Elektros tiekėjai, ragindami pasirinkti tam tikrą fiksuotą kainos planą, įvardija, kad taip galima išvengti tam tikrų rizikų, jeigu rinkoje prasidėtų neramumai.
Pavyzdžiui, jeigu kainos už elektrą biržoje staiga pakiltų į dideles aukštumas, gyventojams, pasirinkusiems fiksuotos kainos planą, per daug nerimauti nevertėtų, mat kaina vis tiek išliktų tokia, kokia buvo nurodyta tiekėjo sutartyje.
Tačiau kai kurie gyventojai, išgirdę prognozes ateičiai, nusprendė surizikuoti ir nesirinko fiksuotos kainos bei trukmės elektros tiekėjo plano, o tiesiog už elektrą moka pagal „Nord Pool“ biržoje atsispindinčias kainas, prie jų pridėjus nustatytas dedamąsias.
Kaina 2 kartus mažesnė už siūlytą
Naujienų portalo tv3.lt redaktorius Artūras Anužis asmeniškai pats griebėsi tokio eksperimento. Name, kuriame gyvena su šeima, nuo Naujųjų jis pasirinko vieno tiekėjo planą ne su fiksuota elektros kaina, o su kintama. T.y. susieta su biržoje kasdien svyruojančiomis kainomis.
„Pirmiausia apie tai, kas pasikeitė perėjus prie biržos. Iš pradžių reikėjo keisti mąstymą. Jei anksčiau turėjau dieninį ir naktinį tarifus, kurie nesikeisdavo, tai dabar naktinis ir dieninis tarifas atrodo prarado prasmę.
Taip savaitgaliais ir naktimis elektra biržoje pigesnė, tačiau kol kas neturiu išmanaus skaitiklio ir man skaičiuojamas dienos vidurkis, tad iš esmės tokiu pačiu dienos tarifu galiu plauti rūbus ir vidurdienį ir 22 val. vakaro. Jei anksčiau galvodavau, kad indaplovę galime užstatyti nakčiai, kad elektra būtų pigesnė, tai dabar nesuku galvos ir plaunu indus kada patogu“, – savo eksperimento detalėmis dalijosi A. Anužis.
Naujienų portalo tv3.lt redaktorius taip pat atkreipia dėmesį, kad dabar atsirado ir poreikis kaskart internete pasitikrinti, kiek biržoje kainuoja elektros kaina. O ji, pasak A. Anužio, yra gerokai mažesnė. Todėl anksčiau „Igničio“ siūlytas planas bent jau dabartiniu momentu būtų buvęs nuostolingas, mat tąkart elektros tiekėjas ragino metams sudaryti sutartį ir fiksuoti kainą, kuri siektų daugiau kaip 50 euro centų už kilovatvalandę.
„Kiek sutaupau pasirinkęs biržą? Kainos nuo sausio mėnesio tikrai nedidelės, didžiausia buvo sausio 3-ąją – 13,3 ct už kW/h, o mažiausia buvo sausio 1-ąją – tik 1,8 ct už kW/h.
Ir čia kalbu apie dienos vidurkius, nes buvo valandų kai elektra kainavo beveik 20 ct, ir buvo valandų, kai už naudojamą elektrą man teoriškai turėdavo primokėti, tik tos valandos gilią naktį, tad to nenutiko.
Suskaičiavau 16-os dienų vidurkį (elektros kaina žinoma viena diena į priekį), kiek per šį laikotarpį man kainavo biržos elektra. O jis tikrai malonus širdžiai – 9,9 ct už kilovatvalandę.
Prie jo reikia dar pridėti nepriklausomo tiekėjo ir Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) visas dedamąsias ir išeina, kad man elektra pirmas dvi savaites kainavo – vidutiniškai 18,75 ct už kilovatvalandę.
Dabar reikia prisiminti, ką siūlė nepriklausomi elektros tiekėjai gruodžio pabaigoje. „Ignitis“, jei fiksuočiau trims metams, dieninė – 46,6 ct, o naktinė – 32,3 ct už kW/h. O jei būčiau fiksavęs kainas metams, tai „Igničiui“ už dieninę būčiau mokėjęs, – 55,6 ct, o už naktinę – 40,2 ct“, – skaičiavo naujienų portalo tv3.lt redaktorius.
Taigi, jam elektros kaina, susieta su biržos kainomis, net ir pridėjus 21 proc. pridėtinės vertės mokestį, dabar yra bent 2 kartus mažesnė (22,69 ct/kWh), nei praėjusių metų pabaigoje siūlė nepriklausomi tiekėjai.
Kodėl taip klydo analitikai?
A. Anužis neatsistebi, kad jų analitikai, gyventojams siūlydami planus, gruodžio pabaigoje nežinojo, kad elektros kainos kris žemyn, o dujų kaina taip pat mažės.
„Suprantu, kad tai tik pusė mėnesio, tad kainos gali paaugti, tačiau atrodo, kad jokių ženklų tam nėra, o jei ir augs dujų kaina, tai klausimas kiek ir kiek ilgai.
Suprantu ir tai, kad nepriklausomas tiekėjas bando apsidrausti nuo įvairiausių kainų pakilimų ir panašiai, kad trys metai yra nemažai ir per juos daug kas gali atsitikti, tačiau energetikos ekspertai sako, kad elektros kainos turėtų tik mažėti, nes rusiškas dujas pakeisime kitomis, o vėjo ir saulės energetikos tik daugės“, – teigė A. Anužis.
Naujienų portalo tv3.lt redaktorius A. Anužis, vertindamas situaciją rinkoje, viliasi, kad elektros kainų šuolių gyventojai ateityje išvengs.
„Štai didžiausia dujų naudotoja Europoje Vokietija sėkmingai atidarė jau antrą dujų terminalą ir planuoja dar 5 per šiuos metus, kitos šalys irgi nesnaudžia. Tad baimė kitą žiemą neturėti dujų tikiuosi subliukš kaip ir dabar bliūkšta dujų kainos.
Taip kad pirmos dvi savaitės – kosminės. Kainos geros ir po truputį grįžta į prieškarinį lygį. Belieka pažiūrėti kiek ilgai aš džiaugsiuosi, gal žiūrėk kas nors pasikeis ir kainos vėl šoks į viršų.
Bet aš tikiuosi, kad viskas bus gerai ir už elektrą mokėsime mažai“, – kalbėjo A. Anužis.
Tiekėjų siūlomų planų palyginimas
Lietuvos energetikos agentūros duomenimis, 2023 m. sausio 1–12 d. vidutinė „Nord Pool“ biržos 1 kWh kaina yra 0,098 Eur/kWh. 2022 m. gruodžio mėn. vidutinė 1 kWh kaina „Nord Pool“ biržoje, lyginant su lapkričio mėn.
1 kWh kaina (0,227 Eur/kWh be PVM), padidėjo 17 proc. ir siekė 0,264 Eur/kWh be PVM. Sausio mėnesio pradžioje visi nepriklausomi tiekėjai rekordiškai sumažino siūlomų planų su fiksuota elektros energijos kaina 1 kWh kainas:
- „Ignitis“ kainas vidutiniškai sumažino 0,11 Eur/kWh;
- „Enefit“ – 0,06 Eur/kWh;
- „Elektrum Lietuva“ – 0,03 Eur/kWh.
Lyginant su gruodžio mėnesiu, sausio mėnesį garantinio tiekimo kaina (vienos ir dviejų laiko zonų) vidutiniškai padidėjo 8,6 proc.
Elektros tiekėją yra pasirinkę 72 proc. visų buitinių vartotojų. Per savaitę nepriklausomą elektros tiekėją pasirinkusių buitinių vartotojų padaugėjo apie 2 proc., daugiausia tai III etapo vartotojai, kurie nebuvo garantiniame tiekime.
Šiuo metu:
- 12 mėn., 24 mėn. kainos fiksavimo planus siūlo vienas tiekėjas „Ignitis“;
- 36 mėn. kainos fiksavimo laikotarpio planus siūlė 3 tiekėjai, tačiau šiais metais „Ignitis“ tokio plano nebesiūlo;
- 84 mėn. elektros energijos kainos fiksavimo laikotarpio planus siūlo vienas tiekėjas „Enefit“.
Pokytis lyginant su praėjusios savaitės kainomis:
planų su 24 mėn. laikotarpio fiksuota elektros energijos kaina „Ignitis“ 1 kWh kainas sumažino net 20 proc. – tai didžiausias kainos sumažėjimas per savaitę;
planų su 36 mėn. laikotarpio fiksuota elektros energijos kaina „Elektrum Lietuva“ 1 kWh kainas sumažino 5 proc., „Enefit“ – sumažino 8 proc.
Planų su fiksuota elektros energijos kaina (24 mėn. ir 36 mėn.) vienos laiko zonos 1 kWh vidutinė kaina sudarė 0,34 Eur/kWh, dviejų laiko zonų 1 kWh vidutinė kaina sudarė 0,33 Eur/kWh.
Nepriklausomų elektros tiekėjų pasiūlymai atnaujinami ir pateikiami apskaičiuojant prognozuojamą mėnesio sąskaitą. Kainos nurodomos be valstybės taikomų kompensacijų (2022 m. – iki 0,09 Eur/kWh, 2023 m. – iki 0,285 Eur/kWh).
Apskaičiuojant prognozuojamas sąskaitas daroma prielaida, kad per mėnesį suvartojama apie 150 kWh elektros energijos (statistinis vidutinio būsto elektros suvartojimas Lietuvoje per mėnesį). Dviejų laiko zonų tarifo atveju daroma prielaida, kad 75 kWh (50 proc.) elektros energijos suvartojama dienos metu, o 75 kWh (50%) nakties metu.
Prognozuojama fiksuota mėnesio vienos/dviejų laiko zonų sąskaita apskaičiuota pagal konkrečią dieną (kiekvieną antradienį) skelbiamas 1 kWh kainas.
Apskaičiuojant prognozuojamą mėnesio sąskaitą nurodomos planų su 36 mėn. kainos fiksavimo laikotarpiu be jokių papildomų nuolaidų (pvz., nuolaida pirmajai sąskaitai, mažesnis tarifas pirmiesiems mėnesiams ir pan.), valstybės taikomos kompensacijos (2022 m. – iki 0,09 Eur/kWh, 2023 m. – iki 0,285 Eur/kWh), papildomų mokėjimų (pvz., už žaliąją energiją, mėnesio mokėjimas ir pan.).
Kadangi tiekėjai planų su nefiksuota elektros energijos kaina vienos kilovatvalandės kainas nurodo apskaičiuotas taikant skirtingo laikotarpio (1 mėn., 3 mėn., 6 mėn.) Nord Pool biržos vidutines kainas, pateikiamos 1 kWh kainos yra perskaičiuotos ir prognozuojamos mėnesio sąskaitos, apskaičiuotos pagal vieningą bazę (Nord Pool biržos 2022 m. gruodžio mėn. vidutinė kaina – 0,264 Eur/kWh be PVM) apskaičiuotas 1 k/Wh kainas.
Į garantinį tiekimą patekusiems vartotojams prognozuojama mėnesio sąskaita apskaičiuota einamojo mėnesio galiojančio garantinio tiekimo 1 kWh kainą padauginus iš vidutinio elektros suvartojimo per mėnesį (150 kWh) sumos. Garantinio tiekimo kaina apskaičiuojama ir kinta kiekvieną mėnesį.
Daugiau informacijos apie elektros kainas galima rasti ČIA.