Europos Komisija teigia, kad jos tyrimas dėl galimų „Gazprom“ pažeidimų neturi nieko bendra su ES ir Rusijos santykiais, tačiau „Gazprom“ mano kitaip, rašo „EUobserver“.
Europos Komisijos atstovas spaudai Antuanas Kolombanis (Antoine Colombani) trečiadienį Briuselyje stengėsi įtikinti, kad Europos Komisijos tyrimas yra grynai komercinis klausimas.
Paklaustas, ar Rusijos valdžia reagavo į Komisijos žingsnį, jis sakė: „Tai yra tyrimas, susijęs su “Gazprom„ - aktyvia kompanija ES bendroje rinkoje, kuri parduoda dujas ES, ir mes tiriame šios kompanijos veiklą. Tai nėra susiję su Rusija“.
Jis pažymėjo, kad tyrimas susijęs su „Gazprom“ veikla aštuoniose ES valstybėse - Bulgarijoje, Čekijoje, Estijoje, Vengrijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Lenkijoje ir Slovakijoje.
Tačiau A. Kolombanis pabrėžė, kad „tiriama kompanija ir jos santykiai su kitomis kompanijomis. Tai nesusiję tiesiogiai su valstybėmis narėmis“.
Jis taip pat bandė nukreipti dėmesį nuo Lietuvos, kuri pernai paragino ES imtis veiksmų prieš „Gazprom“.
Komisijos atstovas teigė, kad Komisija veiksmų nusprendė imtis ne tik dėl Lietuvos, bet ir dėl savo atliktos kontrolės ir informacijos iš „rinkos žaidėjų“.
Rusijos valdžia Europos Komisijos veiksmų kol kas tiesiogiai nekomentavo.
Vis dėlto iš „Gazprom“ pranešimo spaudai, išplatinto netrukus po A. Kolombanio spaudos konferencijos, galima daryti išvadą, kad kompanija šį tyrimą vertina kitaip.
„Gazprom“ pranešime spaudai teigiama, kad kompanija „kruopščiai laikosi visų tarptautinių ir nacionalinių įstatymų visose šalyse, kuriose vykdo veiklą“.
„Tikimės, kad atliekant tyrimą mūsų teisės ir įstatymais nustatyti interesai bus gerbiami“, - teigiama „Gazprom“ pranešime.
Tačiau bent vienas tyrimo aspektas turėtų paliesti tarptautinius santykius. Bulgarija praėjusią savaitę su „Gazprom“ susitarė, kad „Pietų srauto“ dujotiekis eitų per šalies teritoriją tuo pačiu metu, kai dujų kaina šaliai buvo sumažinta 11 proc.
Europos Komisijos atstovė energetikos klausimais Marlena Holzner (Marlene Holzner) trečiadienį sakė, kad jeigu Bulgarijos sandoris pažeidžia ES įstatymus, Komisija gali pradėti pažeidimų procedūras, kad jis būtų pakeistas.