„Tai yra irgi tam tikras brandos mūsų rinkoje požymis, kad kalbame ne tik apie sureguliuotą su valstybės pagalba vykstantį procesą, bet pereiname į kitą etapą, kai visiškai rinkos sąlygomis perkeliant visas rizikas valdyti tarp pirkėjo ir pardavėjo“, –pirmadienį interviu „Verslo žinioms“ sakė J. Niewierowiczius.
„Nėra to poreikio dabar visur dalyvauti valstybei ir tai yra natūralus brandžios rinkos požymis“, – sakė patarėjas.
Jo nuomone, buitiniams vartotojams išsaugant galimybę pasilikti prie dvipusės apskaitos („net metering“) modelio padedama juos apsaugoti nuo galimo vystytojų piktnaudžiavimo.
„Galbūt yra suprantamas ministerijos noras apsaugoti buitinius vartotojus, kurie derybinės galios neturi tiek daug, kiek įmonės, kurios komerciniais pagrindais gali derėtis, įsivertinti savo galimybės, galimus pokyčius, rizikų valdymus“, – sakė J. Niewierowiczius.
Energetikos ministerija Atsinaujinančių išteklių energetikos bei Elektros energetikos įstatymų pataisomis balandį pasiūlė keisti apskaitos modelį verslo įmonėms, gaminančioms ir vartojančioms elektrą, – jų į tinklą patiekta perteklinė energija būtų apskaitoma eurais, o ne kilovatvalandėmis.
Toks grynasis atsiskaitymas („Net billing“) būtų taikomas ir tiems gamintojams, kurie naudoja vėjo elektrines ir kuriems suteiktas gaminančio vartotojo statusas. Pagal šį modelį perteklinę elektrą tiekėjas parduoda biržoje, o už gautus pinigus vėliau nupirkta elektra grąžinama vartotojui.
Tuo metu saulės elektrines turintiems gyventojams ir toliau bus taikomas dvipusės apskaitos („net metering“) modelis. Pagal jį perteklinė bei nepanaudota elektra tiekiama į tinklus ir vėliau per kaupimo laiką susigrąžinama.