• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Specialistai ragina gyventojus, sudariusius sutartis su elektros tiekėjais, nedelsti ir brangius planus keisti į pigesnius. Tačiau to vis dar nepadarė tūkstančiai žmonių. Tiesa, spręsti šią problemą po ilgo laiko susizgribo ir politikai, mat dabar norima elektros tiekėjams leisti vienašališkai pakeisti sutarties sąlygas mažinant elektros kainas vartotojams.

Specialistai ragina gyventojus, sudariusius sutartis su elektros tiekėjais, nedelsti ir brangius planus keisti į pigesnius. Tačiau to vis dar nepadarė tūkstančiai žmonių. Tiesa, spręsti šią problemą po ilgo laiko susizgribo ir politikai, mat dabar norima elektros tiekėjams leisti vienašališkai pakeisti sutarties sąlygas mažinant elektros kainas vartotojams.

REKLAMA

Seimas antradienį po svarstymo pritarė Elektros energetikos įstatymo pataisoms dėl galimybės leisti elektros tiekėjams vienašališkai pakeisti vartotojo sudarytos sutarties sąlygas dėl siekio sumažinti elektros kainas.

Jei po ketvirtadienį įvyksiančio galutinio balsavimo nauji pakeitimai įsigalios, elektros tiekėjai bus taip pat įpareigoti siūlyti 12 bei 24 mėnesių fiksuotos kainos sutartis.

Tačiau, jei įstatymo pakeitimai neįsigaliotų, dalį gyventojų įspėja – lauktų naujas kainų šokas, o už elektrą tektų mokėti ir dvigubai.

REKLAMA
REKLAMA

Už elektrą permoka pusė milijono gyventojų

Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius yra sakęs, kad šiuo metu už elektrą permoka apie pusė milijono vartotojų, nes jie patys nesikreipia į tiekėjus dėl tarifų sumažinimo, o bendrovės pačios nesuinteresuotos to daryti.

REKLAMA

Energetikos viceministrė Inga Žilienė pataisas svarstant komitete teigė, kad jas priėmus tiekėjai automatiškai galėtų sumažinti kainas, neatsiklausiant vartotojų, tačiau juos perspėjant. 

Iniciatorių teigimu, pataisos naudingos ir patiems nepriklausomiems tiekėjams, nes jiems reikėtų mažiau resursų raginant vartotojus pasikeisti elektros tiekimo sutartis kainoms sumažėjus.  

Kol kas bet koks energijos tiekėjo siūlomas sutarties sąlygų pakeitimas galimas tik esant vartotojo sutikimui. 

REKLAMA
REKLAMA

TV3 laidoje „Karštai su tv3.lt“ apsilankęs „Ignitis“ Privačių klientų tarnybos vadovas Andrius Kavaliauskas pasakojo, kad gyventojai yra raginami keisti sutartis, tačiau taip pat pastebima ir priežastis, kodėl tai žmonės daro ne itin noriai.

„Labai grubiai tariant, apie pusė klientų kol kas už elektrą moka maždaug mažiau negu 0,28 euro. <...> Mes išbandėme visus būdus ir toliau tai tęsiame. Ir skambučius, kurie moka brangiausias kainas, ir laiškus, ir e. laiškus, ir SMS žinutes, ir po kelis kartus tą darome.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagrindinė priežastis, ką girdime iš klientų, kad jie laukia, ar bus dar kažkokia kompensacija [už suvartotą elektrą] nuo liepos 1 d. Tai čia turbūt reikėtų pasakyti, kad yra labai maža tikimybė, praktiškai nulinė, kad bus kažkas kompensuojama nuo tos liepos 1 d. O kas nutiks, kai ateis liepos 1 d., tai, aišku, jie pamatys tas išaugusias kainas ir ims tą planą keisti“, – tąkart teigė A. Kavaliauskas.

REKLAMA

Įspėja apie kainų šoką

Pašnekovo teigimu, šiuo metu apie keli tūkstančiai „Ignitis“ klientų vis dar moka ir virš 0,50 euro centų už elektrą.

„Šiems [klientams] skiriame ypatingą dėmesį, nes jiems gali būti didžiausias šokas. Čia, aišku, yra vienas niuansas labai svarbus, kad mes galime kreiptis tiesiogiai į tuos klientus, kurie turi tiesioginės rinkodaros sutikimą davę. Tad čia yra teisinis niuansas“, – teigė jis.

REKLAMA

Dabar už suvartotą elektros energiją dalis gyventojų gali pasinaudoti galimybę ir kainas kompensuoti,  jeigu vienos kilovatvalandės galutinė kaina viršija 28,00 ct/kWh. Tačiau laidoje „Karštai su tv3.lt“ diskutavęs advokatas Marijus Velička pastebėjo, kad kai kurie žmonės iki šiol nesuvokia esminės problemos.

„Jeigu jie yra sudarę planą, pagal kurį kaina siekia 0,40–0,50 euro centų už suvartotą kilovatvalandę, pasibaigus birželio mėnesiui, kada išsijungs kompensavimo mechanizmas, jie rugpjūčio mėnesį gaus pirmą sąskaitą su visu paketu, kiek jiems ir priklausytų sumokėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ir tai galėtų būti didžiulis šokas, nes ta sąskaita gali išaugti dvigubai. Ir tai nepriklausys nuo to, kad galbūt dabar vasaros laikotarpiu elektros bus naudojama mažiau“, – kalbėjo advokatas. 

M. Velička taip pat atkreipė dėmesį, kad asmeniškai jis nėra girdėjęs, jog elektros tiekėjai informuoja savo klientus apie galimus pigesnius planus.

Tačiau, pasak advokato, tai galima padaryti ir tuo atveju, jei asmuo nedavė leidimo naudoti jo duomenis rinkodaros tikslais.

REKLAMA

Pašnekovas taip pat pažėrė kritikos valdžios atstovams, kurie iki šiol dar nesugebėjo pasirūpinti savo šalies gyventojų interesais.

„Jeigu mes kalbame apie tai, kad mums reikia sutaupyti žmonių pinigus ir valstybės lėšas, tai ministras turėtų sėdėti pas jus televizijoje, kitoje televizijoje, galbūt į savaitę po kartą. Kad realiai tą kritinę masę žmonių, kurie yra nepasikeitę planų į pigesnius, priverstumėme, motyvuotumėme pasikeisti, paaiškindami, kad jūs patys mokate brangiau, o mes jums siūlome pasidaryti pigiau.

REKLAMA

Tokios informacinės kampanijos, kad gyventojams artėja ta diena, kai kompensacijos bus išjungtos, niekas nedaro, aš apie tai negirdžiu visiškai nieko. Mes turbūt pirmą kartą apie tai šnekame viešai ir raginame tai daryti“, – kalbėjo advokatas.

Lietuvos energetikos agentūros duomenimis, šiuo metu 6 ir 12 mėnesių fiksuotos kainos planus siūlo po vieną tiekėją – atitinkamai „Elektrum Lietuva“ ir „Ignitis“, 24 mėnesių – „Ignitis“ ir „Enefit“, o 36 mėnesių – „Elektrum Lietuva“ ir „Enefit“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl kompensacijų spręs gegužę

Vyriausybės sprendimai, ar pratęsti kompensacijas gyventojams už elektrą, bus priimti gegužę, kai bus aiškesnė kainų dinamika, sako energetikos ministras Dainius Kreivys.

„Gegužės mėnesį, kai matysime aiškesnę kainų dinamiką, visi sprendimai bus priimti. Jeigu reikės kažkokių sprendimų pagelbėti žmonėms, jie bus priimti“, – pirmadienį LRT radijui sakė D. Kreivys

REKLAMA

Jeigu dabartinė situacija nesikeis, kompensacijų neprireiks, teigė ministras.

„Jeigu kainų tendencija išsilaikys tokia, kaip dabar, tai kompensacijų nereikės, o jeigu kainos bus didesnės, tai, be abejo, Vyriausybė į tai aktyviai reaguos“, – teigė D. Kreivys.

Pirmąjį šių metų pusmetį už elektrą gyventojams valstybė padengia iki 28,5 cento už kWh, tačiau nekompensuojama žemiau 28 centų tarifo ribos. 

REKLAMA

Anot D. Kreivio, tendencijos rinkoje rodo, kad dabartinio kompensacijų mechanizmo nereikia ir neprireiks. 

„Mes matome, kad šiandien to mechanizmo nereikia ir neprireiks: akivaizdi tendencija šiandien. Kainos yra pakankamai žemos, be abejo, ateina intensyvesnis sezonas ir kuomet bus kraunamos dujų saugyklos, kuomet bus mažiau vandens ir kainos gali pakilti, bet tokių incidentų, kuriuos turėjome praėjusiais metais, nėra numatoma“, – kalbėjo D. Kreivys.

REKLAMA
REKLAMA

Šių metų biudžete subsidijoms už dujas ir elektrą skirta 812 mln. eurų, nors finansų ministrė Gintarė Skaistė anksčiau ne kartą sakė, kad tiek lėšų neprireiks.  

Prezidento patarėja Irena Segalovičienė yra teigusi, kad antrąjį pusmetį valstybė turėtų tęsti kompensacijų mokėjimą. Pasak jos, nuo liepos galėtų būti kompensuojama tik už dalį suvartotos elektros, pavyzdžiui, iki 150 kWh per mėnesį.

Lietuvos energetikos agentūros duomenimis, balandžio 7–13 dienomis vidutinė elektros megavatvalandės kaina siekė  43 eurus (4,3 cento už kilovatvalandę).

Kur ziuri vyriausybe? Naikinkit tas speakuliacines firmeles kurios lobsta zmoniu sąskaitomis. Niekaip nesuprantu kaip vyriausybe atidave energija spekuliantams, kaip is vienos energijos sugeba padaryti skirtingas kainas. Kazkoks absurdas kai vyksta pasipinigavimas. Energija turėtu buti valstybine istaiga o ne kelios spekuliantu grupuotes
Elektros biržos nordpool menesio vidurkio kaina nuo sausio men 10cnt ir 8,8cnt/kW kovas. Tai apie kokias kompensacijas virs 28cnt/kW snekama. Gal pamiršom, kad kažkas prizipažino apie akcijas valdiškoje imonėje ir kieno ausys kyšo. kagi, valdžia toliau sekmingai skurdins liaudi, o veikejai melž valstybe kompesacijom.
Beje, VERT turinti ginti vartotoju teises, pucia i ta pacia duda igniciams, patirta...
va kas yra biurokratija, net sumazint kainas reikia atsiklausti, tarsi vartotojas pasakys, ne ne, man nemazink, nenoriu 20 centu uz kwh, noriu 40! Teatras absurdo...
Ir nereikejo prievarta versti rinktis tiekeja, o kas nepasirinks tam 20 proc brangiau, tai ir nebutu, ko gero dabar daug visokiu problemu. Arba burtu keliu butu isrinktas tiekejas kiekvienam, jei nesirenka, bet is vis nereikejo tu tiekeju, tai tik dar tarpine grandis dikaduoniu, kurie nieko nedarydami gauna pinigus, nes elektra tais paciais laidais eina, jei kiekvienas pajungtu savo laidus, tada kitas reikalas butu.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų