SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas savo socialiniame tinkle pasidalino įrašu, kuriame trumpai aptarė kritiškai sumažėjusį gamtinių dujų suvartojimą Lietuvoje ir į „kosmosą“ kylančias alternatyvių kurų kainas.
Anot jo, dabar dažnai naudojamas terminas „demand destruction“ (liet. paklausos sunaikinimas), kai kaina tampa tiesiog per aukšta ir ima sparčiai mažėti perkami kiekiai.
„Tokio mažo gamtinių dujų suvartojimo Lietuvoje, matyt, nėra buvę nuo ankstyvųjų nepriklausomybės dienų“, – rašė ekonomistas.
Jo teigimu, suprantama – dar ne šildymo sezonas, tačiau, palyginus su tokiu pat praėjusių metų laikotarpiu, gamtinių dujų suvartojimas yra 80 proc. mažesnis negu prieš metus.
T. Povilauskas tikina, kad tą daugiausia lėmė didžiausia chemijos pramonės bendrovė Baltijos šalyse – „Achema“, bet vartojimą mažino ir kitos pramonės įmonės.
„Esant aukštoms kainoms, šilumos gamybai ieškoma kito kuro (aišku, kas gali pagal turimas technologijas). Geras pavyzdys – „Vilniaus šilumos tinklai“, kurie jau pradės deginti mazutą, o ne dujas šaltuoju metų laiku.
Tačiau alternatyvaus kuro paklausos didėjimas lemia to kuro kainos šuolį. Geras pavyzdys – biokuras, kurio kaina keliauja į „kosmosą“, – komentavo ekonomistas.
Jis nurodė, kad esant tokiam paklausos susitraukimui apie gamtinių dujų stygių Lietuvoje nėra kalbų, net jeigu ir 9-tas Elektrėnų blokas dirbtų nuolat.
T. Povilauskas priduria, kad panašios tendencijos, tik ne tokiu dramatišku tempu, vis labiau matomos kitose Europos Sąjungos šalyse:
„Ir tai yra viena iš priežasčių, kodėl gamtinių dujų kainoms dar labiau kilti bus sudėtinga, nes dabartinis lygis yra griaunantis paklausą ir darantis labai neigiamą įtaką visai ekonomikai (ypač elektros kainoms).“