„Tarptautinėse rinkose išnykus energijos kainų šokui PVM kompensacijos nuo 9 proc. iki 0 proc. šildymui pratęsimas nebūtų tikslingas, kadangi pasibaigus šokui baigiasi ir specialių jo valdymui reikalingų priemonių taikymas“, – komentare BNS teigė Finansų ministerija.
Be to, ministerija pažymi, kad tiek Tarptautinis valiutos fondas, tiek ir Europos Komisija (EK) ragina visas Europos Sąjungos (ES) šalis greičiau atsisakyti papildomų amortizacinių priemonių.
„Finansų ministerija ir Vyriausybė laikosi pozicijos, jog naudingiau yra didinti žmonių pajamas ir perkamąją galią, todėl visos kadencijos metu buvo taikomi tęstiniai sprendimai šia kryptimi. 2025 metų valstybės biudžete planuojama išlaikyti šią kryptį“, – rašoma ministerijos komentare.
Socialdemokratai PVM įstatymo pataisomis siūlo laikinai – nuo šių metų spalio iki 2025 metų balandžio pabaigos – iš valstybės biudžeto kompensuoti nulinio PVM šildymui tarifą.
Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė pirmadienį BNS teigė, kad objektyvių motyvų tokiam sprendimui nėra – šių metų valstybės biudžetas jau patvirtintas ir jame lėšų lengvatai nenumatyta.
M. Lingė pridūrė, jog ši tvarka buvo viena Rusijos invazijos į Ukrainą sukeltų energetikos kainų ir jų padarinių švelninimo priemonių. Be to, jis įsitikinęs, kad tokiu siūlymu iniciatoriai pataikauja rinkėjams.
9 proc. PVM tarifas centralizuotam šildymui buvo laikinai panaikintas nuo 2022 metų sausio iki tų metų žiemos šildymo sezono pabaigos. Tačiau tų metų rugsėjį Seimas lengvatą pratęsė dar dviem sezonams.
Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė balandį teigė, kad svarstant įvairius šaltinius gynybai finansuoti PVM lengvata šildymui neturėtų būti judinama: „PVM siūlome vis tiktai nedidinti (...), taip pat ir PVM lengvatos šildymui nejudinti“.