Lenkija turi gauti 23,9 mlrd. eurų subsidijų ir 11,5 mlrd. eurų paskolų iš ES fondo pagalbai po pandemijos.
Tačiau Briuselis yra sakęs, kad šias lėšas bus galima skirti tik tada, kai Lenkija atliks virtinę su teisine valstybe susijusių darbų, įskaitant ES teismo sprendimo, kuriuo Lenkijos reikalaujama keisti teisėjų drausminimo taisykles, visišką įvykdymą.
Formuos naują vyriausybę
Po spalio 15-osios rinkimų Lenkijoje naują vyriausybę gali formuoti trys proeuropietiškos opozicinės partijos. Tai pakurstė viltis, kad šalis pagaliau gaus seniai numatytus ES pinigus.
„Turime užtikrinti, kad šie pinigai pasirodytų kuo greičiau, o ne laukti mėnesį, du, penkis ar aštuonis, kol baigsis teisėkūros procesas ir bus prastumti bei įgyvendinti visi pakeitimai“, – antradienį vakare privačiai televizijai TVN24 sakė Janas Grabiecas.
„Žinau, kad Donaldas Tuskas turi planą šiuo klausimu“, – pridūrė jis.
Tikimasi, kad D. Tuskas, kuris penkerius metus buvo Europos Vadovų Tarybos pirmininkas, galės sklandžiai bendradarbiauti su ES lyderiais ir padaryti ilgai laukiamą proveržį Varšuvos santykių su Briuseliu srityje.
Pasak J. Grabieco, pagrindinis D. Tusko kelionės susitikimas bus pokalbis su Europos Komisijos vadove Ursula von der Leyen.
Šalies Nacionalinio atsigavimo plano (KPO) forma priklauso nuo EK, atliktų darbų ir padėties Lenkijoje vertinimo, sakė J. Grabiecas.
„Neketiname pažeisti nei Lenkijos konstitucijos, nei ES sutarčių; sakėme tai jau daug kartų, bet mūsų geros valios šiuo atžvilgiu nepakanka, nes žinome, kad pastaraisiais metais nutiko daug blogų dalykų. Juos reikia ištaisyti“, – sakė jis.
Naujienų agentūra „Reuters“ antradienį pranešė, kad D. Tuskas Briuselyje susitiks su ES aukščiausio rango pareigūnais ir sieks taisyti santykius su Bendrija bei atblokuoti įšaldytas lėšas Lenkijai.
Kaip nurodoma pranešime, trečiadienį D. Tuskas susitiks su U. von der Leyen ir Europos Parlamento pirmininke Roberta Metsola (Roberta Mecola), o ketvirtadienį ryte dalyvaus Europos centro dešinės partijų lyderių susitikime.