Didžiausių Lietuvos gamintojų lūkesčiai nerodo antrosios krizės bangos požymių, teigia pramonininkai. Antradienį Lietuvos pramonininkų konfederacijoje (LPK) pristatytas Pramonės lūkesčių indeksas (PLI) 2012 m. trečiajam ketvirčiui apibendrina, kad ateityje apdirbamoji pramonė ir toliau turėtų plėstis, eksporto apimtys augti, tačiau nesparčiai.
„Stebuklų eksporto srityje tikėtis neverta“, – sakė Aleksandras Izgorodinas, LPK analitikas.
Eksporto plėtrą stabdys pablogėjusi padėtis euro zonoje bei nepakankamas investicijų lygis.
„Eksporto apimtys jau dabar siekia prieškrizinį lygį, tačiau investicijų į pramonę lygis siekia tik 2005 metus, tai reiškia, kad jis yra trečdaliu mažesnis“, – sakė LPK analitikas.
Nepaisant to, 67 proc. įmonių prognozuoja, kad eksporto apimtys didės, todėl, anot A. Izgorodino, tai, yra labai geras indikatorius, parodantis, kad pramonė ir toliau planuoja plėstis.
„Didžiausias optimizmas fiksuojamas maisto ir metalo, mažiausias – medienos ir chemijos sektoriuose. Nėra nė vieno sektoriaus, kuris prognozuotų susitraukimą“, – sakė LPK analitikas.
Jis pabrėžė, kad didžiausias grėsmes Lietuvos pramonei šiuo metu kelia du dalykai – politikų gąsdinimai antrąja krizės banga ir kylančios šilumos bei dujų kainos.
„Politikai ne visiškai pagrįstai kalbėdami apie antrąją krizės bangą daro meškos paslaugą visai Lietuvos ekonomikai. Politikų gąsdinimai blogiausiu atveju gali sukelti vadinamąsias savaimines ekonomikos krizes, t.y. krizes dėl vartotojų ir gamintojų lūkesčių pablogėjimo, kada žmonės pradeda daugiau taupyti, o tai sumažina vidaus vartojimą. Savo ruožtu mažesnis vidaus vartojimas blogina verslo lūkesčius“, – aiškino A. Izgorodinas.
Darbo rinkos prognozės, kurias pateikė apklausti gamintojai, pasak A. Izgorodino, taip pat nerodo antrosios krizės bangos požymių. Didžioji dalis respondentų (55 proc.) neketina keisti darbuotojų skaičiaus, 38 proc. planuoja jį didinti.
35 proc. Lietuvos įmonių planuoja kelti savo darbuotojams atlyginimus. Optimistiškiausiai šiuo atžvilgiu yra nusiteikę maisto, metalo ir tekstilės sektorių atstovai.
„Produktyvumo augimas leidžia kelti atlyginimus, tačiau pasiektas produktyvumas dar nėra toks, kokiu galėtume džiaugtis“, – apie tekstilininkų planus didinti savo darbuotojų atlyginimus kalbėjo Lietuvos aprangos ir tekstilės įmonių asociacijos (LATIA) prezidentas Linas Lasiauskas.
„Aprangos ir tekstilės sektorius yra tam tikras pionierius globaliame pasaulyje, tendencijos šitame sektoriuje vėliau gali atsispindėti ir kituose sektoriuose“, – sakė L. Lasiauskas.
PLI skelbiamas kas ketvirtį, jį sudarant yra apklausiami 130 Lietuvos įmonių vadovai.