Didžiausia Lietuvoje finansų maklerių įmonė „Finasta“ pastaraisiais metais antrą kartą nubausta už rimtą prasižengimą – sukčiavimą. Pirmąsyk bendrovė baudos išvengė, o ir šįkart teigia įstatymo raidei nenusidėjusi, praneša lrt.lt.
Finansų analitikų žodžiais, turinčios kruopščiai tausoti savo reputaciją bendrovės, dirbančios su didžiuliais investuotojų pinigais, tėra etikos nuostatų dažnai nepaisančios visuomenės sudedamoji dalis.
Kaip lrt.lt aiškino Vertybinių popierių komisijos (VPK) Teisės ir priežiūros skyriaus vedėjas Vytautas Lazdinis, „Finasta“ vakar 38 tūkst. Lt baudą gavo už nesąžiningą elgesį kitų finansų rinkos dalyvių atžvilgiu.
„Finasta“ pasinaudojo savo išskirtine padėtimi – tai yra informacija, kuri turėjo būti perduota visiems dalyviams. Taip buvo užbėgta už akių kitiems sudalyvauti tame sandėryje“, – sako V. Lazdinis.
Jo žodžiais, tokie pažeidimai – pasinaudojimas viešai neatskleista informacija (kaip ir manipuliavimas vertybinių popierių kaina) – finansų rinkoje yra patys sunkiausi, nes „labiausiai griauna investuotojų pasitikėjimą rinka ir rinkos dalyviais“.
Mindaugas Vaičiulis, Finansų analitikų asociacijos valdybos narys, sako, kad „Finasta“ padariusi didesnį nusižengimą nei etikos ir moralės normų sulaužymas.
„Jie padarė tai, kas draudžiama įstatymu. Tad labai sveikintinas dalykas, kad VPK sugeba tokius atvejus pastebėti, nes jų darbas labai sudėtingas. Reikia drausminti maklerius“, – teigia M. Vaičiulis. Jis pažymi, kad makleriai sukčiaujant prigaunami labai retai.
Tiesa, M. Vaičiulis numano, kad „Finasta“ gali išsisukti nuo dešimttūkstantinės baudos pateikdama visai kitą pažeidimo versiją.
Anot lrt.lt, įmonė kartą jau buvo panašiai padariusi: 2005 m. gavusi 100 tūkst. Lt dydžio baudą už neetišką elgesį prieš klientą, kuris tuomet dėl maklerių veiksmų prarado apie 0,5 mln. Lt, kreipėsi į teismą. Jame buvo pripažinta, kad skirdama baudą komisija pažeidusi vieną procedūrą, todėl dėl šios smulkios detalės „Finasta“ realios bausmės išvengė.
Pašnekovai sutinka, kad viešumon iškelti maklerių nusidėjimai labai kenkia jų geram vardui.
„Manau, bet kuris pažeidimas finansų bendrovės įvaizdžiui kenkia žymiai labiau negu bauda“, – sako V. Lazdinis.
„Mano nuomone, tai kenkia reputacijai ir pasitikėjimui įmonėmis. Tokių faktų paviešinimas – didesnis nuostolis jiems nei pats baudos dydis. Vien iš fondų valdymo „Finasta“ jau uždirba milijonus, todėl bauda jiems nėra didelė“, – sako M. Vaičiulis.