• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jeigu pakankamai ilgai dirbate viename darbe ir jus atleidžia, galite kreiptis į „Sodrą“ ilgalaikio darbo išmokos. 

Jeigu pakankamai ilgai dirbate viename darbe ir jus atleidžia, galite kreiptis į „Sodrą“ ilgalaikio darbo išmokos. 

REKLAMA

Ji priklauso net ir tuo atveju, jeigu ilgai nesėdite be darbo ir greitai susirandate kitą.

Kam priklauso išmoka

Kaip aiškina „Sodra“, jūs turite teisę gauti ilgalaikio darbo išmoką, jeigu:

  • buvote atleistas pagal Darbo kodekso 57 str., t. y. darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės;
  • iki atleidimo pas darbdavį nepertraukiamai buvote išdirbęs 5 ar daugiau metų (įskaitant perkėlimo atvejus);
  • per 3 mėnesius po atleidimo neįsidarbinate pas tą patį darbdavį;
  • nebuvote biudžetinių įstaigų ar Lietuvos banko darbuotojas;
  • kreipėtės dėl išmokos skyrimo ne vėliau kaip per 6 mėnesius po atleidimo iš darbo (prašymo nereikia teikti, jeigu jau esate pateikęs prašymą skirti bet kurią kitą „Sodros” mokamą išmoką).

Išmoka skiriama ne anksčiau nei praėjus 3 mėnesiams po atleidimo. Sprendimas skirti ilgalaikio darbo išmoką priimamas praėjus 3 mėn. po atleidimo iš darbo dienos, per 10 d. d.

Išmoka skiriama tik tada, kai nutraukiamos visos su darbdaviu, kuris atleidžia pagal Darbo kodekso 57 straipsnį, sudarytos darbo sutartys (jeigu asmuo su darbdaviu buvo sudaręs kelias darbo sutartis) ir asmuo atitinka kitas teisei į išmoką sąlygas.

REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, darbuotojas iš darbo yra atleidžiamas 2023 m. sausio 4 d. Jei asmuo per 3 mėnesius neatnaujina darbo santykių su buvusiu darbdaviu (nesudaro darbo sutarties), nuo balandžio 5 dienos (praėjus 3 mėnesiams) gali pretenduoti į ilgalaikio darbo išmoką.

REKLAMA

Kokio dydžio išmokos mokamos

„Sodra“ nurodo, kad ilgalaikio darbo dydis priklauso nuo to, kiek laiko dirbote ir kokį darbo užmokestį gavote. Jei iki atleidimo dirbote:

  • nuo 5 iki 10 metų jums priklauso 77,58 proc. 1 vidutinio mėnesio asmens darbo užmokesčio dydžio išmoka;
  • nuo 10 iki 20 metų – 77,58 proc. 2 vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių dydžio išmoka;
  • nuo 20 ir daugiau metų – 77,58 proc. 3 vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių dydžio išmoka.

Vidutinis mėnesio asmens darbo užmokestis apskaičiuojamas pagal 12 mėnesių, buvusių prieš darbuotojo atleidimo iš darbo mėnesį, pas tą darbdavį priskaičiuotų su darbo santykiais susijusių pajamų, nuo kurių mokamos įmokos „Sodrai“, vidurkį „iki mokesčių“. 

REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, pas darbdavį dirbote 15 metų, jūsų vidutinis mėnesio užmokestis buvo 800 eurų. Tokiu atveju, Jums priklauso 77,58 proc. 2 vidutinių mėnesinių jūsų darbo užmokesčių dydžio išmoka. Tai būtų, 800 eurai x 2 x 77,58 proc. = 1 241,28 euro.

Per kiek laiko skiriama išmoka

Paprastai sprendimas skirti ilgalaikio darbo išmoką priimamas per 10 darbo dienų nuo visų reikiamų duomenų gavimo teritoriniame skyriuje dienos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visa paskirtos išmokos suma į jūsų asmeninę sąskaitą išmokama vienu mokėjimu per 10 darbo dienų nuo sprendimo skirti išmoką priėmimo dienos.

Sprendimo dėl išmokos skyrimo (jeigu teikėte prašymą – ir neskyrimo) išrašas per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos yra pateikiamas asmeninėje „Sodros“ paskyroje gyventojui.

Sprendimo skirti (jeigu teikėte prašymą – ir neskirti) išmoką nuorašas (kopija, išrašas), pareiškėjui pateikus prašymą gauti jį paštu, išsiunčiamas registruotu laišku per 3 darbo dienas nuo prašymo pateikimo dienos.

REKLAMA

Ilgalaikio darbo išmokos mokamos nepriklausomai nuo to, ar žmogus gauna kitų išmokų.

Draudėjai, išskyrus biudžetines įstaigas ir Lietuvos banką, į Ilgalaikio darbo išmokų fondą moka 0,16 proc. tarifo įmokas, apskaičiuotas nuo darbuotojo pajamų, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų