„Tai labai neblogas sutarimas, kuris buvo pasiektas koalicinėje taryboje (...). Konkretesnis modelis bus pasiūlytas pačiu artimiausiu metu Vyriausybei patvirtinti“, – antradienį žurnalistams sakė R. Šadžius.
Jis taip pat sveikino idėją, kad savivaldybėms būtų suteikiamas didesnis vaidmuo sprendžiant, koks NT mokestis bus taikomas būtent jų gyventojams.
„Mano supratimu, savivaldybių dalyvavimas yra labai svarbus ir naudingas, kadangi savivalda arčiausiai žmonių. Savivaldybes reikia įtraukti į klausimų sprendimą dėl priemonių, kurios atneša papildomas pajamas būtent į jų biudžetus, kurios vėliau gali būti išleistos jų pačių tikslams“ – kalbėjo finansų ministras.
„NT mokesčio pagrindinė paskirtis yra infrastruktūros tobulinimas. Daug kas sako, kad jie jau susimokėjo už savo NT ir nėra niekam skolingi, tačiau nepagalvoja, kad už šaligatvį šalia jie nemokėjo, už gatvės apšvietimą specialiai irgi nemokėjo, o tai yra savivaldybės rūpestis. Pajamos iš komercinio ir nekomercinio NT dažniausiai skiriamos būtent šiems tikslams“, – sprendimo logiką aiškino R. Šadžius.
Viešojoje erdvėje kilus klausimų dėl to, kam valdžiai reikia nustatyti NT mokesčio ribas, jeigu galutinį sprendimą dėl to vis tiek priims savivaldybės, Finansų ministerijos vadovas išdėstė, jog įstatyme aprašyti tarifai galios tuo atveju, jei savivaldybės nepriims sau specialaus sprendimo.
„Kartais būna taip, kad savivaldybės, kurios turi nustatyti žemės mokesčio tarifus iki finansinių metų pradžios – nesuspėja to padaryti. Pagal įstatymus, turi egzistuoti būdas, kaip pritaikyti tam tikrus mokesčių tarifus, kai savivaldybė nenusistato sau specialių tarifų, bus taikomi Vyriausybės ir Seimo priimti tarifai“, – teigė R. Šadžius.
Pirmadienį, po koalicinės tarybos susitikimo, ministras pirmininkas Gintautas Paluckas teigė, kad bus siūlymas NT mokesčio grindis didinti iki 50 tūkst. eurų asmeniui ir 100 tūkst. eurų šeimai.
Pasak premjero, galutinis sprendimas dėl NT mokesčio ribų atitektų savivaldybėms – jos galėtų grindis laisvai didinti arba mažinti, bet jei joks sprendimas nebūtų priimtas, savivaldybei galiotų anksčiau minėtas formatas.
ELTA primena, kad Finansų ministerija Seime registravo ir su partneriais derina mokesčių pertvarkos projektus.
Projekte buvo siūloma plėsti nekilnojamojo turto (NT) mokesčio bazę ir apmokestinti brangesnį nei 40 tūkst. eurų vertės turtą (80 tūkst. eurų vertės dviems bendrasavininkiams), dabar šiai kartelei siekiant 150 tūkst. eurų.
0,1 proc. tarifas būtų taikomas NT vertei nuo 40 tūkst. iki 200 tūkst. eurų, 0,2 proc. – iki 400 tūkst. eurų, 0,5 proc. tarifas – iki 600 tūkst. eurų. Brangiausią daugiau nei 600 tūkst. eurų vertės turtą siūloma apmokestinti 1 proc. tarifu.
Šeimoms, auginančioms tris ir daugiau vaikų, apmokestinimas būtų taikomas nuo 50 tūkst. eurų NT vertės vienam asmeniui arba nuo 100 tūkst. eurų bendro būsto vertės.
Taip pat siūloma taikyti 50 proc. metinio NT mokesčio nuolaidą pirmajam būstui, kurio vertė siekia iki 450 tūkst. eurų.
Numatomas ir 4 proc. tarifas apleistam ar neprižiūrimam nekomerciniam NT.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!