• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tolesnis Rusijos nacionalinės valiutos rublio devalvavimas neigiamai atsilieps Lietuvos investuotojams ir į Rusiją eksportuojančioms įmonėms, prognozuoja banko „Finasta“ analitikai.

REKLAMA
REKLAMA

Metų pabaigoje Rusijos centriniam bankui informavus apie laipsniško rublio devalvavimo pabaigą, AB banko „Finasta“ analitikai prognozuoja tolesnį rublio kurso smukimą.

REKLAMA

„Jeigu ir toliau išsilaikys žaliavinės naftos kainų mažėjimo tendencija, rublis dviejų valiutų (JAV dolerio ir euro) krepšelio atžvilgiu smuks dar 15-20 procentų. Nenorėdamas eikvoti sumažėjusių valstybinių tarptautinių valiutos atsargų, Rusijos centrinis bankas valiutos nuvertėjimui rimtai pasipriešinti negalės. Todėl mažai tikėtina, kad rublis artimiausiu metu atsities,“ – teigė banko „Finasta“ investicijų strategas Andrius Adomkus.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, valiutos devalvacija eksporto rinkoje visada yra bloga žinia į tą šalį savo prekes eksportuojantiems gamintojams.

„Lietuvos įmonių eksportuojama produkcija Rusijos gyventojams ir įmonėms tampa gerokai per brangi, lyginant su vietine produkcija. Dėl to įmonėms gali tekti sumažinti prekių kainas arba netekti dalies užsakymų. O mažėjant lietuviškų prekių konkurencingumui, šiemet Lietuvos eksportas į Rusiją turėtų neabejotinai smukti,“ - teigia A. Adomkus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Statistikos departamento duomenimis, pernai sausio-lapkričio mėnesiais Lietuvos eksportas į Rusiją sudarė didžiausią, 15,8 proc., viso šalies eksporto dalį.

Analitikų skaičiavimais, 2008 metais jis iš viso galėjo siekti apie 8,7 mlrd. litų. Taigi nuostoliai dėl rublio nuvertėjimo Lietuvos verslui gali būti gana rimti. Daugiausia į Rusiją lietuviai išveža mašinų ir mechaninių įrengimų bei įrenginių, buitinės technikos, naudotų automobilių, maisto produktų (augalininkystės, pieno, mėsos), plastikų, tad šių prekių eksportuotojams bus sunkiausia.

REKLAMA

Pagrindiniai Lietuvos gamintojų svertai prarandamam konkurencingumui amortizuoti susiję su skaudžiais dalykais - darbo užmokesčio ir kitų sąnaudų mažinimu.

Rublio devalvavimas neigiamai atsiliepia ir lietuviams investuotojams, turintiems šia valiuta denominuoto finansinio turto (nuvertėjant valiutai, ja denominuoto turto vertė mažėja). Kita vertus, šis nuvertėjimas nėra amžinas – atsigavus pasaulinei ekonomikai ir pagerėjus Rusijos verslo konkurencingumui, investicijų vertė ateityje greičiausiai turėtų atsitiesti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų