonėms – visų trijų bendra vertė sudarė 56 mln. eurų.
Šiuo metu ILTE vertina dar 4 paraiškas, kurių preliminari vertė siekia 145 mln. eurų. Anot finansų įstaigos, vienos iš paraiškų vertinimas artėja prie pabaigos, sprendimas dėl finansavimo turėtų būti priimtas artimiausiomis savaitėmis.
Likusių paraiškų nagrinėjimas, ILTE teigimu, kol kas negali būti užbaigtas, nes laukiama papildomos informacijos iš pačių įmonių arba sprendimų, priklausančių nuo trečiųjų šalių, pavyzdžiui, tam tikrų leidimų ar sutikimų gavimo, dėl ko užtrunkama įvertinti paraiškas.
„Vis dėlto tais atvejais, kai visi reikiami dokumentai ir duomenys būna pateikti, paraiškų vertinimas paprastai atliekamas per vieną mėnesį“, – nurodė finansų įstaiga.
Tam, kad gautų ILTE paskolą, įmonė privalo turėti turi Vidaus reikalų ministerijos (VRM) licenciją gaminti ginklus ar jų ginklų dalis, šaudmenis ar A kategorijos ginklų priedėlius arba yra užpildęs paraišką jai gauti.
Taip pat įmonė gali turėti Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIM) išduotą individualiąją eksporto licenciją ar visuotinę eksporto licenciją karinei įrangai.
Finansavimas – ne tik Lietuvos gynybos investuotojams
2024-iųjų rugpjūtį ILTE paskelbė plečianti finansavimo priemonę „Milijardas verslui“ ir gynybos sektoriaus įmonėms, siekiančioms paskolų investicijoms ir apyvartinėms lėšoms finansuoti, skirianti papildomą finansavimą.
Į „Milijardas verslui“ paskolas iš ILTE fondo nuo to laiko gali pretenduoti ne tik Lietuvos įmonės, tačiau ir užsienio investuotojai, kurie dar nėra įsisteigę, tačiau planuoja investicijas šalies viduje.
ILTE valdybos narė Giedrė Gečiauskienė yra teigusi, jog finansavimo siekia dronų gamybos, elektroninių komponentų, ginklų gamybos srityse veikiančios įmonės.
Pasak jos, besiskolinantieji apyvartinėms lėšoms finansavimą gauna greičiau, norintieji finansuoti investicijas, pavyzdžiui, gamyklos statybas, lėšas gauti gali vėliau, 1-1,5 metų laikotarpiu, nes procesas užtrunka.
ILTE generalinis direktorius Dainius Vilčinskas anksčiau yra teigęs, jog į finansavimą pretenduoja gynybos ir dvigubos paskirties prekių gamybos įmonės, o šios paskolos suteikia naują galimybę finansuoti projektus, kurių dėl aukštos rizikos vengia komerciniai bankai.
G. Gečiauskienė sakė, kad tarp pareiškėjų nėra Lietuvoje 155 mm kalibro amunicijos gamyklos statybas šiemet pradėti ketinančio Vokietijos karinės pramonės koncerno „Rheinmetall“.
Planuojamos investicijos į šį projektą siekia 260 mln. eurų, gamykloje būtų įdarbinta 150 asmenų, veiklą ji pradėtų 2027 m. pradžioje.
Amerikiečių gynybos technologijų milžinė „Northrop Grumman“ Kauno Giraitės ginkluotės gamykloje taip pat ketina iki 2026 m. pradžios įrengti kelių dešimčių milijonų eurų vertės 30 mm šaudmenų gamybos liniją.
Krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė teigė, kad Lietuva kalbasi su JAV gynybos bendrovėmis „RTX“ bei „Lockheed Martin“ dėl galimybių plėsti pramoninį bendradarbiavimą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!