• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kur iš Estijos parduotuvių dingo sviestas? Į šį klausimą bando atsakyti estai, kurie apsilankę prekybos centruose rado pustuštes lentynas. O versijos kelios. Estų maisto pramonė teisinasi per karštais orais, dėl kurių karvės neva pradėjo duoti liesesnį pieną. Tačiau rinkos ekspertai pasakoja, kad už šių istorijų slypi godūs verslininkai, kurie galimai nusprendė pasipelnyti.

Kur iš Estijos parduotuvių dingo sviestas? Į šį klausimą bando atsakyti estai, kurie apsilankę prekybos centruose rado pustuštes lentynas. O versijos kelios. Estų maisto pramonė teisinasi per karštais orais, dėl kurių karvės neva pradėjo duoti liesesnį pieną. Tačiau rinkos ekspertai pasakoja, kad už šių istorijų slypi godūs verslininkai, kurie galimai nusprendė pasipelnyti.

REKLAMA

Ar sviesto gali pritrūkti ir Lietuvoje – plačiau žiūrėkite TV3 Žinių siužete.

Į parduotuves atėję estai užfiksavo neįprastą vaizdelį: visko apstu, trūksta tik vienos prekės – sviesto. Lentynose jo yra, tačiau pasirinkimas gerokai kuklesnis nei anksčiau.  

„Praėjusią savaitę gavome informacijos iš sviesto gamintojų, kad dėl sviesto gamybai skirtos grietinėlės trūkumo Estijoje buvo sumažinta sviesto gamyba, todėl sumažėjo ir tiekimas“, – dėstė prekybos tinklo „Coop“ atstovas spaudai Martin Miido.

REKLAMA
REKLAMA

Verslininkus kaltina blefu

Estijos maisto pramonės asociacija aiškina – sviesto trūksta dėl to, kad vasaros mėnesiais, ypač kai karšta, karvės esą duoda liesesnį pieną. Negana to, didžiausias Estijos sviesto gamintojas reorganizavo savo gamybą. Darbai esą užtruko ilgiau nei planuota ir numatyta, todėl sviesto gamyba laikinai sustojo.

REKLAMA

„Sviesto krizė ne Estijoje, sviesto krizė – pasaulyje, Estijoje tik pasekmės“, – įsitikinęs Pricer.lt maisto krypties vadovas Petras Čepkauskas.

„Taip, kad pritrūktų dėl to, kad karvės pieno sudėtis keičiasi, sakyčiau daugiau blefas yra“, – tvirtino Žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus.

Tiesa, pasak rinkos ekspertų, karvių pieno riebumas yra mažiausiai kaltas. Esą Estijoje ir kitose šalyse veikiantys stambūs perdirbėjai sumąstė pasipelnyti ir užsidirbti iš jiems palankių sviesto ir grietinėlės kainų, dėl ko ilgainiui ėmė trūkti ir sviesto pakelių parduotuvių lentynose.   

REKLAMA
REKLAMA

„Estijoje išsiliejo į trūkumą, greičiausiai, todėl, kad ten veikia gana stambios tarptautinės Suomijos kompanijos. Ko gero, jie ir nusigriebė tą grietinėlę, estams atsiliepė“, – svarstė P. Čepkauskas.

Užšaldytas sviestas turi ilgą galiojimo laiką. Pasak Pricer.lt atstovo, dėl to sviestas dažnai tampa spekuliacijų objektu.   

„Sviesto atsargas pradeda kaupti įmonės, kurios gamina visą naujametinę konditeriją, sandėliai pusiau tušti, puikus momentas spekuliacijai. Pasvyravimai pasvyravimais, bet spekuliacija yra viena pagrindinių priežasčių. Palaikys šaldytuvuose kai kas su viltimi dar brangiau po mėnesio parduoti. Išeis, tai išeis. Neišeis – numetinės kainas“, – paaiškino Pricer.lt maisto krypties vadovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kadangi tai yra pasaulinės rinkos strateginis produktas, estai gali išnaudoti tą situaciją kažkurioje šalyje“, – įspėjo A. Svitojus.

Esą Baltijos šalyse sviesto trūkti negali 

Pasak Žemės ūkio rūmų pirmininko, įprastomis sąlygomis, nei vienoje Baltijos šalyje negali trūkti sviesto.  

„Sviesto trūkti tikrai negali. Mes esame toje pačioje Baltijos rinkoje, tos pačios parduotuvės turi tas pačias lentynas. Ir, jeigu kažkur pritrūks sviesto, labai greitai gali įsivežti iš kitos šalys. Tai čia tos baimės nėra, kad Estijoje gali trūkti“, – pabrėžė jis. 

REKLAMA

Ir Lietuvos prekybininkai atidžiai stebi situaciją pieno produktų rinkoje.   

„Mūsų tiekėjai mums sako, kad yra kelios priežastys: karšti orai ir riebaus pieno trūkumas, taip pat neapibrėžtumas dėl galvijų išskiriamo CO2 dujų mokesčio ir išaugusi eksporto paklausa“, – paaiškino „Maxima“ atstovė Raminta Gecevičiūtė.

Ramina lietuvius

Tiesa, estiškas sviesto scenarijus Lietuvą turėtų aplenkti.  

„Nuo metų pradžios sviesto žaliavos kaina išaugo net 30 procentų. Visgi tiekėjai mus patikino, kad tiekimo trikdžių nesulauksime ir mūsų pirkėjai nei pieno, nei grietinėlės ar sviesto nepritrūks”, – pridėjo R. Gecevičiūtė.

REKLAMA

Pasak rinkos ekspertų, sviesto kainos Lietuvoje yra ir taip aukštos, dėl to Estijos bėdos didelės įtakos Lietuvos rinkai neturės.   

„Išvešim tiems estams. Kokia elgsena? Matysim mažiau akcijų ir jos bus ne tokios gilios“, – perspėjo P. Čepkauskas.

„Sviesto kaina Lietuvoje yra aukštesnė, Estijoje ta kaina buvo žemesnė, nes per sviesto kainas Lietuvoje perdirbimo įmonės kompensuoja kitus nuostolius ir iš tos pusės susikaupia didesnius pelnus“, – tikino Žemės ūkio rūmų pirmininkas.

Estų spauda skelbia, kad dėl sutrikimų sviestas Estijoje pabrango maždaug 15 proc.

Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.

tv3.lt

Gatesas pareiske jog gali is oro pagaminti sviesta ir jis gana skanus... Taip kad greit nebebus problemos su tuo
pirmą kartą girdžiu tokią nesąmonę kad dėl karštesnių orų karvės duoda liesesnė pieną,niekada to nepamenu kai laikėme karves,nors būdavo ir labai karštų vasarų sveistą visada pagamindavome,kitas reikalas padarys trūkumą ir pabrangins,o šiaip dar pora metų pasidžiaukim sviestu ir pieno produktais ,nes su tokiu gyvulininkystės naikinimu tokių produktų kaip pienas nebebus,nes karvės naikinamos ir pieno ūkiai
zagatovkė prieš kainų kelimą
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų