Darbo grupės teigimu, makroekonominė analizė rodo, kad galutinio vartojimo išlaidos 2013 m. pirmąjį ketvirtį, palyginti su 2012 m. tuo pačiu laikotarpiu, augo 3,9 proc., namų ūkių vartojimo išlaidos augo 5 proc., o PVM mokėjimo prievolė, VMI duomenimis, augo tik 2 proc. Finansų ministerijos specialistų nuomone, augant galutiniam vartojimui, panašiu mastu turėtų augti ir bendra deklaruota PVM prievolė, tačiau vartojimo mokesčių surinkimas neatspindi šios makroekonominės situacijos.
PVM mokesčio įplaukos per 6 šių metų mėnesius nuo plano atsilieka daugiau nei 300 milijonų litų, o palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, PVM surinkta per 50 milijonų litų mažiau.
„Didžiausią problemą mes matome VMI rizikos valdymo modelyje ir jo administravime. Deja, esama rizikos vertinimo sistema negali laiku nustatyti PVM nesurinkimo priežasčių ir operatyviai jas šalinti“, – teigia darbo grupės vadovas viceministras Vytautas Galvonas.
Tik finansų ministrui pareikalavus stiprinti PVM administravimą, VMI atliko teminę analizę ir pasirinko kontrolės veiksmus, tačiau iki šiol taip ir nesugebėjo identifikuoti konkrečių priežasčių, lėmusių PVM prievolės atsilikimą nuo makroekonomikos rodiklių augimo ir priimti situacijai adekvačius sprendimus.
Darbo grupės teigimu, VMI yra įdiegtas rizikos valdymo modelis, skirtas užtikrinti mokestinių prievolių vykdymą, tačiau atrankos tikrinimui procesas nėra pakankamai reglamentuotas, nėra aiškių sąsajų tarp atskirų šio proceso procedūrų, nėra pakankamai užtikrinama jų vidaus kontrolė ir skaidrumas, dėl to išlieka subjektyvių sprendimų tikimybė, parenkant kontrolės procedūras. Taip pat VMI nevykdomas sistemingas mokesčių mokėtojų atrankos proceso efektyvumo vertinimas, todėl yra rizika, kad VMI pasirenka tikrinimui mokėtojų ratą ir priemones, kurios neatitinka ekonominės situacijos ir neužtikrina efektyvios kontrolės.
Pasak finansų ministro Rimanto Šadžiaus, nenormali ir netoleruotina situacija, kai, augant ekonominiams rodikliams, mokesčių surinkimas to neatspindi. „Įvertinęs darbo grupės ataskaitą, darau išvadą, kad vartojimo mokesčių nesurinkimą šiuo metu lemia ne ekonominės priežastys, bet rimtos mokesčių administravimo spragos“, - teigia finansų ministras Rimantas Šadžius. „ Ši medžiaga patvirtino mano jau anksčiau išsakytą mintį, kad Finansų ministerijoje turi nuolat veikti specialistų grupė, kuri, reikalui esant, operatyviai kontroliuotų mokesčių rinkimo būklę bei vertintų VMI mokesčių administravimo efektyvumą“.