Šios Rusijos valstybinės bendrovės generalinis direktorius Aleksejus Mileris sakė, kad „Gazprom“ jau yra pratęsusi galutinį terminą kontrakte, pagal kurį Ukrainos valstybinė dujų bendrovė turėjo iki spalio 1-osios sumokėti 882 mln. dolerių (2,2 mlrd. litų).
„Tačiau dabar spalis baigėsi, o sąskaitos vis dar neapmokamos, – Rusijos naujienų agentūros citavo A.Milerį. – Esame labai susirūpinę dėl šios padėties.“
„Padėtis labai rimta ... Šis klausimas turi būti išspręstas – ir išspręstas dabar“, – pabrėžė jis.
Maskva dažnai kaltinama naudojanti savo dujų eksporto monopolinę bendrovę kaip diplomatinį ginklą, siekiant paveikti sprendimus buvusiose sovietinėse respublikose, kuriose yra priklausomos nuo Rusijos dujų, tačiau mėgina užmegzti glaudesnius santykius su Vakarų valstybėmis.
„Gazprom“ jau dukart buvo nutraukusi dujų tiekimą Ukrainai – 2006-ųjų sausį ir 2009-ųjų sausį. Tie žingsniais taip pat sutrikdė dujų tiekimą kai kurioms Vidurio ir Vakarų Europos šalims žiemos šildymo sezono viduryje.
Ukraina tikisi pasirašyti asociacijos ir prekybos sutartį su ES per lapkričio 28–29 dienomis Vilniuje vyksiantį viršūnių susitikimą. Tai būtų pirmasis žingsnis link potencialios Kijevo narystės 28 valstybių bloke.
Kol kas neaišku, ar ši sutartis bus sudaryta, nes ES lyderiai reikalauja, kad Kijevas paleistų ir suteiktų malonę kalinamai opozicijos lyderei Julijai Tymošenko – prezidento Viktoro Janukovyčiaus varžovei, kuri dirbo Ukrainos premjero poste per 2009 metų ginčą dėl dujų su Rusija.
Tuo tarpu Maskva nori, kad Ukraina prisijungtų prie Rusijos vadovaujamos Muitų sąjungos, kuriai taip pat priklauso Baltarusija ir Kazachstanas.
Rusijos prezidento Vladimiro Putino oficialusis atstovas antradienį sakė, kad „Gazprom“ perspėjimas niekaip nesusijęs su Ukrainos viltimis pasirašyti asociacijos sutartį su ES.
„Nekyla jokių klausimų, kad skolos už dujas nėra politinė problema ir kad jos niekaip nesusijusios su asocijuotos narystės (sutarties) su ES tema“, – naujienų agentūra ITAR-TASS citavo Kremliaus atstovą Dmitrijų Peskovą.
Ukrainos gamintojai pastaraisiais mėnesiais jau nukentėjo nuo Rusijos draudimo įvežti kai kurių rūšių šokoladą ir naujai įvesto griežtų krovinių tikrinimo muitinėse.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.