Panevėžietė Aldona tarp šūsnies reklaminių skrajučių pašto dėžutėje aptinka ir nemalonų laišką nuo miesto šilumos tiekėjo. Sovietiniame daugiabutyje 2 kambarių bute gyvenanti senjorė iš šilumininko sulaukė sąskaitos už lapkritį suteiktą šilumą. Palyginti su spaliu, šilumos sąskaita padidėjo dvigubai ir siekia 55 eurus. Moteris nerimauja, kad vaistams pinigų nebeužteks.
„Ryte 6 tabletės, per pietus, vakare 3. Vien tabletėm, dar į akis lašinu, smegenim“, – sako panevėžietė Aldona.
Šilumininkai aiškina, kodėl brango šildymas
Panevėžio energijos valdininkai aiškina, kad šildymas brangsta, nes pabrango kuras, tad ir pats šilumos tarifas padidėjo beveik 5 proc.
„Perskaičiuojant kiekvieną mėnesį šilumos kainą, didžiausią įtaką turi kuras. Išaugus, padidėjus kuro kainoms, šilumos kaina nuo lapkričio, lyginant su spalio, didėja 4,5 proc., 0,31 ct/kWh“, – teigia Panevėžio energijos atstovė Daiva Paulauskienė.
Be to, lapkritis buvo šaltesnis ne tik už spalį, bet ir už pernykštį lapkritį, tad šildytis reikėjo visą mėnesį. Energetikos agentūros vadovė sako, kad visa šių faktorių suma lemia didėjančias sąskaitas daugumoje miestų, ne tik Panevėžyje.
„Gyventojai moka už tiek, kiek suvartoja šilumos, kiekį lemia oro temperatūra. Šiemet turime šaltesnį lapkritį ir gruodžio pradžią. Dėl to sąskaitos gyventojus pasiekia nepaisant mažesnio tarifo didesnės“, – komentuoja Energetikos agentūros vadovė Agnė Bagočiutė.
Visgi senjorė Aldonas piktinasi, kad šildymo sąskaitai padvigubėjus, namie per šalta.
„Prisirengiu, niekur neinu, kitą švarką užsidedu, kelnėm 2 šildausi pati save“, – skundžiasi ji.
Senolę liūdina dar ir tai, kad ji savivaldybėje paprašė šildymo kompensacijos, tačiau šiemet jos nebegavo, mat Seimui nusprendus vėl vertinti prašytojų turtą, sąžiningai deklaravo, jog banke turi šiek tiek santaupų.
„Išeina, kad ne nabagė, kad banke turiu, bet turiu pasidėjus laidotuvėm, žmoniškai palaidoti. Neimsiu, niekur jų nedėsiu“, – atkerta Aldona.
Gerų prognozių mažai: teks mokėti vis daugiau
Energetikai prognozuoja, kad už centrinį šildymą daugumoje šalies miestų ir toliau teks mokėti vis daugiau. Tai lems ne tik žiemiški orai, bet ir nuo Naujųjų metų brangsianti elektra. O štai biokuro ir dujų kainos pastaruoju metu stabilizavosi, tad galutinės šildymo kainos augimą esą gali ir pristabdyti.
„Artimiausiais mėnesiais neturi smarkiai keistis tarifas šildymo, kuris nustatomas kas mėnesį. Biokuro rinka stabilizavosi, kainos nusistovėjo“, – sako energetikos duomenų analitikas Antanas Budraitis.
Energetikai perspėja, kad plačiau atverti pinigines Naujaisiais metais teks mokant ne tik už šildymą, bet ir už elektrą. Nors didmeninėje rinkoje elektra turėtų kainuoti panašiai kaip šiemet, ją gyventojams pabrangins ESO padidintas mokestis.
„Nuo kitų metų didėja valstybės reguliuojama dalis 3 ct, tai kaina turėtų augti“, – prognozuoja energetikos duomenų analitikas Vitalijus Gudelis.
Tik pusei milijono gyventojų, tebemokančių pagal visuomeninį tarifą, bent pirmąjį kitų metų pusmetį elektra šiek tiek atpigs, kainų reguliuotojui nusprendus vienu centu tarifą sumažinti.
Pingant naftai rinkose, pastarąją savaitę degalinių švieslentės vėl ėmė džiuginti vairuotojus. Visgi bent dyzelinių automobilių vairuotojams džiaugtis teks nebeilgai. Jau nuo sausio 1 dienos valdančiųjų sprendimu didės akcizas, tad dyzelinas vėl brangs.
„Čia yra akcizo. Galutinei kainai gali turėti įtakos plius 5 euro centus“, – paaiškkina A. Bagočiutė.
Jei pasaulyje neištiks naujų geopolitinių sukrėtimų ar nenumatytų energetikos objektų gedimų, ekspertai Naujaisiais metais prognozuoja palyginti stabilias, panašias į dabartines energetikos išteklių kainas su galimais svyravimais apie 10 procentų ribose.